Кабінет Міністрів схвалив державний бюджет на 2025 рік. Згідно з ним на культуру та інформаційний простір виділять 9,6 млрд грн. Це означає, що бюджети на державні культурні інституції, такі як Український інститут книги, Український культурний фонд чи Держкіно, суттєво скоротять.
Про це 18 вересня розповіла народна депутатка Євгенія Кравчук в інтерв'ю Євгену Агаркову на Радіо Культура .
Кравчук зазначила, що парламентський Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики хвилює суттєве скорочення фінансування державних культурних інституцій (це УІК, УКФ, Держкіно), а також Інституту національної пам'яті та Українського інституту.
Зокрема, бюджет УІК скоротився більш ніж удвічі — з 466 млн грн до 178,6 млн. Це означає, що, найімовірніше, програму книжкових сертифікатів так і не вдасться запустити наступного року. Також під питанням і програми підтримки молодих авторів та перекладів.
"Ми, безумовно, будемо наступного тижня будемо розглядати це в нашому комітеті і будемо просити про зустріч нового міністра, бо складається враження, що коли ми просимо грошей на культуру у партнерів, то ми не можемо підкріпити, що ця культура і культурна ідентичність потрібна передусім нам", — додала Кравчук.
Однак вона зауважила, що з наповненням регіональних бібліотек можуть допомогти місцеві ради, залучаючи донорів чи спонсорські кошти, оскільки треба підтримувати українських авторів.
Бюджет УКФ теж скоротили майже на третину — з 215 млн грн до 145 млн, що означає підтримку меншої кількості художніх і мистецьких подій.
Депутатка нагадала: варто не забувати, що виділені кошти охоплюють також заробітні плати та комунальні платежі, які можуть індексуватися. Але комітет збирається найближчим часом зустрітися з оновленою наглядовою радою та новою виконавчою директоркою Анастасією Образцовою, щоб зрозуміти стратегію фонду, якщо бюджет не змінять.
Натомість суттєво збільшиться фінансування національного мовника, а саме регіональних філій. Зокрема й тому, що заробітні плати мовника в регіонах суттєво менші, ніж у комерційних медіа, а саме регіональні журналісти знімають найрізноманітніші формати, які потім транслюють через мережу EBU за кордоном, і саме за допомогою їхніх сюжетів партнери в Європі бачать українську війну та Україну загалом.
Прокоментувала Кравчук і обговорення соцмереж щодо фінансування марафону "Єдині новини". За її словами, його бюджет залишається на рівні минулого року, але це не суто фінансування марафону.
Сюди додано й іномовлення, а це "Укрінформ", зокрема закордонна філія: кореспонденти за кордоном відіграють роль "комунікаційних хабів" та є важливим джерелом поширення проукраїнських наративів. Крім того, це телевізійне іномовлення та, звісно, компенсація виробництва проєктів для марафону.
Раніше народний депутат Ярослав Железняк повідомляв, що на культуру та інформаційний простір піде 9,6 млрд грн, на цифрову трансформацію — 4 млрд грн, на наукові дослідження — 14 млрд грн.
А Євгенія Кравчук у коментарі Суспільне Культура зауважувала, що ключовими пріоритетами Мінкульту за Миколи Точицького стане посилення культурної дипломатії, робота з іноземними донорами та захист спадщини.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]