Національна спілка кінематографістів заявила, що суттєве скорочення фінансування Держкіно у 2025 році може призвести до того, що за рік українці не матимуть свого кіно.
Відповідну заяву спілка оприлюднила у Facebook 3 жовтня.
У зверненні йдеться, що суттєве скорочення фінансової підтримки кіноіндустрії, передбачене у проєкті державного бюджету на 2025 рік, викликало шок у кіноспільноти.
"Шок цілком зрозумілий, адже йдеться про фактичну відмову держави від участі у фінансуванні одного із найефективніших видів ідеологічної та культурної зброї, без якої перемога у війні виглядає проблематично", — йдеться у заяві.
Там додають, що окрім проблем із фінансуванням Держкіно досі немає очільника чи очільниці після звільнення влітку Марини Кудерчук. Також Кабінет Міністрів досі не затвердив новообраний склад Ради з підтримки кінематографії, тому робота інституції фактично паралізована, а вже виділені кошти не можуть реалізувати.
"Чи не для того, щоби з'явились штучні причини для вже заявленого скорочення бюджетних витрат на кіноіндустрію у 2025 році? Чи не для того, щоби повторити вже пройдене у 1993 році, коли базову державну інституцію було ліквідовано, разом з фінансовою підтримкою кінематографу? Який, у підсумку, на два десятиліття був відкинутий у прірву небуття", — додають у спілці.
У заяві кінематографісти закликають уряд затвердити склад ради та нарешті призначити голову Держкіно. А також розробити стратегію розвитку кіноіндустрії, екранної культури за участі кіноспільноти.
Окрім того, у спілці звернули увагу, що й інші українські культурні інституції отримають скорочення фінансування наступного року. Зокрема, це стосується Українського інституту книги, Українського культурного фонду, Національного центру Довженка і Національної кіностудії імені Довженка.
"Україна і українці захищають свою культуру і свою ідентичність, а власне своє право бути в ансамблі світових націй. Це право вони захищають на полі бою, у смертельному протистояння з рашизмом. Не слід забувати про те, за що саме триває війна. Яку неможливо виграти, коли не пам'ятати про те, що ядром нації, її душею і серцем є культура".
У Мінкульті раніше зазначали, що загалом у проєкті бюджету на культуру та медіа пропонують закласти 10,7 млрд грн, з них на УКФ — 215,6 млн, на УІК — 466 млн та 618,3 млн на Держкіно.
На Держмистецтв хочуть закласти 22,3 млн грн, а на Український інститут нацпам'яті — 74,2 млн грн, з них 36,9 млн — на забезпечення діяльності Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності. На роботу уповноваженого із захисту державної мови — 20,8 млн грн.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]