Лейма Гбові, Ширін Ебаді, Тавакуль Карман, Джоді Вільямс і Марія Ресса, лауреатки Нобелівської премії миру, планують відвідати Україну, щоб особисто побачити наслідки російської агресії та висловити підтримку українському народу.
Про це повідомляє Центр громадянських свобод.
Минулого тижня у Вашингтоні відбулася стратегічна сесія ініціативи лауреаток Нобелівської премії миру, яка зосереджувалася на глобальних питаннях, включно із ситуацією в Україні. До зустрічі долучилася і голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
Після сесії Матвійчук повідомила про плани щодо спільної поїздки в Україну, зазначивши: "Мої колежанки приїдуть до Києва і ми з командою повозимо їх по регіонах. Аби вони на свої очі могли побачити як брутальність російської агресії, так і силу українських людей, які чинять їй спротив".
Поїздка охоплюватиме візити до постраждалих регіонів, де лауреатки зможуть зустрітися з місцевими жителями, оцінити гуманітарну ситуацію та підтримати українських активістів і громадянське суспільство.
Лейма Гбові — ліберійська правозахисниця, відома своєю роллю в закінченні Другої громадянської війни у Ліберії. Вона очолила мирний рух жінок, які об'єдналися для ненасильницького протесту, що сприяв мирним переговорам і поваленню диктатури Чарльза Тейлора. У 2011 році Гбові отримала Нобелівську премію миру разом із президенткою Ліберії Еллен Джонсон-Сірліф і правозахисницею Таваккуль Карман.
Ширін Ебаді — іранська правозахисниця, юристка і перша жінка-суддя в Ірані. У 2003 році Ебаді стала першою іранкою, яка отримала Нобелівську премію миру за її зусилля в підтримці демократії та прав людини. Внаслідок переслідувань з боку іранського уряду змушено виїхати з країни, але продовжує активну правозахисну діяльність з-за кордону, підтримуючи права людини, особливо жінок, дітей і політичних в'язнів у своїй країні.
Тавакуль Карман — єменська журналістка, правозахисниця та політична активістка, яка відіграла важливу роль у боротьбі за права жінок і демократію в Ємені. Зокрема, вона здобула міжнародну популярність як "мати революції" за активну участь у протестах під час Арабської весни 2011 року. Карман стала співлауреаткою Нобелівської премії миру у 2011 році разом із Леймою Гбові та Еллен Джонсон-Сірліф.
Джоді Вільямс — американська активістка і правозахисниця, що очолила Міжнародну кампанію за заборону протипіхотних мін, завдяки якій у 1997 році підписали Оттавську конвенцію, що забороняє використання, виробництво і розповсюдження цих мін. За цю роботу Вільямс отримала Нобелівську премію миру в 1997 році.
Марія Ресса — філіппінська журналістка, медіаменеджерка та правозахисниця, співзасновниця та головна редакторка новинного порталу Rappler, який активно висвітлює корупцію, порушення прав людини та злочини уряду Родріго Дутерте на Філіппінах. У 2021 році Ресса стала лауреаткою Нобелівської премії миру за зусилля у захисті свободи преси та боротьбі з дезінформацією.
Заснування Нобелівської премії
Нобелівську премію миру з 1901 року майже щорічно присуджують людям і організаціям, які зробили видатний внесок в галузі зміцнення миру.
Її заснував Альфред Нобель — винахідник динаміту, підприємець і меценат. У 1895 році, за рік до смерті, він залишив заповіт. Відповідно до документа, створили спеціальний фонд, який управляє коштами Нобеля.
Щороку фонд виділяє гроші на премії за найбільш важливі досягнення на благо людства в п'яти галузях: фізика, хімія, фізіологія та медицина, література, а також внесок у єднання народів, знищення рабства, сприяння миру.
Більше про історію премії та її заснування читайте в матеріалі.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]