66 тисяч бюджетників, державні гранти та "ускладнений" НМТ: Міносвіти розповіло про вступну кампанію у 2024 році

66 тисяч бюджетників, державні гранти та "ускладнений" НМТ: Міносвіти розповіло про вступну кампанію у 2024 році

Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький
Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький. Mychailo Wynnyckyj/Facebook

Цьогоріч в українські виші вступило 176 тисяч абітурієнтів: 66 тисяч на бюджетну форму навчання та 110 — на контракт.

Про це розповів заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький в інтерв'ю Українському Радіо.

Вступники масово виїжджають за кордон: правда чи міф

За словами Михайла Винницького, 6284 особи, які здобули бюджетні місця, відмовилися від цієї можливості, а 1442 з них не вступили в українські виші взагалі. Це означає, що приблизно 2 % потенційних бюджетників обрали навчатися за кордоном. Посадовець вважає, що це не дуже великий показник, тому немає підстав говорити про масштабний виїзд до західних вишів.

Він додає, що, як і минулоріч, 20 тисяч вступників писали НМТ за кордоном: вони або повертаються фізично, або вступають в українські заклади освіти з дистанційним навчанням через близькість до лінії фронту — наприклад, у Харкові.

"Насправді це міф про те, що у нас відбувається масовий відтік абітурієнтів. Так, є виші, які не надто якісні, на жаль. Але у нас є університети, які конкурують на рівні із європейськими закладами вищої освіти. Вступники голосують власними ногами ― вступають у нас. Очевидно, є певні втрати ― 2 %, це ті з наших найкращих вступників, котрі виїхали за кордон. Звісно, з цим треба боротися, але такий відсоток ― це не масове явище", — наголосив Винницький.

"Традиційна система розподілу на бюджет і контракт — це чорно-біло і несправедливо"

Цьогоріч МОН ввело систему державних грантів: особи, які вступили на контракт, але все одно мають державну підтримку, можуть отримати 15, 25 або 32 тисячі на часткове покриття вартості навчання.

"Ми відходимо від традиційної для нас системи ― або бюджет, або контракт, — тому що це дуже чорно-біло і навіть несправедливо", — наголосив Вінницький.

Посадовець поділився, що найбільше бюджетних місць виділено на пріоритетні спеціальності: медицина, освіта, частково IT, будівельні спеціальності, реабілітація, психологія.

Також він розповів, що у 2024-му, на відміну попередніх років, абітурієнти заповнили майже всі виділені бюджетні місця:

"Завжди є так звані кон'юнктурні спеціальності, де величезний попит вступників, але ринок праці там перенасичений. Тобто бюджетних місць там менше, але залучена велика частина грантів. Особа частково оплачує і має певну підтримку держави. До слова, понад 6 тисяч місць було виділено для майбутніх учителів, і на сьогодні вони всі заповнені. Якщо говорити про комп'ютерні науки ― це інженерія програмного забезпечення, кібербезпека тощо ― то там приблизно 50 на 50. З 11 тисяч абітурієнтів, які вступили на ці спеціальності, приблизно 5,5 тисяч отримали бюджетні місця, а решта навчаються за контрактом".

Ускладнюється НМТ чи погіршується підготовка

Михайло Винницький зазначив, що багато людей нарікають на якість НМТ ― мовляв, тест став складнішим. На його думку, насправді ж погіршується підготовка учнів до іспиту — через онлайн-навчання та різницю в якості освіти у міських і сільських школах.

"На жаль, дослідження показують, що малокомплектна школа в селі дуже відрізняється від школи у великому місті. Не останню роль тут відіграють і репетитори, до яких є більший доступ у місті. Ми працюємо над тим, щоб вирівняти цю відмінність, але це не дуже популярні рішення, бо діти повинні будуть їздити в опорні школи автобусами. Але таке рішення треба ухвалювати, бо страждає якість освіти", — каже представник МОН.

Винницький заявив, що зараз МОН посилено працює над тим, щоб вивести більшість школярів на очне навчання (за винятком червоної зони — Харкова, Запоріжжя, Миколаєва тощо).

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок