Спеціальний комітет ЮНЕСКО, який займається захистом і відновленням спадщини в зонах конфліктів і постконфліктних ситуаціях, збереться 18 листопада на позачергове засідання, щоб вжити термінових заходів для захисту ліванських культурних пам'яток від ізраїльських бомбардувань.
Про це 7 листопада розповідає The Art Newspaper.
Засідання проведуть на прохання міністра культури Лівану Мохаммада Віссам Ель-Мортади.
Конфлікт між Ізраїлем та угрупуванням "Хезболла" з Лівану триває вже понад рік, але раніше здебільшого обмежувався районами вздовж кордону. Але у вересні 2024 року він різко загострився, коли Ізраїль завдав інтенсивних авіаударів по півдню та сходу країни.
Внаслідок кількох ізраїльських авіаударів постраждали:
- давнє фінікійське прибережне місто Тир у Лівані (зараз Сур), відоме старовинною гаванню та римськими руїнами;
- група приморських об'єктів, пов'язаних із фінікійцями та хрестоносцями;
- історичний ринок XIX століття в місті Набатія, зокрема райони Сарая і Мідан;
- стародавні релігійні пам'ятки, зокрема мечеть Тайр-Дебба, мечеть Кфар-Тебніт, церква Дардгайя і мечеть Бліда;
- замок Тебнін, головний замок хрестоносців;
- будівля османської епохи поруч із римськими руїнами в місті Баальбек, яке є об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
"Сам пам'ятник все ще стоїть, попри те, що удари припали дуже близько до нього", — додають в мінкульті Лівану.
Джоан Баджалі, археологиня та засновниця ліванської неурядової організації "Біладі", зазначає, що окрім безпосередньо бомбардувань пам'ятки можуть постраждати внаслідок непередбачуваної сейсмічної активності.
"Ця шкода є непередбачуваною. Наразі ніхто не може виїхати, щоб оцінити збитки, завдані війною, або виміряти силу вібрації на ґрунті. Існує також шкода від постійного забруднення повітря і хімічних речовин, які знаходяться в повітрі. Ніхто не знає, як вони вплинуть на каміння в пам'ятниках", — додає вона.
Фонд ЮНЕСКО, який займається захистом і відновленням спадщини, уже виділив 100 000 доларів на надзвичайні заходи з відбудови пам'яток.
У ліванському мінкульті сподіваються, що міжнародна організація допоможе не тільки відновити пошкоджену спадщину, а й притягне Ізраїль до відповідальності за ці злочини.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]