Видавництво Vivat у жовтні 2024 року випустить нову поетичну збірку Катерини Калитко під назвою "Відкритий перелом голосу". Ця збірка є літературним відображенням війни, яка досі триває, та фіксує переживання українців у цей період.
Катерина Калитко та СЕО видавництва Юлія Орлова розповіли Суспільне Культура про нову збірку.
Збірка складається з 63 віршів, поділених на чотири частини: "Історія літератури", "Історія любові", "Просто історія" та "UKRAINIAN FATIGUE". Крім того, книжка містить дев'ять ілюстрацій Слави Шульц, які доповнюють загальний настрій творів.
Катерина Калитко розповіла, що вірші у збірці написані від пізнього літа 2022 року до пізнього літа 2023-го:
"Тож тут вдосталь голосів загиблих, розмов із Богом і сумнівів у його існуванні, непоправних втрат, гострого відчуття власної крихкості, люті. Чесна література не може нині оминати таких тем, а мені важить писати саме чесну".
Письменниця зазначає, що це "тексти віддалення досвіду, який стрімко розчиняється у воєнному часі".
"Визнання письма тим органом чуття, який досі може тримати при тобі реальність, навіть якщо виявиться безсилим її суттєво змінити. Механіка пам'ятання любові, і водночас — її ерозія, вивітрювання, бо не все здатне зберегти самість, цілісність у момент найбільших випробувань", — поділилася Калитко.
"«Відкритий перелом голосу» — це вірші про відвагу і впертість слуху, коли війна щоденно оглушує. Про важливість чуйності-попри-все. Про вигорання, вагу горя і відсутність горизонту майбутнього. Але також — обережна спроба уявити, що майбутнє існує, і в ньому доведеться наново пойменовувати речі".
У своїй збірці поетеса торкається важливих тем, які хвилюють українське суспільство: "Це вірші з тіла землі. Тієї, на якій сперечаються дві смерті — люта і ніжна, тієї, де окупаційні катівні розривають капіляри вулиць, тієї, де розкриваються масові поховання страчених. Але й тієї, якою наше військо заходить в деокуповані села, тієї, яка ховає в собі прапор, тієї, яку хочеться обіймати, навіть упавши на неї".
СЕО Vivat Юлія Орлова розповіла, що видавництво не часто видає поетичні збірки, але "ця — дещо дуже особливе". За її словами, це один із найцінніших нині "художніх документів" війни, щоденників її нотування та осмислення.
"Катя дуже глибоко відчуває події, трагедії і зміни. Вона, як і годиться поетці, стає голосом усіх тих, хто вже фізично чи досі морально не може ословлювати війну. Вона робить важливу справу — фіксує, занотовує стани і почуття всієї країни, усього українського народу. Ми об'єдані горем, а горе описане у віршах Катерини Калитко", — зазначає Юлія Орлова.
І додає, що після цих віршів почувалась живою:
"Усвідомлюєш, заради чого працюєш і чию пам'ять хочеш вшанувати. Вони додають сил боротися, попри всю втому і біль, який ми ділимо останні кілька років".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]