За внесок у розвиток українського кіномистецтва: премію Довженка отримав режисер Роман Балаян

За внесок у розвиток українського кіномистецтва: премію Довженка отримав режисер Роман Балаян

Роман Балаян став лауреатом Державної премії ім. Олександра Довженка
Роман Балаян на ювілеї Володмира Войтенка у Будинку кіно, 21 листопада 2019 року. Facebook/Сергій Марченко

Кінорежисеру Роману Балаяну указом президента присуджено державну премію імені Олександра Довженка — за видатний внесок у розвиток українського кіномистецтва.

Указ про присудження премії з'явився на сайті президента.

Премію вручили під час церемонії відкриття 50-го сезону Будинку кіно у Києві. Оскільки сам режисер не зміг бути присутнім, нагороду отримував Надзвичайний і Повноважний посол Вірменії в Україні Володимир Карапетян, повідомляє "Детектр медіа".

Роман Балаян народився у Нагорному Карабасі в Азербайджані, але значну частину життя прожив саме в Україні.

Спочатку він навчався на режисерському факультеті Єреванського театрального інституту, але 1969 році закінчив Київський державний інститут театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого.

Балаян вважає себе учнем Сергія Параджанова.

Як кінорежисер, він починав у 1970 році на Київській кіностудії, а дебютував за три роки зі стрічкою "Ефект Ромашкіна".

Другий художній фільм "Бірюк" був номінований в 1977 році на Берлінале на "Золотого Ведмедя". А стрічка "Бережи мене, мій талісмане" у 1986 році отримала приз "Золоте плато" на кінофестивалі у Авеліно (Італія) та головний приз "Золотий тюльпан" у Стамбулі (Туреччина).

Після розпаду СРСР Балаян створює ряд фільмів, які мали великий глядацький успіх. А драма "Два місяці, три сонця" була номінована в 1998 році на Міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах на "Кришталевий Глобус".

Серед його найвідоміших стрічок: "Польоти уві сні і наяву", "Леді Макбет Мценського повіту", "Райські птахи", "Філер". У створенні багатьох з них режисер брав участь також і як сценарист.

Балаяна неодноразово запрошували переїхати до Москви, але він залишався в Україні,  де живе і працює зараз.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок