Як ревнощі спричинили появу привида в замку на Львівщині? Як привиди "відьом" оселилися в будинку судді, який відправив їх на ешафот? Чи дійсно Єлизавета Баторій приймала ванни з кров'ю вбитих дівчат у своєму замку? Яка цивілізація вважається найжорстокішою у світі та навіть будувала храми з людських черепів? Та як привиди допомогли відреставрувати пам'ятку готичної архітектури Чехії?
Розповідання страхітливих історій є однією з традицій Гелловіну, тож Суспільне Культура розповідає про споруди, які населяють привиди.
Підгорецький замок і привид Білої пані
Замок у селі Підгірці звели в XVII столітті за дорученням польського шляхтича Станіслава Конецпольського. Зараз споруда має незначні риси оборонної архітектури, ренесансу і бароко. У замку є бастіони, захисні мури та каземати. Архітекторами будівлі були Гійом Лавасер де Боплан, відомий за зведенням фортеці Кодак на Дніпропетровщині, та Андреа дель Аква. В 1728 році масштабну реконструкцію палацу почав проводити польський шляхтич Вацлав Жевуський.
Проте на цьому наміри Жевуського не завершилися: він, за легендою, замурував всередині стіни свою дружину. Саме так пояснюють появу в замку привиду Білої пані.
За легендою, привид належить Марії Казимірі д'Аркуін, 19-річній дружині Вацлава Жевуського, який був ревнивим чоловіком, не випускав жінку із замку та врешті замурував її в стіні будівлі живцем, звідки чулися стогони. Наприкінці XVIII століття замок перейшов до Северина Жевуського, який проводив у ньому алхімічні експерименти.
Замок, а саме його привид, зацікавили американське телешоу Ghost Hunters International, команда якого у 2011 році відвідала замок і дослідила, чи є там дійсно привид Білої пані.
Будинок Джонатана Корвіна: Салем, Массачусетс
Дев'ятирічна Елізабет Перріс, що була донькою салемського пастора, та його племінниця, одинадцятирічна Ебігейл Вільямс захворіли на невідому хворобу, а місцевий лікар Вільям Гріггс вирішив, що стан здоров'я дівчат пов'язаний з чаклунством. Дівчата вказали на рабиню Тітубу, яка начебто розповідала дітям про чаклунство. Перші звинувачення висунули в 1692 році Тітубі, Сарі Осборн та бездомній Сарі Гуд. Імовірно, після катувань з допитами Тітуба зізналась у тому, що до неї та інших відьом з'являвся диявол, який змушував їх працювати на себе.
У суді єдиними доказами були видіння кволих дівчат, а можливості оскаржити рішення про смертну кару чи пом'якшити його не було передбачено. Врешті 1697 року суд визнав свою помилку, а в 1702 році рішення суду визнали незаконним. Однак із цим процесом почали пов'язувати появу "привидів у Салемі", які належать душам людей, яких засудили до смерті без справедливого суду.
Легенди вказують, що одними з уподобаних місць, де поселилися привиди, є єдина вціліла будівля того часу — маєток судді Джонатана Корвіна, який відправив на ешафот 19 жінок. Будинок наразі не розташований на своєму історичному місці зведення, а перенесений на інше місце. Він зазнавав численних перебудов новими власниками, однак у XX столітті йому повернули первісний вигляд — дерев'яний колоніальний стиль. Першу згадку про те, що будинок є "відьомським", у XIX столітті висловив фармацевт Джордж Фарінгтон — імовірно, для привернення уваги туристів.
Чахтицький замок, де жила Єлизавета Баторій, яка, імовірно, вбила до 600 молодих дівчат, щоб купатися в їхній крові
Замок, збудований в романському стилі, розташований в Чахтицях, Словаччина. Його звів у XIII столітті шляхтич Казимир Гонт-Пазмані, щоб охороняти шлях зі Словаччини в чеську Моравію. Під час перебудов будівлю розширили та доповнили готичними елементами.
У XVI столітті замком почала володіти угорська графиня Єлизавета Баторій, яка в період з 1590 по 1610 вбивала дівчат із навколишніх сіл, а пізніше, за переказами, приймала ванни в їхній крові. В 1610 році Єлизавету Баторій звинуватили в численних вбивствах молодих дівчат та ув'язнили в 1612 році в цьому ж замку, де вона прожила до 1614 року.
В 1980-х словацький архівіст Йозеф Коціс висловив думку, що, імовірно, Баторій стала жертвою змови з метою розподілу впливу в регіоні, і вся справа про вбивства невинних дівчат є всього лиш вигадкою, щоб позбавити її впливу на регіон.
У листі до своєї жінки угорський палатінСуддівський чиновник, представник короля. Юрай Туржо писав, що застав у замку Баторій зі спільницями, з тілом дівчини та досі живою жертвою. Однак це вважають містифікацією. Врешті ув'язнення Баторій більше виглядало як домашній арешт.
За легендами, в замку поселилися душі закатованих дівчат. А Ghost Hunters International у 2016-му навідали замок, щоб з'ясувати, чи дійсно в ньому чути крики, стогін, видно тіні та чи є інші ознаки паранормальних явищ.
Храм Темпло Майор зі стінами з людських черепів Цомпантлі, Мехіко
У столиці імперії ацтеків Теночтітлані, сучасному Мехіко, розташовувався храм, в якому ацтеки поклонялися богам, а стіни храму, названі Цомпантлі, були виготовлені з людських черепів. До наших днів храм, збудований в посткласичному мезоамериканському стилі, цілим не зберігся — його знищили іспанські конкістадори в 1521 році. Неподалік храму збудували кафедральний собор Мехіко.
Перший храм комплексу Темпло Майор з'явився після 1325 року, а сьомий храм комплексу з'явився на початку XVI століття. Всього комплекс мав 78 споруд та пірамідальний основний храм.
Наразі на території, яка колись була ацтекським храмом, діє музей Темпло Майор. Вважають, що руїни Темпло Майор населені привидами. "Донині з порожніх руїн чути плач і крики. Багато хто з відвідувачів також повідомляв про дивні відчуття в цьому місці та наявність істот-тіней".
Ацтеки вбивали людей, а їхні черепи перетворювали на декор стін та вежі — Цомпантлі. Конкістадори свідчили, що в храмовому комплексі використали близько 130 000 черепів. Проте наукова спільнота скептично ставилась до таких свідчень, вважала, що це лиш спосіб дискредитації корінних народів.
У 2015 році Національний інститут археології та історії Мексики (INAH) виявив, що неподалік Кафедрального собору Мехіко є стіна з черепів. Тепер археологи вважають, що храми ацтеків дійсно перетворили ритуальні вбивства на цілу індустрію, масштаби якої, імовірно, є найбільшими у світі.
Спершу в жертви ритуального вбивства виймали серце, потім відрізали голову, пізніше очищали череп та нанизували його на дерев'яну палицю поруч з іншими черепами. Комплекс із черепами складався з двох веж із черепами, а також великої стіни Цомпантлі. Тіла жертв могли використовувати для ритуального канібалізму, поширеного в ацтеків.
Археологи вважають, що масові ритуальні вбивства були ключовими в культурі, релігії та імперії ацтеків. Ритуальні вбивства відбувались як данина верховному богу ацтеків Віцилопоочтлі, який був богом війни, мисливства, блакитного ясного неба і молодого сонця. Його зображали людиноподібним, з шоломом-колібрі, зі щитом, з пуховими кульками та луком. Також у Темпло Майор поклонялися Тлалоку — богу родючості, дощу та грому.
За результатами досліджень, 75 % всіх черепів належали молодим чоловікам, які могли бути військовополоненими, 20 % — жінкам, а 5 % — дітям. У жертв було задовільне здоров'я, деяких могли спеціально купувати на ринках невільників для ритуальних жертвоприношень.
Є свідчення, що перед стратою полонені проживали від кількох місяців до декількох років із сім'ями викрадачів в Теночтітлані, це підтверджується аналізом хімічного складу кісток. Згідно з ДНК-тестами, черепи належать людям, які жили в усіх частинах Мезоамерики.
Костел святого Юрія в Лукові, Чехія, реставрації якого допомагають привиди
Костел розташовується в Лукові, Чехія, його звели в 1352 році в готичному стилі. В 1796 році там сталася пожежа, через яку будівля зазнала численних руйнувань. Загалом у костелі відбувалась незвично велика кількість пожеж, врешті під час літургії в 1968 році склепіння храму обвалилося.
Церковна громада почала вважати, що в храмі живуть привиди. Богослужіння почали проводити на подвір'ї, але не в храмі. Залишена громадою будівля продовжувала руйнуватися, оскільки остання реставрація була лише в 1858 році.
У 2012 році, щоб зберегти пам'ятку готичної релігійної архітектури, митець Якуб Гадрава вирішив створити в церкві скульптурну експозицію Má mysl. Виставка була його бакалаврською роботою і мала на меті привернути увагу до храму, від якого відвернулася громада.
Скульптури привидів, розташовані в різних місцях храму, обігрують легенду про привидів у костелі святого Юрія. Місце набуло популярності в туристів: у 2020 році пам'ятку відвідали понад 15 тисяч людей. У 2022 році вдалося завершити реставрацію, яка коштувала 8,3 млн чеських крон.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]