Люди потребували розуміння того, що перебуває за межами їхнього досвіду та інших раціональних способів пояснення. Так з'явилися забобони та народні прикмети.
Перші релігії, а саме фетишизм, тотемізм і анімізм, виникали в епоху пізнього палеоліту приблизно 40 тисяч років тому. Як писав український антрополог XX століття Хведір Вовк, залишків фетишизму в українських віруваннях майже не залишалося, однак анімізм, тобто віра в духовні істоти та наявність "вищого розуму", душі в природи, була основою розуміння природних явищ. Крім того, природу наділяли людськими рисами, адже те, що схоже на тебе, краще придається до розуміння. Вовк стверджує, що майже всі вірування, пов'язані з розумінням сил природи, є настільки давніми, що належать переважно до індоєвропейських.
Спершу вірування, забобони та народні прикмети вживалися зі слов'янським багатобожжям, пізніше вони нашарувалися на християнство, яке близько тисячі років побутує на теренах України. Вірування і народні прикмети є глибинними частинами ментальності та досі побутують у свідомості українців.
Суспільне Культура підготувало матеріал про осінні народні прикмети, як у давнину віщували зміну погоди на наступні сезони, визначали, якою буде зима та врожаї наступного року.
Народні прикмети про осінь та врожаї
Деякі народні прикмети про те, як за врожаями можна спрогнозувати зміну погоди.
- Якщо з осені земля та озимі посіви добре промерзнуть, то і без снігу хліб вродить. Якщо ж восени тепло і сиро, то корінець озимини запріє і врожаю не чекай.
- Урожай жолудів — прикмета того, що в майбутньому році буде багато хліба.
- Велика кількість жолудів на дубі — до теплої зими та родючого літа.
- Багато лісових горіхів обіцяє урожай злакових культур.
- Якщо рясно вродили горіхи, а грибів, навпаки, мало, то зима буде сніжна і холодна.
- Пізній гриб — до пізнього снігу.
- Багато ягід — до холодної зими.
- Якщо пізно восени гриби з'являться у лісі — сніг випаде нескоро.
- Якщо осінь багата на гриби — зима буде тепла.
- Та прикмета, яка дуже бентежила українців в останнє десятиліття: якщо буде багато грибів — до війни.
Народні прикмети на вересень
Народні прикмети часто зверталися до того, яка погода в ключові дні, а саме на церковні свята. На основі спостережень того, яка погода, наприклад, на Покрови, віщували, якою буде подальша осінь і зима.
Люди вірили: якщо вітер на Покрови дує з півночі, то буде холодна зима з великими снігами, натомість якщо вітер на Покрови з півдня — тоді зима буде тепла. Українська авторка Олена Ворожейкіна в книзі "Народні звичаї та обряди" наводить такі українські прикмети, пов'язані з церковними святами.
- Як чути грім на Головосіку (29 серпня), то має бути довга і тепла осінь.
- На Семена (1 вересня), якщо буде ясно — осінь буде погожою і теплою. Рано пожовкло листя на горобині — рання осінь і рання та холодна зима.
- На Минодори (10 вересня) якщо багато вродило городини — осінь заплаче дощами, а зима — морозами. Вітер північно-західний — зима буде лютою, а південносхідний — теплою.
- На Воздвиження (14 вересня) до Вирію починають летіти дикі гуси, зозулі, а астрономічно осінь наближається до рівнодення (22 вересня) і сонце повертає на зиму. Якщо птахи полетіли у вирій на Воздвиження, то буде сувора зима.
- Якщо журавлі полетять на Микити (15 вересня), то буде морозна Покрова, якщо не полетять, то зима прийде пізніше.
- Якщо навкруги павутина, то буде тепло.
- Якщо мало павутиння — суха осінь.
- Якщо гуси летять високо — осінь буде тривалою
- Якщо на Ірини (18 вересня) відлетять журавлі, то через два тижні чекай морозів, а як затримаються — зима раніше себе не покаже.
- Якщо на Трохима (19 вересня) бджоли старанно позаліплювали нічки воском чи прополісом — зима буде суворою, а коли злегка, то теплою.
- На Кіндрата (21 вересня) якщо буде різкий північно-східний вітер — на холодну зиму.
- На Фотія (22 вересня) якщо листя з берези ще не опало, то сніг ляже пізно: коли ж дерева звільнились, то наприкінці січня буде тривала відлига.
- На Єфросинії (25 вересня) якщо буде тепла погода, то ще тепло триватиме три тижні. Якщо цього дня випадає сніг, то зима встановиться на Михайла.
- На Іоанна Богослова (26 вересня) якщо падатиме дощ зі снігом — у січні тричі йтиме дощ, сонячно і тепло — червень буде дощовий і холодний.
Народні прикмети на жовтень
Прикмети на Покрови:
- Якщо лист із берези та дуба на Покрову впаде чисто — до легкого року, а не чисто — до суворої зими. Якщо у вишні листя обпаде до 1 жовтня — зима буде теплою, якщо ж до цього часу вишня зелена — зима буде лютою. Зранку вітер із півдня, а по обіді із півночі — початок зими буде теплим, але згодом похолодає. Якщо вітер із півдня низовий — зима буде теплою, з півночі горішній — холодною, із заходу — сніжною, коли ж протягом дня вітер змінюватиме напрямок, то і зима буде нестійкою. Яка погода на Покрову, такою буде і зима. Якщо в цей день сніг не покрив землю — не покриє в листопаді та грудні. На Покрову вітер — весна буде вітряна. Відліт журавлів до Покрови — на ранню зиму. Якщо на Покрову випав сніг, то буде він і у Дмитрів день (26 жовтня). Білка до Покрови змінить шубку — зима буде добра.
- На Євлампія (10 жовтня) куди ріжки місяця покажуть, звідти будуть дути вітри.
- Пізнє опадання листя в жовтні — на тяжкий рік. Грім у жовтні — на малосніжну, м'яку й коротку зиму. Якщо до середини жовтня не осипалося з беріз листя — сніг ляже пізно.
- На Якова (22 жовтня) якщо піде град або снігова крупа, то на Мотрону (9 листопада) настане справжня зима.
- На Димитрія (26 жовтня) якщо цього дня без снігу, то ще не буде зими. Замерзла земля і дме холодний вітер — снігу не буде до Нового року. Випав сніг — увесь листопад буде холодним і морозяним. Як на Дмитра дощ, то на Введення (4 грудня) снігу буде по коліна. Якщо відлига, то на теплу зиму і ранню весну, якщо сніг — весна пізня, холод і сніг — на пізню холодну весну.
- На Параскеви (28 жовтня) якщо день сонячний — чекай теплої зими, хмарно — в середині грудня будуть сильні морози.
Народні прикмети на листопад
- На Козьми та Дем'яна (1 листопада) якщо розвезе дорогу — не чекай морозів до початку грудня. Випаде сніг — на весняну повінь. Якщо вітер на Кузьми-Дем’яна, то буде дорога санна, тобто випаде сніг, і доведеться їздити саньми.
- На Павла (6 листопада) йде сніг — чекай сніжну і добру для озимини зиму.
- На Федора (7 листопада) якщо відлига — чекай морозів.
- На Архистратига Михаїла (8 листопада) за цим днем завбачали весну. Якщо відлига — не чекай санного шляху аж до Миколи (6 грудня). Іній — на великі сніги, а туман — на відлигу.
- На Іоанна Златоуста (13 листопада) випало багато снігу — до врожаю зернових на майбутній рік. Зірки мерехтять яскраво — буде сніжна і вітряна погода. Чумацький Шлях добре видно — до холоднечі. Якщо на Златоуста розкаркались ворони — то бути швидкій відлизі.
- На Григорія (17 листопада) який день — така й зима.
- На день Введення в храм Пресвятої Богородиці (21 листопада) як на Введення вода, то буде в мисці молоко. Як горобець нап’ється на Введення в бичачім слідуВ відбитку лапи бика, що залишається на снігу води, то напасеться худоба до Юрія (6 травня) трави. Як буде на Введення в сліду вода, то на Юрія — трава. Як ляже глибока зима, то готуй глибокі закромаЗасіки, тобто відділення для зберігання зерна.
- На Катерини (24 листопада) з настанням Катерини сподівалися на люті морози. Тепла погода – морози вдарять аж на Варвари (4 грудня). Ясна погода на Катерину – буде морозна зима.
- На день освячення храму Юрія Переможця в Києві, в середині XI століття, заснованого князем Ярославом Мудрим, або Юрія Осіннього, (26 листопада) який день така й зима. На Юрія ходять слухати воду в колодязях: коли тихо, не хвилюється — зима буде теплою, почуються звуки — чекай на сильні заметілі.
- На Андрія (30 листопада) якщо на річці тиха вода — на рівну зиму, шумовита — на завірюхи. Якщо до цього дня сніг не випав, зима буде тепла, а як з'явився — довга і холодна. Якщо вдень ішов сніг, то бути хурделицям цілий тиждень.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]