R'n'b-артистка Yarima 11 жовтня випустила свій дебютний альбом "Вояж". За словами артистки, кожен із треків лонгплею відповідає певній планеті Сонячної системи.
У межах проєкту Artилерія Юля Ткачук поставила Марії Коваленко 10 запитань про значення альбому, пошуки себе та власної сексуальності й страхи, які переслідують протягом стосунків.
Опиши, якій планеті Сонячної системи відповідає який трек "Вояжу"?
- Меркурій — найчутливіший у Сонячній системі, він реагує на будь-які зовнішні зміни. Так само і в "Злови мене" описана історія взаємодії або втечі від неї, оскільки лірична героїня відчуває вплив людей на своє життя.
- Венера — пісня "Гірко". Планета названа на честь богині кохання, а "Гірко" і є любовною лірикою.
- Марс — "Вікно", тому що наділяє людей величезною жагою до життя.
- Юпітер — "Запитую", тому що це про розширення горизонтів, цікавість, невагомість, готовність рухатись вперед.
- Сатурн — "Не знаєш". Планета відповідає за порядок і детермінованість, а в пісні я відчуваю суворість, сховану за легким ритмом і приємною мелодією, як Сатурн схований за гарним кільцем.
- Уран астрологічно описується як планета бунту, ексцентричності. "Омана" як музично, так і за тематикою є для мене бунтівною.
- Нептун уособлює собою уяву та несвідоме, а також керує нашими фобіями. "Крила" саме про це: обережність і нерішучість — ніби страх зав'язує руки.
- Плутон — "Цинія". Планета, як і сингл, символізує трансформації, силу, контроль. Тут я співаю про міць, яку відчуваю, даруючи свою творчість людям.
Якщо описувати враження від альбому конкретними емоціями, у мене це тепло, впевненість, хтивість, відкритість. Вибери свої емоції.
Чесність, цілісність, відвертість — мої емоції. У "Вояжі" я розповіла про свої больові точки, які зазвичай люди несуть до психолога.
Мій терапевт — це музика, тому в ній справді багато і незручної правди, і прийняття. Мені подобається слухати свої тексти й відчувати: "О так, це про мене, це було". Іноді я навіть задумуюсь, що рандомна людина, яка знайома з моєю творчістю й уважно вислуховувала всю лірику, вже має у своїй голові певний психологічний портрет мене як людини. Повірте, з цією думкою складно жити. Це навіть трохи лякає.
Над продюсуванням твого альбому працювало досить багато людей, зокрема й за кордоном. Альбом звучить дуже якісно. Розкажи, як відбувався процес роботи над альбомом та хто у твоїй команді що вніс у твою музику?
Інколи знайомі артисти дивуються, як мені вдається координувати роботу над музикою онлайн. Але річ у тому, що мені це до вподоби.
По-перше, так я розвиваю навичку довіри до світу. Надсилаючи нарис треку, ніколи не знаєш, яку версію отримаєш від саундпродюсера. Можеш лише відпустити ситуацію, дати творцю долучитись, дозволити йому зробити свою справу. Перша версія пісні — як необрамлений діамант, який ви прискіпливо відшліфовуєте від правки до правки.
По-друге, онлайн-комунікація дає простір для роздумів. Безперервна робота над музикою виснажує естетичне чуття, а для нових ідей необхідний час. Я збрешу, якщо скажу, що робота над альбомом далася легко. Іноді здавалось, що я проживаю день бабака. Ранок починається з правок, обід — за прослуховуванням виконаних ТЗ, вечеряю з новою ідеєю, яку треба терміново додати у пісню, бо це "точно спрацює".
Було й таке, що співпраця вичерпувалась. Зі Zbaraski, наприклад, ми чесно зізнались одне одному в тому, що зайшли в глухий кут, в якийсь момент просто перестали бачити ціль однаково. Тому без образ і інтриг я дописувала трек "Вікно" з Hippocampi, який додав у цю роботу нове бачення.
Ти досить відкрито співаєш про хтивість та пристрасть у треку "Запитую". Як ти відкрила в собі цю впевнену, "bossy", сексуальну (і при цьому не male gaze) сторону?
Насправді трек не зовсім про пристрасть. Хоча я розумію, що інтонації, які я використала, можуть відсилати саме в такий настрій.
"Запитую" — це щирий діалог із коханою людиною, в якому ти намагаєшся прояснити деякі речі. Ставиш незручні, абсурдні чи влучні запитання, відповідь на які може або зміцнити стосунки, або їх зруйнувати.
Що ж стосується впевненої сексуальності, то я вважаю, що секрет — у сродності.
Я просто намагаюсь не заперечувати себе зі своїми приколами. А в цьому є природність, яка змушує чуже око роздивлятись тебе як людину ще більш зацікавлено. Бо в тобі є все: хороше, погане, некрасиве, загадкове, іноді дурне. Але ти того не приховуєш. Я щосили заохочую себе бути собою, попри те, чого від мене очікують інші. Ну хіба це не сексі?
Як відправитись у пошук себе, коли боїшся чесно говорити з собою?
Дивно звучатиме, але зараз я відчуваю себе саме так — боюсь чесно говорити з собою. Альбом "Вояж" описує мою трансформацію за останні два роки. Від пісні "Злови мене" до треку "Цинія" можна простежити внутрішню боротьбу зі страхами. Випуск платівки ніби знаменує закінчення шляху під назвою "саморефлексія", і я на деякий час блокую в собі цю функцію, щоб відчути відносний спокій життя.
Може здатися, що я є амбасадором чесності та щирості, але мені теж є що приховувати. Останнім часом внутрішніх питань стало ще більше. Тому щоб не відчувати постійний конфлікт, я вимикаюся. Не завжди чесна розмова покращує стан. Іноді правда вбиває. Треба бути до себе уважними.
Ти співаєш про здобуття впевненості в собі у "Не знаєш". Дай кілька порад — то як це зробити?
Я гадаю, впевненість неможливо здобути. Впевненість — це синусоїда, яка то зростає, то падає донизу. Моя впевненість досі залежить як від зовнішніх факторів, так і від внутрішнього стану. Тому мій рецепт такий: більше уваги до себе, класне спілкування й улюблена робота.
Також у своїй голові постійно тримаю думку про те, що ніхто не проживе моє життя за мене. Коли я уявляю себе єдиною людиною на планеті, мені нема на кого рівнятися. Я просто відчуваю, що рухаюсь у своєму напрямі, впевнено та поступово. Цю емоцію я переношу в реальність. Працює.
Що страшніше у стосунках: впустити людину, розчаруватись у ній чи втратити її?
У момент розчарування людиною, яку обожнюєш, ти вже втрачаєш її. Втрата фізичного та душевного зв'язку між вами – в будь-якому разі спустошення.
Якщо дивитися з погляду досвіду, то я лагідно нагадую собі, що не страшно ні впустити, ні розчаруватись, ні втратити. Бо період, проведений у чудових стосунках, вартий усього.
Якби ти могла за помахом чарівної палички виправити всього одну проблему всередині музичної індустрії — що б це було?
Я би зробила так, щоб масовою музикою називався не лише поп. Тоді б різноманітність популярної музики була більш видимою, жага до експериментів — більш виправданою, а смак українців був би більш вибагливий та якісний. Уявіть, яку би культуру ми передали нашим дітям!
Якби тобі можна було залишити у плейлісті лише 5 пісень, що це були б за треки?
- Tom Misch & Yussef Dayes — Nightrider
- KAYTRANADA — Got It Good (feat. Craig David)
- jhene aiko — living room flow
- Yves Tumor — Echolalia
- Aphex Twin — Xtal
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]