Суспільне Культура пропонує добірку нових виставок українського мистецтва, які можна відвідати у жовтні в Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Берліні та Кельні. Деякі з них відкрилися в останні дні вересня, але на них все ще можна потрапити.
Future Generation Art Prize
Де: PinchukArtCentre, Київ
Коли: з 4 жовтня до 19 січня 2025 року, середа — неділя з 12:00 до 20:00
Виставка номінантів 7-го конкурсу міжнародної премії Future Generation Art Prize, яка присуджується раз на два роки з метою відкриття нових імен у світі сучасного мистецтва та підтримки майбутнього покоління художників і художниць.
На виставці будуть представлені роботи 21 митця з різних куточків світу, серед яких Сінзо Аанза (Конго), Джуліан Абрахам "Тогар" (Індонезія), Андрюс Арутюнян (Литва), Салім Байрі (Марокко), Вероніка Гапченко (Україна), Нолан Освальд Денніс (Південна Африка), Дана Кавеліна (Україна) та інші. Роботи художників розкривають сучасні глобальні та локальні теми, включно з соціальними, політичними й екологічними питаннями.
Дана Кавеліна, одна з учасниць виставки, стала номінанткою премії як лауреатка PinchukArtCentre 2022, що відзначає молодих українських художників віком до 35 років. Інші номінанти були обрані міжнародною комісією, до якої увійшли фахівці з різних куточків світу, зокрема куратори й артдиректори з Зімбабве, Швеції, Німеччини, Італії, Казахстану та інших країн.
Структури взаємности
Де: Jam Factory Art Centre, вул. Богдана Хмельницького, 124, Львів
Коли: з 19 жовтня до 23 лютого 2025, вівторок — п'ятниця з 12:00 по 20:00, субота — неділя з 11:00 по 20:00
Кураторки виставки — Катерина Ботанова, Ілона Демченко та Ксенія Малих — досліджують різні форми суспільної взаємодії під час криз та потрясінь.
Виставка проходитиме у двох просторах: "Просторі Минулого" та "Просторі Теперішнього". У "Просторі Минулого" художники представляють роботи, що відображають досвіди з України та інших країн, звертаючись до тем пам'яті, забуття, втрат і відновлення.
У "Просторі Теперішнього" архітектор і художник Олександр Бурлака створить конструкцію, що відтворює міст да Вінчі — символ взаємодії та підтримки. Конструкція уособлює ідею взаємної підтримки, де кожен елемент тримається завдяки іншому.
У "Просторі Теперішнього" будуть представлені роботи таких художників, як Алевтина Кахідзе, Жанна Кадирова, Олександр Бурлака, Олена Турянська, Ольга Шишлова, Феліпе Кастельбланко, Яся Хоменко та _Mediaklub (Photinus Studio) за участі студентів курсу нових медіа Закарпатської академії мистецтв.
У "Просторі Минулого" та поміж просторами роботи презентують Антон Шебетко, Бінта Діа, "Відкрита група", Дана Кавеліна, Даша Чечушкова, Кристіан Ньямпета, Максим Коломієць, Ораїб Тукан, Роман Хімей і "Лівий берег", Феліпе Кастельбланко та Лідія Циммерманн, Фрасис Аліз, Яна Кононова.
"А може смерть це не кінець?"
Де: Одеський музей західного і східного мистецтва, вул. Італійська 9, Одеса
Коли: з 5 жовтня до 5 листопада, понеділок — пʼятниця з 12:00 по 17:00; субота — неділя з 11:00 по 17:00; середа — вихідний
Кураторка: Анна Мороховська
Виставка присвячена впливу війни на українське суспільство, особливо на молодь, яка опинилася на межі втрат і невизначеності.
Повномасштабна війна, що триває вже третій рік, змусила багатьох втратити надію, залишивши молоде покоління без перспектив і впевненості у майбутньому. Кожен із шести залів виставки відображає окремі етапи емоційних випробувань, які треба пережити для нового розуміння реальності. Виставка ставить запитання про можливість знаходження нових сенсів під час занурення у темряву втрат.
Проєкт закликає до рефлексії над індивідуальним та суспільним досвідом війни, показуючи втрати як етап шляху до відновлення.
Митці та мисткині, які беруть участь: Дмитро Євсеєв, Микола Лукін, Дар'я Молокоєдова, Оля Федорова, Сана Шахмурадова Танська.
"Ковчег. Твори Віктора Гукайла"
Де: Національний музей мистецтв Варвари та Богдана Ханенків, вул. Терещенківська 15–17, Київ
Коли: з 2 жовтня по листопад, середа — неділя, з 10:30 до 17:30; четвер — з 12:00 до 19:30
Кураторки: Олена Живкова та Олена Мітякіна
Виставковий проєкт демонструє різні етапи творчості Віктора Гукайла, починаючи з 1990-х років. Головна тема робіт — це Ковчег, символ захисту та збереження важливого, який у контексті війни набуває особливого значення.
Складаються роботи з великих композицій і фрагментарних начерків, виконаних у різних техніках: олівець, перо, сангіна, гуаш, монотипія. У пізніх роботах Гукайло звертався до зображення руйнувань, спричинених війною, через метафору пошкоджених ковчегів-будинків.
Художник Віктор Гукайло був також відомий як ілюстратор і сценограф, працював головним художником Музею АТО та Музею Голокосту в Дніпрі.
"Завжди сьогодні"
Де: The Naked Room, вул. Рейтарська, 21, Київ
Коли: З 26 вересня по 23 жовтня, щодня з 12:00 до 21:00
У своїх роботах Віталій Кохан працює з артефактами сьогоднішньої реальності, створюючи предмети, що рефлексують на сучасний світ і закладають вектор у майбутнє. Художник не називає свої твори скульптурами, а радше предметами, акцентуючи увагу на їхньому матеріалі та функціональності, на противагу традиційній об’ємності.
Основна функція експозиції — меморіалізація та документація. Це виражено через використання надійних матеріалів: каменю, мармуру, дерева та металу, які втілюють стійкість і довговічність у протиставленні до сучасних непостійних форм.
Частина робіт була створена ще до початку повномасштабного вторгнення, проте тепер художник переосмислив їх, особливо через вибір матеріалів та змінений контекст. Наприклад, сосновий "обеліск" тепер асоціюється не з миром, а з лісами, що стали свідками бойових дій.
Практика Віталія Кохана повертає увагу до основ мистецтва, таких як краса буденності, крихкість і первозданність матеріалів, часто знайдених у міському середовищі. Виставка фіксує різні стани, відбиваючи мінливість і складність життя без прагнення до пригнічення чи натхнення.
"Крізь потаємні дверцята: Історія пана Жабо"
Де: Національний музей мистецтв Варвари та Богдана Ханенків, вул. Терещенківська 15–17, Київ
Коли: 3 жовтня, з 12:00 до 19:00
Кураторка: Анфіса Дорошенко
Одноденна експозиція "Крізь потаємні дверцята" представить роботу Рудольфа Тьопфера — "Історія пана Жабо". Рудольф Тьопфер — одна з ключових фігур в історії коміксу, його вважають першим коміксистом і теоретиком цього жанру. На виставці буде розглянуто видання 1846 року в м'якій обкладинці, що складається з 52 сторінок. Сюжет зосереджений на головному герої, який намагається покращити свої манери, соціальний статус та знайти супутницю.
Хоча історія має оптимістичний фінал, творчість Тьопфера загалом порушує теми внутрішніх конфліктів, жорстокості та безглуздих смертей. Його герої часто страждають від безпорадності та самообману. У своїй роботі Тьопфер не лише розважає, але й повчає, залишаючись вірним своєму педагогічному підходові.
"Антитекст"
Де: Hotel Continental, Art Space in Exile, Elsenstraße 87, 12435, Берлін
Коли: з 1 до 10 жовтня 2024, з 14:00 по 20:00
Кожен експонат виставки показує, як тоталітарні режими — від Радянського Союзу до сучасної Росії — намагалися знищити культурну спадщину України.
На виставці "Антитекст" продемонстровано, як українська література та культура виживали під час репресій, цензури й спроб стерти національну ідентичність. Виставка також підкреслює сучасні паралелі з діями Росії, яка намагається підірвати українську ідентичність під час війни.
У виставці можна виокремити дві основні теми:
- "Знищення": розкриває, як тексти й автори, що не відповідали ідеології режиму, зазнавали цензури, репресій і фізичного знищення. Відвідувачі зможуть побачити приклади заборонених творів, ув'язнених письменників і таємного знищення культурних артефактів.
- "Збереження та відродження": описує, як деякі твори зберігалися через підпільне видання та приватні архіви, і як родини митців боролися за збереження української літературної спадщини в періоди політичних репресій.
Ця виставка також буде представлена 14–15 жовтня в межах німецько-українського фестивалю мистецтв Immer wieder Aufbruch в Кельні. Виставка буде проходити в Театрі комедії, Вондельштрассе 4–8, 50677.
"Вони були тут"
Де: "Дабл рум 1114", готель "Інтурист-Закарпаття", пл. Кирила і Мефодія, 5, Ужгород
Коли: з 28 вересня, за домовленістю
Це спільний проєкт артгрупи "Вони", яку складають художники Руслан Тремба та Олег Сусленко. Виставка є частиною програми резиденції "Вибачте номерів немає" і ставить перед собою питання про сліди, що залишають митці в культурному просторі.
Проєкт досліджує теми пам'яті, присутності та творчої діяльності в контексті пошуків власної ідентичності. Художники розмірковують над тим, що вони зробили протягом резиденції і що їхні дії означають у ширшому культурному полі. Виставка торкається питань культурної спадщини та ролі мистецтва в сучасних реаліях, зокрема в часи війни.
Проєкт реалізовано за грантової підтримки Академії красних мистецтв у Парижі.
"Новини Закарпаття"
Де: номер 1416, готель "Інтурист-Закарпаття", пл. Кирила і Мефодія, 5, Ужгород
Коли: з 26 вересня, за домовленістю
26 вересня 2024 року в номері 1416 готелю "Інтурист-Закарпаття" відкриється персональна виставка Олега Харч у межах програми резиденції "Вибачте номерів немає" (ВНН). Проєкт художника є частиною дослідження ролі культури та мистецтва під час російсько-української війни.
Виставка фокусується на питаннях культурної спадщини та її впливу на сучасне мистецтво, водночас підкреслюючи потребу критичного переосмислення інституційних підходів у розвитку культурних ініціатив. Олег Харч використовує особистий досвід, щоб рефлексувати на соціальні та культурні виклики, перед якими стоїть сучасне українське суспільство.
Проєкт реалізовано за грантової підтримки Академії красних мистецтв у Парижі.
"Квітка"
Де: галерея Imagine Point, Голосіївський проспект, 86/1, Київ
Коли: з 20 вересня по 19 жовтня, вівторок — субота з 12:00 по 19:00
Художниці досліджують чутливість і різноманітність жіночої суті, поєднуючи дві протилежні за характерами мисткині, які через свої роботи звертаються до тем краси, соціальних обов'язків та суспільних очікувань.
Віка Остренко зображує жінку, яка усвідомлює свої недосконалості й приймає їх. У її роботах відображається краса, яку не приглушує суспільний тиск, а також вади, що проявляються як у діях, так і в тілі, символізуючи людські слабкості.
Марта Андрусенко, навпаки, ділить світ на "чорне і біле", борючись із власними страхами і самоосудом. Її роботи сповнені абстрактними формами і відображають пошуки безпечної зони свободи та пристрасті, де вона контролює свій процес і межі проникнення глядачів у свій внутрішній світ.
Художниці використовують змішану техніку, що поєднує живопис, аплікацію та колаж. Віка Остренко у своїх статичних жіночих образах прагне збалансувати динамічну геометрію і кольори Марти Андрусенко. У відповідь Марта створила серію портретів, що досліджують явище "масок", які люди вдягають, щоб відповідати чужим очікуванням.
"Серії"
Де: Одеський національний художній музей
Коли: з 14 вересня до 1 грудня, середа — неділя з 12:00 по 19:00
Куратор: Микола Лукін
Основна тема творчості Зільберберга — це місто та його мешканці: люди і тварини, що живуть у світі, позбавленому пафосу та кон'юнктури. У своїх роботах автор зупиняє миті, яких зазвичай не помічають, показуючи зворотний бік буденності.
Скульптури Зільберберга вирізняються поєднанням форми та простору, що створює емоційні та поетичні образи, які з часом набувають глибшого значення, ніж сам сюжет. Автор досліджує, як пластика його робіт перетворюється на емоції та думки, пропонуючи глядачам зануритись у світ чуттєвих образів.
Юрій Зільберберг працює в галузі скульптури, графіки та живопису, викладає в Одеському художньому фаховому коледжі імені М. Б. Грекова і є членом Національної спілки художників України.
"Затемнення"
Де: Одеський національний художній музей
Коли: з 14 вересня до 14 січня, середа — неділя з 12:00 по 19:00
Куратор: Микола Лукін
Українська художниця Анастасія Колібаба представляє серію робіт, які досліджують глибокі емоційні та візуальні відгуки на війну в Україні. Через символіку затемнення виставка занурює глядачів в атмосферу темряви, де змішалися біль, страждання, сумніви та надії.
Проєкт складається з двох ключових аспектів. Перший зосереджений на образах військових, зображених у майже документальному стилі. Ці картини, як застиглі моменти, відображають повсякденність фронтового життя, фіксуючи важливі миті війни, поки ці події ще залишаються частиною нашої реальності.
Другий аспект виставки торкається катаклізмів війни через зображення спустошеної землі. Ландшафти, розірвані війною, перетворюються на метафору болю землі й людства. Пейзажі сповнені зруйнованими гарматами, що пускають коріння, стаючи частиною нового, химерного світу, де війна залишила свій слід.
"Суміш"
Де: Одеський національний художній музей
Коли: з 14 вересня по 30 березня, середа — неділя з 12:00 по 19:00
Куратор: Павло Гудімов
Проєкт демонструє гіпертрофовані кольори, метафоричність і символізм, людей, що нагадують звірів, та казкову атмосферу без гравітації. Через поєднання епічності та щоденної драми Дмитро Молдованов зображує сучасну реальність у її абсурдності й нестабільності.
Проєкт "Суміш" представлений як цілісна серія робіт, створених за останній рік. Назва відображає прагнення автора зміксувати різні стилі мистецтва — імпресіонізм, експресіонізм, сюрреалізм — і водночас оновити свій творчий підхід. Виставка розкриває характерний стиль художника, що виріс із сучасного українського наївного мистецтва, яке злилось із реальністю та перестало бути лише "наївним".
"Далі: я поверну собі своє життя, обіцяю"
Де: Одеський національний художній музей
Коли: з 13 вересня до 13 жовтня, середа — неділя з 12:00 по 19:00
Виставка присвячена творчості Максима Кривцова — захисника України, фотографа і поета, який загинув 7 січня у зоні бойових дій. Експозиція складається з 24 фоторобіт, супроводжуваних поезіями Максима, що стали свідченням його життєвого шляху та боротьби.
Максим планував цю виставку ще у грудні 2023 року, маючи на меті показати свої роботи в культурних просторах Києва — кав'ярнях, галереях, скрізь, де люди могли б бачити нагадування про війну, що веде Росія, та про боротьбу українських воїнів за мирне життя. Його творчий доробок — світлини, вірші, записи — продовжує промовляти, ніби Максим і досі обіцяє повернути собі життя, і через свої твори сягає Вічності.
"Голово_ломка"
Де: "Я Галерея", Шота Руставелі, 8, другий поверх, Львів
Коли: вівторок—неділя з 11:00 по 20:00, понеділок — вихідний
У межах Львівського тижня скульптури 2024 "Слід пам’яті" проходить персональна виставка Дениса Шиманського. Виставка створена у форматі інсталяції-гри, де відвідувачі не просто спостерігають, а стають її учасниками. Автор запрошує глядачів подумати і взаємодіяти з його роботами, досліджуючи наслідки кожної з "ігор", запропонованих скульптурними об'єктами.
Це сучасне мистецтво, яке не лише продукує нове, але й інтерпретує минуле, змушуючи нас пам'ятати та порівнювати. Роботи Шиманського не можна розглядати як звичайні скульптури, вони оживають через думки глядачів і викликають емоційні реакції.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]