Міністерство ветеранів України розпочало побудову першої черги Національного меморіального кладовища в Мархалівці Київської області. До листопада мають облаштувати поля для перших поховань і під'їзди до них, адмінбудівлі та господарські споруди добудують до кінця 2025 року.
Про це заявив заступник міністра у справах ветеранів Фархад Фархадов у телемарафоні, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Активно триває будівництво, розпочато будівельні роботи, отримано всі дозволи. Як і було заплановано, щоб восени розпочати перші поховання", — сказав Фархадов 9 вересня.
Водночас директор меморіального кладовища Ярослав Пронюткін заявив, що роботи першої черги — це створення полів для поховань і облаштування під'їзних шляхів, ці роботи мають завершити за три місяці.
"Десь на листопад мають розпочатися перші поховання. Потім уже будемо будувати адмінбудівлю, господарські будівлі до кінця 2025 року", — сказав Пронюткін.
Загалом будівництво триватиме за попередніми оцінками до 2027 року.
Що відомо про створення Національного військового кладовища
- 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі Лиса гора. Тоді на будівництво хотіли виділити 140 га природоохоронної території.
- Екологи та активісти були проти розташування НВМК на території Лисої гори. Петиція на сайті Київміськради проти перетворення урочища в Голосіївському районі Києва набрала потрібну кількість голосів.
- У січні 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль доручив знайти нове місце для НВМК замість Лисої гори.
- У квітні 2023-го Київська міська рада відвела ділянку в 8 га комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні.
- У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.
- 8 грудня 2023 року Верховна Рада підтримала законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.
- 23 лютого 2024-го Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяють на будівництво та функціонування у 2024 році. А вже 4 березня Кабмін спростив процедуру видалення зелених насаджень для будівництва кладовища.
- В червні 2024-го екологи заявили, що місце для НВМК у межах Гатненської громади на Київщині є болотом.
- у червні 2024 року команда Суспільного дізнавалася, чи проводили екологічну оцінку ділянки, де будують НВМК. Та опитали думку місцевих мешканців, села Мархалівка, де будують НВМК.
- У липні 2024 року уряд схвалив єдину форму надгробків для НВМК.
- У липні 2024 року Мінветеранів презентувало зразки намогильних плит.
- 1 серпня на Prozorro в тендері на побудову НВМК переміг консорціум "Білдінг Юа", який створили саме під тендер. Пропозиція компанії коштуватиме державі у розмірі 1 759 401 657 грн. Тривалість будівництва, згідно з проєктом, становить 19 місяців.
- Пізніше в бенефіціарах підрядника "Білдинг Юа" знайшли слід підсанкційного олігарха Вадима Єрмолаєва, який володіє групою компаній "Алеф". За цим фактом Мінветеранів ініціювало перевірку СБУ підрядника.
- 10 вересня за даними "Української Правди" СБУ підтвердила зв'язок Єрмолаєва, його груп компаній "Алеф" і консорціуму "Білдінг Юа", який є підрядником НВМК.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]