Осінь часто приносить відчуття ностальгії чи навіть меланхолії, що часто відображається у фільмах, книгах або піснях. Також це пора збору урожаю та підготовка до завершення року.
У кожній країні є власні традиції та обряди, що присвячені осені. Країни Азії не виняток. Чи не кожна має власну традицію Свята середини осені — Фестиваль місяця у Китаї, Чусок у Південній Кореї чи Цукімі у Японії. А численні томи манґи або аніме додають меланхолійного вайбу, з усією таємничістю.
Суспільне Культура розповідає про азійські осінні святкування та зібрало найатмосферніші манґу, аніме та пісні, які варто послухати восени.
Чи не всі країни Східної та Південно-Східної Азії восени святкують Свято середини осені. Кожна з них має власну історію походження цього свята, легенди та традиції.
Свято середини осені, або Місячний фестиваль
Свято середини осені у Китаї припадає на 15-й день 8-го місяця за китайським місячним календарем, тому його часто називають "Місячним фестивалем". Воно знаменує собою середину річного циклу, а його історія починається понад 3 тисячі років тому.
Святкування почало набувати популярності лише за часів ранньої династії Тан (618–907 роки). Китайські імператори використовували Свято середини осені для молитви за врожай, гарну погоду та мир у країні.
Нині ж це свято возз'єднання з членами родини, оскільки у китайській літературі місяць тісно пов'язаний з емоцією туги за домом. Тому дуже важливо в цей день повернутися додому і відсвяткувати разом із найближчими людьми.
Чусок
У Південній Кореї у той самий час святукують Чусок. Це час єднання всіх поколінь родини і час поминання покійних родичів.
Чусок зазвичай перекладають англійською як "корейський День подяки" попри те, що свята значно відрізняються за походженням і святкуванням.
У цей день корейці їдуть у свої рідні міста, проводять обряд поклоніння духам, відвідують могили предків, куштують традиційні страви з нового урожаю, одягають нові ханбоки, проводять це свято у родинному колі.
Корейці готують особливі страви, зокрема рисовий пиріг, що називається сонпхьон. Це різновид тток, який готують із клейкого рису у формі півмісяця.
Ще однією традицією у сучасній Кореї є дарування подарунків. І не лише своїм родичам, але й друзям та знайомим, щоб висловити вдячність та своє визнання.
Цукімі
Цукімі з японської дослівно перекладається як "споглядання місяця" або "милування місяцем".
Традиція датується ерою Хеян (794–1185). Вважають, що у цей час японські аристократи збиралися разом, щоб читати поезію під повним місяцем.
Зараз це свято настільки популярне в Японії, що деякі люди не припиняють святкувати по декілька вечорів, вичікуючи появи повного місяця.
У вечори повні за традицією люди збираються у місці, де видно світило, прикрашають помешкання японським міскантусомБагаторічна трав'яна рослина і подають на стіл галушки з білого рису (цукімі-данґо), а також солодке саке, пропонуючи їх місяцю, щоб помолитися за щедрий врожай.
Традиція Цукімі тісно пов'язана з кількома місячними легендами, які передаються з покоління в покоління.
Однією з найвідоміших є історія про Місячного кролика. Згідно з японським фольклором, на Місяці можна побачити кролика, який заклопотано товче товкачем рисові коржики. Ця казка походить від віри в те, що темні плями на місяці нагадують кролика.
Що варто дивитися та читати восени
- "Готель дель Луна"
Південнокорейська дорама "Готель дель Луна" вийшла у 2019-му й була найпопулярнішою того року.
Сюжет розгортається довкола готелю "Дель Луна" (формально називається "гостьовий будинок Місяця"), який розташований у Суелі. Але він не схожий на будь-які інші готелі — всі його клієнти привиди і вдень його неможливо побачити.
Під час епохи Когурьо дівчина на ім'я Чжан Манволь (Лі Чіин), яка подорожувала у пошуках цього гостьового будинку, випила лікер, який перетворив її на його власницю. Вона застрягла в управлінні готелем на 1000 років, перш ніж зустрітися з Ко Чхансоном (Йо Чінку), новим менеджером.
Це фентезійна дорама, спостерігаючи за сюжетом якої можна більше дізнатися про розуміння долі та вірування у загробне життя у Південній Кореї. А також поринунути в атмосферу таємничості та меланхолії.
- "Гоблін"
Південнокорейська дорама "Гоблін", у якій зіграли Кон Ю, Кім Гоин, Лі Донук, Ю Інна та Юк Сондже.
За сюжетом, Кім Шін, заслужений військовий генерал часів династії Корьо, отримав дар — він став безсмертним гобліном, який допомагає людям своїми силами. І тепер, проживаючи століття за століттям, відчайдушно шукає спосіб позбутися прокляття.
За пророцтвом, звільнити гобліна під силу тільки смертній дівчині, що стане йому нареченою і витягне з тіла меч, який тримає його душу прикутою до цього світу.
Товариство йому складає похмурий жнець Ван Йо, чия душа також проклята за гріхи, які той вчинив у минулому житті.
Віками гоблін і жнець спостерігають, як на землі з'являються нові люди та як душі людей ідуть на небеса. Доки Кім Шін не знайомиться з чудною дівчиною, що має легку та веселу вдачу, незважаючи на її непросте життя.
Фінальна серія зібрала 18,68 % загальнонаціональної аудиторії, що зробило шоу сьомою за рейтингом драмою в історії корейського кабельного телебачення. Дорама стала справжнім культурним феноменом Південної Кореї.
- "Токійський людожер"
Манґа "Токійський людожер" від Суї Ішіди з'явилася у 2011 році. У 2024-му вона отримала аніме-адаптацію.
За сюжетом, Кен Канекі, вісімнадцятирічний студент університету, внаслідок нещасного випадку потрапляє до лікарні, де йому незаконно пересаджують органи одного з гулів, щоб врятувати життя.
Для того щоб вижити, гулям необхідно харчуватися людською плоттю, тому вони вбивають людей або знаходять тіла самогубців. Хоча Канекі став лише напівгулем, але харчуватися людською плоттю йому необхідно, як і всім.
Канекі прагне не втратити свою людяність, намагаючись зберегти зв'язок зі світом людей попри занурення у спільноту гулів.
- "Монстр"
Це японська манґа від Наокі Урасави і зняте за нею аніме в жанрі психологічного трилеру з елементами детективу.
Головним героєм є молодий лікар-нейрохірург Кендзо Темма, який живе і працює в Дюссельдорфі.
Він рятує життя хлопчика Йохана, якого поранили під час пограбування будинку його сім'ї. Пізніше цей хлопчик перетвориться на холоднокровного вбивцю і лікар, вважаючи, що це його відповідальність, долучається до пошуків Йохана.
Події аніме та манги хоч і вигадані, але відбуваються в реальному світі, серед реальних географічних об'єктів: місто Дюссельдорф, Гейдельберзький замок, де Йохан призначає Ніні Фортнер (друге ім'я його сестри Анни) побачення у шостій серії аніме, річка Ельба, де водиться райдужна форель.
Місцеперебування героїв легко визначити, навіть якщо конкретні географічні назви не вказані: наприклад, не сказано, в якому конкретно університеті навчається Ніна Фортнер, але вона живе в місті Гейдельберг — отже, мова йде про Гейдельберзький університет.
- "Зошит смерті"
Японська манґа від Цуґумі Оби та однойменний аніме-серіал. Головним героєм є Лайт Яґамі, найкращий учень Японії, який згодом стає володарем Зошита Смерті.
Сюжет манґи відрізняється від сюжету аніме. В основу аніме лягла ідея: "Чи можна творити добро, вбиваючи інших?", тому тут показано, що сталося б зі світом, якби справедливість почала вбивати, ставши на бік традиційної моралі.
Це історія роздумів про те, наскільки морально правильно вбивати злочинців і коли людина переходить межу та діє заради власного добра, а не суспільного. І чи діяла ця людина взагалі заради суспільства, чи тільки щоб потішити власне еґо та відчути себе Богом?
- "Бродячі пси літератури"
Японська манґа, написана Асаґірі Кафкою і проілюстрована Харукавою Санґо.
Історія зосереджується на людях, які мають надприродні сили. В основі — розповідь про працівників "Озброєного детективного агентства" та їхнє повсякденне життя.
Манґа виникла з ідеї Кафки зібрати кількох добре відомих письменників і поетів та намалювати їх як молодих людей і підлітків з надприродними здібностями. Тому більшість персонажів носять імена та особистості відомих письменників і поетів XIX–XX століть, як японських, так і європейських. Наприклад, Ацуші Накадзіма, Акутаґава Рюноске, Дадзай Осаму, Алан По, Марк Твен і навіть Микола Гоголь.
- One-Punch Man
Японська вебманґа, яку почали видавати у 2009 році.
Сюжет розповідає про супергероя Сайтаму, який може знищити будь-якого ворога буквально одним ударом. Твір пародіює багато відомих шаблонів про супергероїв.
Протягом історій Сайтама має єдину ціль — знайти супротивника, що зможе дати йому достойну відсіч. Водночас він намагається здобути визнання у "Геройській асоціації".
Місце дії дуже нагадує сучасну Японію, а назви міст починаються з літер латинського алфавіту, від А до Z. Рівень технологій нагадує сучасний, але тут також існують фантастичні кіборги, роботи та пристрої супергеройської асоціації.
One-Punch Man попри комедійний елемент відчувається меланхолійним, бо головний герой досяг свого ліміту в силі й відчуває нудьгу, бо нема гідного противника, тому він наче загублений у цьому світі.
- "Добраніч, Пунпуне"
Японська манґа Ініо Асано.
Сюжет манґи розповідає про життя хлопця на ім'я Пунпун. Події починаються з часу його навчання в молодшій школі та охоплюють період до його становлення як дорослої людини. Поступово у житті Пунпуна відбуваються різноманітні події та з'являються люди, які змінюють його.
Це історія про те, як ми, бачачи в собі й своєму житті лише погане, не помічаємо змін, доводимо себе і найближчих людей до крайнощів.
У червні 2024 року видавництво "Наша ідея" анонсувало адаптацію манґи українською мовою. І у вересні вони вже відкрили передзамовлення на перший том.
- "Сага про Вінланд"
Японська історична манґа, написана та проілюстрована Макото Юкімурою.
Дія розгортається переважно в Англії 1013 року, яку завоював данський король Свейн Вилобородий. Коли королю лишається недовго, то його сини, принц Гаральд і принц Канут, сперечаються за спадщину.
В основу сюжету покладено елементи історичних оповідей того періоду, таких як "Флатейярбок", "Сага про гренландців" та "Сага про Еріка Рудого"
"Сагу про Вінланд" офіційно видає в Україні видавництво "Наша Ідея".
- "Дворянство"
Південнокорейська манхва, написана Сон Джехо.
Це історія про дворянина, Кадіса Етраму Ді Рейзела (Рея), який спав 820 років. Він прокидається в занедбаному будинку в Південній Кореї і починає звикати до сучасного світу. Герой навіть вступає до середньої школи та знаходить друзів — комп'ютерного ґіка Ікхано та школяра-атлета Шінву, який закоханий в їхню подругу Юну.
"Дворянство" розповідає про небезпечні пригоди приятелів проти таємної організації, впродовж яких розкривається минуле Рея.
Що можна послухати для осіннього настрою
- Бекхьон та Сюзі — Dream
Завдяки джазовій мелодії Dream викликає відчуття затишку. Пісня змусить ваше серце тріпотіти від думок про затишний осінній роман. Усе це приправлено неймовірними голосами Бекхьона з гурту EXO та Сюзі, колишньої учасниці гурту Miss A.
- ATEEZ — The Black Cat Nero
Це кавер на однойменну пісню гурту Turbo. Учасники к-поп-гурту вдягнені у костюми, як для Гелловіну, що безсумнівно додасть настрою на вечірці. Також її варто слухати просто тоді, коли вам потрібно підбадьоритися холодної осінньої ночі.
- IU — Autumn Morning
Це кавер на популярну корейську народну пісню.
Настрій створює мінімалістичний і милий інструментал та мрійливий голос IU. Вона співає про все прекрасне, що є в осінньому ранку. Композицію варто вмикати під час осінньої ранкової прогулянки, коли треба зробити паузу, щоб перевести подих.
- Кі та Тейон — Hate That…
Кі з гурту SHINee та Тейон з гурту Girls' Generation об'єдналися, щоб створити один із найкращих дуетів в індустрії.
Текст розповідає про образу після розриву стосунків, а музика поєднує м'яку гітару та потужний біт, завдяки чому ця пісня передає гірко-солодке почуття, яке ми так любимо. Це ідеальна пісня, щоб повернутися до неї восени.
- DAY6 — When You Love Someone
Є пісні, під які хочеться випити улюбленого гарячого напою в домашньому затишку, і When You Love Someone — одна з них.
Це одна з найніжніших пісень корейського рок-гурту, з текстом про те, що краще зробити боляче, ніж бачити, як страждає людина, яку ти кохаєш. Із захопливою мелодією і прекрасним вокалом вона відчувається, як теплі обійми в холодний день.
- NMIXX — Cool (Your Rainbow)
Ніякими словами не описати досконалість і музичну геніальність цієї пісні. Мелодія містить класичні елементи, які чудово поєднуються з вокалом юних айдолок. Текст сповнений надії та любові.
Хоча осінь має похмурий бік, в ній також є своя краса — і Cool (Your Rainbow) нагадає вам про це.
- Stray Kids — Hoodie Season
Ця пісня створена для того, щоб її можна було слухати знову і знову протягом осені. Спочатку здається, що це просто весела і невимушена композиція, але вона про те, як відгородитися від зовнішнього світу і знати, що все буде добре.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]