Перейти до основного змісту
Леся Гасиджак: Музей Голодомору отримав найбільшу у світі колекцію книг і творів мистецтва, присвячену Голодомору

Леся Гасиджак: Музей Голодомору отримав найбільшу у світі колекцію книг і творів мистецтва, присвячену Голодомору

Ексклюзивно
Музей Голодомору отримає найбільшу у світі колекцію мистецьких творів про Голодомор
Музей Голодомору. Музей Голодомору I Holodomor Museum/Facebook

Генеральна директорка Національного музею голодомору-геноциду Леся Гасиджак розповіла, що музей отримав від американських спадкоємців мецената Морґана Вільямса колекцію книг і творів мистецтва про Голодомор. Загалом вона налічує близько 600 предметів, з яких 360 — це картини, графіки, лінорити.

Про це Леся Гасиджак розповіла в етері Радіо Культура.

"Тут важливий як сам факт передачі колекції, і сама особливість колекції, це важливо для музею, його розвитку як інституції пам'яті", — мовить Гасиджак.

Директорка каже, що музей Голодомору-геноциду є одним із наймолодших в Україні, відповідно, чисельність фондів є меншою, ніж у старіших інституцій, і налічує далеко не 400 тисяч предметів, як у Національному музеї історії України.

За її словами, кожен експонат має навіть не історію, а трагедію.

Наповнення колекції творами мистецтва про Голодомор є цінним, оскільки "мистецтво має складні стосунки з темою Голодомору. Цю тему спершу треба осмислити, перед тим як рефлексувати в мистецтві", — розмірковує Гасиджак.

"Ця передача є важливою для нас як для інституції. Ніхто крім Морґана не почав колекціонувати власне мистецтво, яке є рефлексією на знання з історії геноциду української нації".

Вона додала, що Вільямс зібрав цю колекцію попри те, що він не був українцем, не мав українського коріння. І, на її думку, це феноменально — що усвідомлення важливості та того, що сталося під час Голодомору, дійшло швидше до американського мецената, ніж до багатьох українців.

Передання колекції Морґана Вільямса погодили спадкоємці покійного мецената.

Він почав збирати її в 1997 році, коли працював представником уряду США в українському агросекторі. Вільямс був вражений, дізнавшись про Голодомор, — як тим, який він був страшним, так і тим, що це була невідома сторінка історії, про яку говорили хіба пошепки.

Саме тому в нього виникла ідея викупити в українських митців твори про цей геноцид. Він був знайомий з художницями Ніною Марченко та Вірою Кулебою-Бариновою, з художником Іваном Новобранцем, з дослідником голодомору Джеймсом Мейсом.

Вагома частина колекції Вільямса була створена між 1997 і 2000 роками. Вона зберігалася в нього, але Вільямс планував її передати до відкриття другої черги будівництва Національного музею Голодомору-геноциду.

Це вперше, коли негромадянин України, який не належить до діаспори, передає в український музей колекцію.

Станом на зараз є договір дарування, проте акту з переліком всіх предметів колекції ще немає. Серед картин будуть роботи Віри Кулеби-Баринової, але їх передадуть уже після завершення виставки в листопаді.

Що належить до колекції Морґана Вільямса:

  • близько 600 предметів, з них 360 мистецьких творів, зокрема гравюри, лінорити, картини;
  • значки, марки, конверти, себто маркована продукція, пов'язана з Голодомором, книги, буклети, інформація про виставки, пов'язані з цією колекцією.

Одним з останніх доданих до колекції творів є робота українського художника Віктора Зарецького "Голод".

Також в ній є 91 лінорит з серії "Їдло Голодомору" українського графіка Миколи Бондаренка, який збирав усні свідчення на Сумщині 90-х про сурогати, які вживали українці, щоб вижити в часі Голодомору.

Та ще 118 робіт українського графіка Володимира Куткіна, який пережив заслання та мав дві серії робіт про Голодомор і ГУЛАГ.

Що відомо про Морґана Вільямса

Морґан Вільямс — американський меценат, президент Американсько-української ділової ради (USUBC), колишній представник уряду США в Україні, який працював з українським агросектором в 90-х.

Він заохочував українських митців створювати творчі роботи про Голодомор.

"Дуже й дуже важливо наочно розповідати про цю трагедію, оскільки зображення варті більше, ніж тисячі слів", — говорив Морґан Вільямс.

Він помер 10 червня 2024 року, а його родина вирішила передати зібрану з 1997 року колекцію, присвячену трагічній події.

Що відомо про будівництво Музею Голодомору-геноциду

У липні 2023 року у Верховній Раді погодили виділення 573 млн грн на добудову Національного музею Голодомору-геноциду. А це будівля з основною експозицією, виставковою залою, спеціалізованим фондосховищем, кінозалом і конференц-залом.

У соцмережах викликало обурення виділення коштів на музей під час війни. Ексміністр культури Олександр Ткаченко заявив, що вважає фінансування будівництва доречним: "Якщо хтось говорить про те, що музей не потрібно будувати під час війни, хай наведуть аргументи, крім того, що потрібно витрачати кошти на відновлення. Вони є. Відновлення триває. Так само потрібно витрачати кошти".

28 липня президент Володимир Зеленський ветував законопроєкт № 9437 про виділення 573 млн гривень на завершення будівництва інституції.

У вересні 2023 пресслужба музею повідомили, що кошти на добудову виділить уряд Канади.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок