Комедія дель арте, зрада й недовіра, рефлексія на виставу, яка не відбулася, райська гармонія в родині Кайдашів, Чарлі та його шоколадна фабрика, історія про морпіха з "Азовсталі", харківська театрально-дослідницька експедиція у 20-ті — і це ще не все.
Що готують театри Києва, Харкова та Львова у новому сезоні? Про найочікуваніші прем'єри читайте в добірці Софії Коваленко для Суспільне Культура.
Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка
"Слуга двох панів", реж. Давид Петросян
Коли: 16−17 жовтня
Комедія італійського письменника Карло Гольдоні "Слуга двох панів" вперше була представлена трупою Медебака влітку 1749 року в Мілані. У виставі Давида Петросяна будуть живий оркестр і стилізовані костюми XVIII століття.
Режисер створює постанову в класичному жанрі комедії dell arte:
"Важливим фактором є Маска. Одягаючи маску, людина може абстрагуватися від будь-якої події. Маска дає можливість не сприймати все близько до серця й тікати або закриватись від труднощів, які приносить життя. У бажанні опанувати якось своє життя, у спробі всидіти на двох стільцях людина лише прагне втікати від відчаю та горя".
"Сон літньої ночі", реж. Іван Уривський
Коли: дата прем'єри поки невідома
Комедія Вільяма Шекспіра "Сон літньої ночі" є одним із найпопулярніших творів автора. П'єса поєднує античну мітологію та літературу й англійський фольклор.
Сюжет розгортається перед святом літнього сонцестояння, коли дійсність переплітається з фантастикою.
Раніше на сцені театру Франка шекспірівський "Сон літньої ночі" ставили Гнат Юра в 1927 році та Валентин Козьменко-Делінде. Але яку версію готує Іван Уривський? Яку історію франківці розповідатимуть глядачам цього разу?
"Енеїда", реж. Давид Петросян
Коли: дата прем'єри поки невідома
Бурлескно-травестійна поема "Енеїда" Івана Котляревського заснована на класичному однойменному творі римського поета Вергілія. Вона є першою пам'яткою української літератури, написаною розмовною українською мовою.
На сцені театру Франка вже ставили "Енеїду" в 1986 році — тоді режисером бурлеск-опери став Сергій Данченко, а роль Енея виконав Анатолій Хостікоєв.
Нову версію вистави запропонує режисер Давид Петросян.
"Енеїда була написана в часи, коли українську культуру і слово почали активно переслідувати і намагатись стерти будь-яку українську самостійність, — ділиться Давид. — Сьогодні цей твір не просто геніальне надбання народу, а велика ода гумору, культурі, слову і традиціям української нації. У виставі буде два композитори в різних напрямках, бо основний акцент буде приділений звуку й слову".
Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
"Отелло", реж. Оксана Дмітрієва
Коли: 14−15 вересня
Кохання зруйноване недовірою. Сюжет Шекспірової п'єси розповідає про полководця Отелло, що повернувся з війни з перемогою. Слуга Яго руйнує життя мавра, звинувачуючи його дружину в зраді. Жанр режисерка визначила як "залізний порт". Яку версію класичної історії варто очікувати від Оксани Дмітрієвої?
"Була б щасливою, якби в нас вийшла вистава, яку не очікували... Яка не відповідала би на питання, а ставила їх... Що ж нам усім робити, коли життя стало таким крихким... Коли його можуть зруйнувати не тільки бомби і ракети, але й якась дрібничка... Скільки нам усім треба уваги, емпатії і Любові, щоби витравити з себе цю жахливу війну…" — розповідає Оксана і додає, що у виставі залучений потужний акторський склад.
Неочікуване художнє рішення від сценографа Михайла Ніколаєва з Хмельницького, чуттєва музика від композиторки Катерини Палачової з Харкова, пластика Антона Вахліовського з Києва.
А лейтмотивом вистави лунатимуть вірші Олени Зятьєвої.
"Ha*l*t", реж. Тамара Трунова
Коли: дата прем'єри поки невідома
У 2022-му театр готував постанову "Гамлет", прем'єру якої було заплановано на квітень, репетиції перервало повномасштабне вторгнення Росії. Після майже річної перерви з'явилася нова інтерпретація твору — "Ha*l*t". Тамара Трунова, Марина Смілянець та актори вистави документували свої почуття протягом року, вкладали в текст форму і нові сенси, шукали себе.
"Ha*l*t" — це задокументований досвід репетицій артистів до прем'єри "Гамлета" та доказ того, що мистецтво може дати енергію для продовження в ірраціональних контекстах, таких як війна.
"Ha*l*t" — це Hamlet (Гамлет), з якого вирвали "me", тобто "мене".
Це вистава про виставу, яка не сталася.
Світова прем'єра відбулася на фестивалі в Німеччині навесні 2023-го. До української прем'єри відбудуться зміни в п'єсі та акторському складі.
Національний театр імені Марії Заньковецької у Львові
"Кайдаші", реж. Ігор Білиць
Коли: 23 серпня
Соціально-побутова повість Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я" описує трагікомедійні ситуації з життя родини Кайдашів. Чому герої твору сваряться? Чи можливо віднайти шлях до любові й прощення?
Режисер Ігор Білиць пропонує нову інтерпретацію класичної історії. Глядачів проведуть трьома світами сім'ї Кайдашів – трьома сценами: підвалу-"укриття", Камерної сцени та Блакитної зали.
"Чарлі і шоколадна фабрика", реж. Наталія Сиваненко
Коли: 21−22 вересня
Мюзикл заснований на однойменному дитячому романі Роальда Дала. Команда театру тривалий час вела переговори із правовласниками, щоб мати змогу поставити мюзикл вперше в Україні.
Режисерка Наталія Сиваненко та художниця Юлія Заулична акцентують, що це буде вистава для всієї родини, сповнена фантазій та витівок.
Режисерка Наталія Сиваненко розповідає: "«Чарлі і шоколадна фабрика» — твір про дитину, яка зуміла зберегти світло і чистоту в найважчих обставинах. Цей солодкий смак життя Чарлі — дуже важливий для нас зараз. Крім неймовірного художнього потенціалу, ця казка має важливу місію. У Львові проживає велика кількість внутрішньо переміщених осіб, які були вимушені покинули свої домівки у пошуках безпечного місця, вони будують своє життя тут з нуля".
Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки
Вистава про морпіха з "Азовсталі" (назва наразі не відома), реж. Анастасія Косодій
Коли: дата прем'єри поки невідома
Анастасія Косодій як режисерка й драматургиня працює з темою війни ще з 2014 року. Цього разу для глядачів готує історію реального українського військового з позивним Адлер. Чоловік сам звернувся до львівських театрів із пропозицією зробити виставу про його досвід.
Попередньо з Адлером зробили вісім-дев'ять інтерв'ю. Режисерка Анастасія Косодій розповідає, що чоловік був військовим ще до 2014 року:
"Він кримчанин. У 2014-му після Майдану пішов до АТО, воював до 2022 року. З початком повномасштабної війни був під Маріуполем, на «Азовсталі». Він підкорився наказу здатися в полон. Їх з іншими військовими відвезли в Оленівку, за кілька днів до обстрілу якої його забрали в Таганрог. Там були місяці пекла, які, мабуть, стануть центральною частиною вистави".
У виставі буде два композитори – берлінський за походженням харків'янин Юрій Гуржи та Гриць Семенчук, який живе у Львові. Музика є важливою частиною вистави.
"Адлер розповів, що коли повернувся з полону, звісно, мав сильний ПТСР. Йому одному з перших зробили так звану експериментальну терапію з використанням наркотичних препаратів. Це контрольована процедура з анестезіологом та психіатром, — пояснює режисерка. — Коли Адлер проходив цю терапію, він почув музику, яку не може пояснити. Якась «найпрекрасніша на світі музика»... Через це він, наприклад, зараз багато ходить в оперу, щоби схопити це відчуття".
Театр "Нафта" у Харкові
"ХАРТЕДЕ 20", реж. Ніна Хижна
Коли: 27−28 серпня у Харкові, 19 вересня в Києві
Імпресіоністська вистава про авангард. Назва "ХАРТЕДЕ 20" розшифровується як "Харківська театрально-дослідницька експедиція у 20-ті".
Драматургиня Люба Ільницька розповідає, що шукали назву, яка за формою відсилала б до відповідного періоду: "Врешті назву створила режисерка вистави Ніна Хижна, надихнувшись назвами літературних об'єднань 1920-х років, як-от ВАПЛІТЕ".
Виставу супроводжує жива авторська музика у виконанні віолончелі, кларнета та фортепіано.
У "ХАРТЕДЕ 20" переплетено три типи історій. На сцені оживають образи Курбаса, Йогансена, Хвильового, Чистякової та Семенка, а сцени з їхніх творів поєднуються з рефлексіями акторів, які пов'язують минуле з теперішнім.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]