Легендарній Yesterday ліверпульської четвірки The Beatles 13 вересня виповнюється 59 років.
Розповідаємо історію найкращої пісні 20 століття за версією BBC Radio 2 та найкращої поп-пісні всіх часів на думку The Rolling Stone.
Мелодія, яка наснилась, та текст про "яєчню скрембл"
Yesterday — пісня, яку повністю написав один учасник The Beatles — сер Пол Маккартні, коли йому було 22 роки.
За словами біографів, пісня прийшла Полу уві сні. Він саме гостював у будинку своєї тогочасної дівчини — акторки Джейн Ашер, коли вночі йому наснилась мелодія пісні. Прокинувшись, Пол Маккартні швиденько вирішив зіграти мелодію і записати, щоб не забути.
Утім, йому здавалося, що ця пісня вже існує в джазовій музиці і він у когось її забрав. Тож близько місяця Пол ходив і награвав придумане своїм знайомим з індустрії в намаганнях з'ясувати, чи знайома їм ця мелодія.
"У результаті, було схоже, наче я здаю себе в поліцію, — згадував Маккартні, — Тож я вирішив, що якщо протягом найближчих тижнів не об'явиться хтось, хто заявить свої права на мелодію, я привласню її собі". З'ясувалось, що мелодія таки була новою, тож Пол Маккартні спокійно продовжив працювати над піснею.
Джон Леннон та Пол Маккартні — два сонграйтери в The Beatles — напрацювали свою схему, як вигадувати слова пісень. Допоки справжніх слів не було, у піснях наспівували такі "робочі" рядки:
Тож допоки Пол Маккартні не міг придумати слова до мелодії, саме ці рядки починали майбутню Yesterday.
Пізніше ця історія стане настільки відомою, що сер Пол Маккартні переспіває саме цю версію разом із Джиммі Кіммелом на його вечірньому шоу.
Тож деякий час Пол ходив і наспівував пісню про скрембл, а жарт зайшов настільки далеко, що Пола почали дражнити та злитись на те, що він ніяк не придумає путящий текст до майбутньої пісні.
Такий випадок стався протягом зйомки мюзиклу Help!, який водночас і презентував майбутню платівку гурту, куди увійде Yesterday (та її не буде в фільмі).
На одній зі сцен під час знімань стояло фортепіано, тож Пол Маккартні вирішив між зніманнями попрацювати саме над цією піснею. Він так часто наспівував пісню про скрембл, що розгнівало режисера фільму Річарда Лестера. Він наказав Маккартні закінчити писати пісню, інакше він забере фортепіано зі знімального майданчику.
Інші учасники The Beatles теж з часом вже стали недолюблювати те, що Пол постійно "носився" з мелодією, яка ще не мала тексту. Гітарист гурту Джордж Гаррісон так це пояснював: "Він постійно говорив про цю пісню. Ви б подумали, що він був якимось Бетховеном абощо".
За однією легендою, текст до пісні Пол Маккартні врешті написав під час туру The Beatles у Францію в 1964 році.
Джон Леннон коментував: "Пол фактично написав увесь текст, але ми не могли знайти пісні доречну назву. Ми називали її "Яєчня скрембл", бо це перетворилось вже у своєрідний внутрішній жарт. Тоді вирішили, що назва має складатися з одного слова, та ніяк не могли його підібрати. Та одного разу Пол прокинувся і що пісня, що назва враз з'явилася. Мені було шкода, що ми так багато жартували довкола неї".
"Осяяння" з назвою пісні та завершеним текстом прийшло по Пола Маккартні під час подорожі у Португалію вже в 1965 році: "Я думав над мелодією до Yesterday і раптом у мене з'явилися оці маленькі однослівні перші слова до вірша. Я почав розвивати ідею — yes-ter-day, sud-den-ly, fun-il-ly, mer-il-ly та yes-ter-day. Звучало добре. Потім з'явився рядок: All my troubles seems so far away. І це away добре римувалось із say, nay, today, away, play, stay, можна було придумати багато рим. Так я і зібрав текст".
Коли Пол придумав слова, саме Джон Леннон став тим, хто запропонував змінити назву пісні на Yesterday. Так пісня про скрембл стала романтичною баладою, яка розповідає історію хлопця, якого покинула дівчина, бо вчора він сказав їй щось не те.
Соло-пісня, яка могла не вийти під іменем The Beatles
Довгий час The Beatles були переконані, що Yesterday не надто вклинюється в концепт звучання їхнього бенду. Спершу пісню пропонували іншому артисту — Крісу Ферлоу, але він відмовився, бо вважав пісню "надто м'якою". Продюсер The Beatles Джордж Мартін також не вважав, що ця пісня пасує гурту, що обговорював із їхнім менеджером Браяном Епштейном. Мартін пропонував випустити цю пісню як сольний сингл Пола Маккартні, та Епштейн відхилив цю пропозицію, сказавши:
— Ні, що б ми не робили, ми не розділяємо The Beatles.
Тож тоді й було остаточно вирішено писати пісню в межах бенду.
Є дві основні версії, як саме записували Yesterday. Згідно з першою, Пол Маккартні сам записав пісню, не залучаючи інших учасників гурту. Друга версія дещо ширша. Згідно з нею, роботу над треком розпочали у червні 1965 року перед 23 днем народженням Пола. Маккартні та The Beatles працювали у студії, яка зараз відома як культова Abbey Road, де разом намагалися придумати аранжування та долучити різні інструменти, включно з барабанами та органом. Але продюсер гурту Джордж Мартін вмовив гурт, щоб Пол зіграв цю пісню сам, використовуючи лише акустичну гітару, до якої пізніше додали струнний квартет. Це був перший раз в історії гурту, коли пісню в записі та на сцені виконував лише один учасник The Beatles, та перший раз, коли до запису залучили запрошених музикантів.
На студії записали два готові вокальні дублі. Дубль 2 і ввійшов до фінальної версії треку разом зі струнним квартетом. Дубль 1 без додавання струнних значно пізніше вийде в межах збірного альбому Antology 2 у 1996 році.
Та якщо ви думали, що сумніви щодо доцільності пісні для The Beatles завершилась, то зовсім ні. The Beatles продовжували наполягати, що пісня не вписується в усю попередню музику, написану ними.
Yesterday ввійшла в альбом Help! який видали влітку 1965, утім пісню не хотіли випускати окремим синглом у Великій Британії. Тож спершу Yesterday як сингл випустили у США одночасно з треком Act Naturally. Сингл Yesterday вийшов 13 вересня 1965 року та очолив чарт Billboard Hot 100, де протримався чотири тижні.
Загалом пісня пробула у чарті 11 тижнів, а за 5 тижнів було продано мільйон копій синглу. Yesterday також три тижні очолювала чарт US Cash Box.
Водночас Yesterday вперше добралась у топ-10 Великої Британії у кавер-версії артиста Метта Монро. Це, до речі, можна вважати першим із понад 2200 переспівів пісні.
Тож лише з огляду на таку популярність синглу в США та того, що британський чарт очолює кавер, Yesterday врешті вирішили видати окремим релізом і в Великій Британії у березні 1966 року.
Пісня стала фокус-треком однойменного мініальбому, який до кінця місяця досягнув першого показника за продажами і протримався на цій позиції два місяці. У 1999 році BBC Radio 2 визнало Yesterday кращою піснею XX століття. У цьому ж році схоже визнання прийшло від The Rolling Stone, де трек визнали найкращою поп-піснею всіх часів.
П'ять каверів на Yesterday від редакції Суспільне Культура
- Метт Монро — артист був першим, хто зробив кавер на Yesterday та добрався до британських чартів із ним раніше за оригінал.
- Лінда Джонс — співачка перетворила тиху баладу у неповторну соул-композицію, де протягом усього треку експериментує та інтерпретує мелодію під свою унікальну манеру.
- Біллі Айліш — топ-1 артистка світу виконала свою версію Yesterday у 2020 році на церемонії Оскар під час вшанування пам'яті за померлими працівниками кіноіндустрії. Так пісня про втрату людини набула нового сенсу, а кавер додає +100 балів до показника її сумності.
- Рей Чарльз — ще один з найбільш популярних каверів на Yesterday, де протягом всього виконання Рей грається з вокальною партією, а звучання розширюється та доповнюється оркестровим аранжуванням.
- Хімеш Патель — у 2019 році вийшов музичний комедійний фільм Денні Бойла "Вчора" (Yesterday), який розповідає історію музиканта-невдахи, який після ДТП прокидається у світі, де ніколи не існувало The Beatles. Тож він стає популярним, виконуючи їхню музику, що ставить під загрозу його стосунки з дівчиною. Головного героя Джека грає британський актор індійського походження Хімеш Патель. Саме він у фільмі виконує кавер на Yesterday. Версія у відео знята на культовій студії Abbey Road.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]