Документальний фільм "Росіяни на війні" режисерки Анастасії Трофімової намагалися показати на кінофестивалі в Торонто, але завдяки суспільному розголосу та протестам української спільноти покази в основній програмі скасували. Тепер у Канаді працюють над процедурою, яка б заборонила фінансувати подібні стрічки.
Про це у коментарі для "Культура на часі" розповіла Юлія Ковалів, посолка України в Канаді.
Ковалів зазначила, що Україна уже зробила перший крок до визнання фільму елементом російської пропаганди — Міністерство культури та стратегічних комунікацій внесло Анастасію Трофімову до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Тепер дипломати працюють над можливістю застосування інших інструментів як дипломатичного, так і юридичного характеру, щоб унеможливити в майбутньому фінансування таких фільмів у країнах-партнерах.
"Це важливо, і це величезна для нас робота, зокрема й освітня — з пояснення того, що російська пропаганда і дезінформація дуже часто маскується під різними приводами, зокрема начебто протистояння війні", — додає Ковалів.
Вона зазначила, що рішення кінофестивалю в Торонто внести до програми російський фільм обурило громаду, а на протести зібралися не лише українці, а й місцеві мешканці.
За словами Ковалів, за кордоном все більше починають усвідомлювати, яка небезпечна російська пропаганда, і про це заговорили навіть військові.
"А тому усвідомлення важливості боротьби з пропагандою, а також тих механізмів, які сьогодні Росія використовує серед іншого й через так званий культурний аспект, викликала величезне обурення тут як з боку нас, українських дипломатів, так і серед багатьох наших друзів в Канаді", — додає посолка.
У четвер, 5 вересня, на міжнародному Венеційському кінофестивалі показали документальну стрічку російсько-канадської режисерки, колишньої працівниці каналу Russia Today Анастасії Трофімової "Росіяни на війні" (Russians at War). Фільм вона позиціювала як антивоєнну історію про долю російських солдатів.
Українська кіноспільнота розкритикувала показ у Венеції пропагандистського фільму. Зокрема, програмерка Міжнародного фестивалю документального кіно Docudays UA Дар'я Бассель заявила, що "Росіяни на війні" є прикладом російської пропаганди.
Крім того, на фільм відреагували у Міністерстві закордонних справ України. Відомство засудило прем'єру Трофімової.
Фільм також намагалися показати на кінофестивалі в Торонто, однак після численних протестів з боку української влади та громадськості прем'єру спочатку скасували, а згодом додали до програми LightBox (після основної програми фестивалю) з двома показами стрічки. Організатори фестивалю пояснили, що фільм створено без участі російських державних органів і його не можна вважати російською пропагандою.
Кінофестиваль у Цюриху, Швейцарія, також додав до програми фільм Трофімової. Міністерство закордонних справ України висловило протест щодо цього рішення, засудивши будь-які спроби відбілювати воєнні злочини Росії.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]