Складно уявити жанр фентезі чи наукової фантастики без подорожей в часі. Ці сюжетні повороти заполонили світову літературу, а також є у сучасній українській літературі.
Подорожі в часі у книгах оповиті містикою, елементами магічного реалізму, множинними реальностями, науковими теоріями, травматичними досвідами, хибними спогадами та пам'яттю про історичні події.
Суспільне Культура склало добірку 10 книжок від авторів і авторок, які писали про подорожі в часі.
"Машина часу", Герберт Веллс
Англійський автор Герберт Веллс написав "Машину часу" ще в 1895 році, а нині вона вважається класикою про подорожі в часі. Сюжет книги мовить про мандрівку в майбутнє, а саме — у 802 701 рік, за допомогою машини часу, яку створив головний герой — Мандрівник у часі.
У майбутньому в людства є дві раси: миролюбні елої, що живуть на поверхні, та підземні й жорстокі морлоки. Книга описує фантастичну еволюцію людства та його соціальну структуру на Землі. У "Машині часу" є роздуми про сенс і природу прогресу, нерівність суспільства, долю людської цивілізації.
Герберт Веллс не лише один із засновників наукової фантастики, він також доклав зусиль до популяризації подорожей в часі як частини сюжету. Є автором книг "Невидимець", "Війна світів", "Перші люди на Місяці", "Країна сліпих".
"Машину часу" видало "Фоліо", українською переклали Дмитро Паламарчук та Микола Іванов.
Також є декілька екранізацій роману, зокрема фільм 2002 року з Гаєм Пірсом у головній ролі.
"Бойня номер п'ять", Курт Воннеґут
Книга "Бойня номер 5, або Дитячий хрестовий похід" сатирично описує події Другої світової війни. Сам Курт Воннеґут під час Другої світової служив в американському піхотному розвідувальному батальйоні й потрапив у німецький полон в 1944 році. Він пережив бомбардування Дрездена союзниками 13 лютого 1945 року, заховавшись у підвалах.
Головний герой книги — Біллі Піліґрим. Він страждає на воєнну травмуВоннеґут не називав це ПТСР-ом, однак ідеться про посттравматичний стресовий розлад. Він характеризується зацикленістю на травматичних подіях, вразливістю до тригерів, проявами агресії, депресії та втраченим відчуттям часу, кошмарними сновидіннями та іншими симптомами. , втрачає відчуття часу: не орієнтується в ньому і не може діяти тут і зараз. Врешті він проходить крізь браму часу, де минуле, теперішнє і майбутнє стають рівноцінними. Піліґрим блукає між часом і сюжетними лініями: то потрапляє в час війни, то в психіатричну клініку в 1948 році, то в майбутнє. Життя головного героя обертається навкруги його найбільшої травми — бомбардування Дрездена.
Українською книжку публікували декілька видавництв, зокрема "Видавництво Старого Лева" (однак тираж закінчився) у перекладі Володимира та Лідії Діброви, а також BookChef у 2022 році в перекладі Елли Євтушенко.
"11/22/63", Стівен Кінґ
Книга обігрує історичну дату, яка стала трагічною для американського народу. Це день вбивства президента США Джона Кеннеді. Американський вчитель Джейк Еппінґ дізнається, що в барі його приятеля є портал, який дає змогу потрапити в 1958 рік.
Тож Еппінґ відправляється у минуле та намагається запобігти вбивству Кеннеді. Він знайомиться з Лі Гарві Освальдом, якого звинуватять у вбивстві президента. Автор розмірковує, яким би був світ, якби Кеннеді не помер.
Книгу "11/22/63" видало "КСД" у 2021 році в перекладі Олександра Красюка.
Також є мінісеріал за мотивами роману з Джеймсом Франко та Сарою Гадон у головних ролях.
Стівен Кінґ — американський письменник, автор більш ніж 200 творів, серед яких понад 50 бестселерів у жанрах жахів, фентезі, трилеру, містики. Також писав під псевдонімом Річард Бахман. Кінґ від початку повномасштабного вторгнення Росії підтримує Україну.
"Периферал", Вільям Ґібсон
Книга написана в жанрі посткіберпанку, а опублікована українською у "Видавництві Жупанського" в перекладі Нати Гриценко.
Перша книга із серії "Джекпот" описує дві часові лінії та віртуальні реальності, а також розповідає, як вони пов'язані між собою. У постапокаліптичному світі головна героїня Флінн Фішер допомагає брату-ветерану, працюючи охоронницею в віртуальній реальності. Там Фішер бачить вбивство, яке їй здається надто справжнім.
Пізніше вона тестує нову гру, яка не тільки є симуляцією реальності, а й вікном у майбутнє. Ці технології контролюють корпорації, які можуть впливати на реальність.
Стримінг Prime Video 2022 року випустив мінісеріал "Периферійні пристрої", головну роль виконала Хлоя Ґрейс Морец.
Вільям Ґібсон — канадський письменник-фантаст, засновник жанру кіберпанку. Його книга "Нейромант" вплинула на популярну культуру, зокрема на франшизу "Матриця".
"Гуркіт грому", Рей Бредбері
Це оповідання є в збірці Рея Бредбері "Ніч перед кінцем світу", опублікованій у 2016 році в українському видавництві "Навчальна книга — Богдан". Перекладали збірку Ростислав Доценко, Ірина Бондаренко, Ольга Радчук, Богдан Стасюк, Сергій Стець, Віталій Ракуленко, Марта Щавурська та Олена Кіфенко.
Дія оповідання "Гуркіт грому" розгортається у 2055 році, коли компанія "Сафарі в Часі" пропонує клієнтам відправитися в сафарі на динозаврів. Вони доставляють мисливців у минуле на понад 65 млн років тому. "Сафарі в Часі" обмежує мисливців: можна вбити тільки того динозавра, який має от-от померти, а після полювання всі сліди потрапляння в минуле потрібно знищити, щоб не змінити хід історії.
Також є екранізація цього оповідання — "Гуркіт грому" з Беном Кінґслі, Кетрін Маккормак та Едвардом Бернсом у головних ролях.
Рей Бредбері — американський письменник-фантаст, автор понад 400 творів, зокрема "451 градуса за Фаренгейтом" та "Марсіанських хронік".
"Море спокою", Емілі Сент-Джон Мандел
За сюжетом книги персонажі з різних епох перетинаються в одному часопросторі через загадкові часові аномалії. У цій книзі Мандел описує, як люди, що не жили в одному часі й просторі, можуть впливати одне на одного, навіть якщо деякі персонажі живуть на людських колоніях на Місяці.
Книгу українською мовою видав Vivat у 2024 році в перекладі Віталія Ракуленка.
Емілі Сент-Джон Мандел — канадська письменниця, яка пише наукову фантастику. Вона також є авторкою "Скляного готелю" та "Станції одинадцять".
"Рекурсія", Блейк Крауч
Сюжет "Рекурсії" побудований на парамнезії — феномені пам'ятання хибних спогадів та сприйнятті їх як справжніх. Гелена Сміт — нейробіологиня, яка намагається знайти ліки проти хвороби Альцгеймера у 2007 році, а детектив Баррі Саттон у 2018-му намагається розв'язати таємницю самогубства жінки. Чи були ці двоє пов'язані, можливо, близькі? Книга розповідає, як пам'ять і час можуть бути пов'язані, а подорожі в часі можуть створювати хибні спогади, які люди сприймають за дійсні.
Книга вийшла друком у "Видавництві PM" у 2024 році, українською її переклав Анатолій Саган.
Блейк Крауч — американський письменник-фантаст, відомий за серією книг "Облудні сосни". Його роман "Темна матерія" у 2024 році адаптували у мінісеріал від Apple TV+.
"Що знає вітер", Емі Гармон
"Що знає вітер" оповідає про Енн Ґаллагер — емігрантку, яка вирушила до Ірландії, щоб розвіяти прах покійного дідуся над озером коло маєтку. Вона потрапляє в грозу, а таємнича сила пересилає її на 80 років в минуле — в 1921 рік. Героїня потрапляє у вир громадянської війни в Ірландії, що тривала після війни з Великою Британією.
Вона знайомиться з доктором Смітом, який стає її рятівником і допомагає їй орієнтуватися в минулому. Вони разом стають на шлях боротьби за незалежність Ірландії від Британії, Енн Ґаллагер закохується в нього, а перед нею постає вибір: жити в новій реальності чи повернутися в майбутнє.
Книгу у 2020 році видало видавництво Vivat, а переклала українською Марія Пухлій.
Емі Гармон – американська письменниця, журналістка та колумністка видань Wall Street Journal, USA Today, є лавреаткою премії "Вибір Goodreads" у жанрі фентезі.
"Літо, якого не було", Петро Лущик
Книга розповідає про чотирьох друзів-студентів, які помандрували в заповідник Медобори у Тернопільській області. Враз починає вирувати гроза, тож вони ховаються під кам'яним дольменомМегаліт, споруда з двох або більше величезних брил, вік яких сягає неоліту тобто приблизно 4 тисяч років до нашої ери., який виявляється часовим порталом і переміщає друзів у розпал Національно-визвольної війни середини XVII століття. Вони бачать військо Богдана Хмельницького і кримського хана Іслама Гірея III, що прямує до Берестечка. Головні герої намагаються повернутися у свій час, однак для цього їм потрібно змінити хід історії.
Книгу "Літо, якого не було" видало "Фоліо" у 2023 році.
Петро Лущик — український письменник та вчитель фізики в школі села Сопошин Львівської області, він написав серію книг "Галицька сага", "Тамплієри короля Данила", "Ратники князя Лева".
"Садівник з Очакова", Андрій Курков
Книга "Садівник з Очакова" уперше опублікована у 2012 році російською мовою, однак у 2020-му її переклала Тетяна Наумко українською і перевидало "Фоліо".
Головний герой, 30-річний Ігор, одягнув стару міліційну форму — аж ось вона стає новою. А сам чоловік переноситься в Очаків 1957 року, де на нього очікують пригоди, і, ймовірно, розгадка візерунка його татуювання на плечі.
Андрій Курков — український письменник, журналіст, кіносценарист. Був президентом PEN Ukraine. Він є автором понад 20 книг, серед яких як дорослі романи, так і казки для дітей. Курков також написав понад 20 сценаріїв для художніх та документальних фільмів. Книги письменника перекладені 36 мовами. Найбільше книжок перекладено німецькою (для Австрії, Німеччини, Швейцарії). Також велику кількість його творів перекладено французькою та англійською.
Книги Куркова вже двічі потрапляли до довгого списку Міжнародної Букерівської премії – у 2023 та 2024 роках.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]