Автор "Чорної ради" Пантелеймон Куліш за життя постановив собі дуже амбітну мету: піднести українську мову, котра в Російській імперії зазнавала десятків прямих заборон. Довести, що вона не є ні "нарєчієм", ані "ґовором", а є багатою мовою повносилої та окремої нації. Перетворити її на літературну мову, присутню в усіх сферах суспільства – освіті, науці, культурі, публічному спілкуванні.
Саме Куліш винайшов фонетичний правопис, відомий як "кулішівка", переклав Біблію українською, видавав букварі (чи пак "граматки") й інші підручники для дітей. Куліш заснував видавництво та переклав не будь-кого, а Шекспіра – аби показати, що українська цілком надається на передання літературних шедеврів.
У дванадцятому випуску проєкту "Батьки-засновники" ведучі Наталя Соколенко й Сергій Стуканов спільно з історикинею Ольгою Гончар – занурюються у світ видатного письменника, мовознавця, громадського діяча Пантелеймона Куліша.
Яка його роль у формуванні ідеології Кирило-Мефодіївського товариства? Який його внесок у розвиток української мови? Чому за радянських часів було знищено навіть маєток, де мешкав Куліш? Дивіться у проєкті "Батьки-засновники".
- 00:00 - Початок
- 02:33 - Про походження Пантелеймона Куліша
- 04:42 - Чому Куліш з дитинства не знав російської і вивчив її лише згодом?
- 07:01 - Яким було дитинство та батьків Куліша?
- 09:38 - Про освіту Пантелеймона Куліша
- 11:34 - Ідеї романтизму у творчості Куліша
- 13:11 - Хто на кого більше вплинув: Куліш на Шевченка чи Шевченко на Куліша?
- 15:52 - Історія кохання Пантелеймона Куліша та Олександри Білозерської
- 17:25 - Які погляди на історію України мав Пантелеймон Куліш?
- 22:21 - Про хутір Ганина Пустинь, де проживали Пантелеймон Куліш та Олександра Білозерська
- 25:21 - Про вплив Куліша на розвиток української мови
- 35:59 - Про перший український історичний роман "Чорна рада" авторства П. Куліша
- 37:43 - Чому Пантелеймон Куліш - батько-засновник України?
- 39:21 - Що почитати про Пантелеймона Куліша?
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]