I’M FINE: на фестивалі Burning Man представили скульптуру від Олексія Сая з пошкоджених росіянами вуличних знаків

I’M FINE: на фестивалі Burning Man представили скульптуру від Олексія Сая з пошкоджених росіянами вуличних знаків

Українська скульптура на фестивалі Burning Man у США від художника Олексія Сая
Скультура від Олексія Сая на фестивалі Burning Man у США, 25 серпня 2024 року. Facebook Vitaliy Deynega/Олексій Репік

Україна знову представлена на фестивалі незалежного мистецтва Burning Man у США. Цьогоріч скульптуру для події створив український художник Олексій Сай — це великі літери, що складаються у фразу I’m fine.

Про це 26 серпня розповів офіційний Instagram України.

"Величезна скульптура, натхненна іронічним мемом «It's Fine», була створена українським художником Олексієм Саєм та його командою з пошкоджених війною вуличних знаків, парканів та воріт з різних регіонів України", — йдеться у дописі.

Там додають, що скульптура символізує стійкість України перед обличчям війни, що триває.

Інсталяція має 32 метри завдовжки, 7 метрів заввишки, понад 10 тонн ваги. Художник сподівається, що завдяки масштабам, люди зможуть відчути весь спектр людських історій, що стоять за цими знаками.

"Скульптура реальна, так само як і війна. Я хочу, щоб аудиторія відчула себе ближчою до народу України, який постраждав, і зрозуміла, що ми боремося за власну культуру, за нашу ідентичність", — додає він.

Над роботою Сай працював з командою з 25 осіб, багато з яких воювали на фронті.

бьоргнінг мен
Скультура від Олексія Сая на фестивалі Burning Man у США, 25 серпня 2024 року. Facebook Vitaliy Deynega/Міша Карпенко

"Люди стоять і дивляться. Іноді дуже довго. Сміливіші торкаються гострих країв. Багато хто плаче. Здається, наша ідея спрацювала і її почують тут десятки тисяч людей",додає засновник БФ "Повернись живим" Віталій Дейнега.

Він розповів, що інсталяція складається з багатьох предметів, пошкоджених російськими кулями та снарядами. Серед них :

  • знаки "пішохідний перехід";
  • знаки "обережно, діти!";
  • шматок торговельного центру в Херсоні;
  • дорожні знаки з назвами населених пунктів;
  • шматки парканів, воріт та хвірток;
  • шматки сонячних панелей та трансформаторів;
  • шматки спортивних і дитячих майданчиків з Херсонської області та багато іншого.

Один зі знаків "обережно, діти!" зняли біля повністю зруйнованої росіянами школи в Херсонській області, торговельний центр у місті зруйнували танками у перші дні після початку повномасштабного вторгнення.

бьоргнінг мен
Скультура від Олексія Сая на фестивалі Burning Man у США, 25 серпня 2024 року. Instagram/ukraine.ua

бьоргнінг мен
Монтаж скульптури на фестивалі Burning Man . Instagram/ukraine.ua

бьоргнінг мен
Монтаж скульптури на фестивалі Burning Man. Instagram/ukraine.ua

бьоргнінг мен
Скультура від Олексія Сая на фестивалі Burning Man у США, 25 серпня 2024 року. Instagram/ukraine.ua

бьоргнінг мен
Скультура від Олексія Сая на фестивалі Burning Man у США, 25 серпня 2024 року. Instagram/ukraine.ua

"Вони про звичайних людей, вина яких була лише в тому, що вони вирощували огірки та картоплю, жили в Україні. І були вбиті суто через це. Також є шматки сонячних панелей та трансформаторів, які показують, що росіяни не тільки вбивають людей, а ще чинять екоцид, знищуючи зелену і не тільки енергетику", — додає Дейнега.

"Один американець сказав, що в нашій інсталяції стільки горя і смерті, що це важко витримати, і заплакав. Інший сказав, що в ній багато сили, бо якби ми були жертвами, а не воїнами — ми б її сюди не привезли".

На підтримку інсталяції, український військовий DJ Tapolsky зіграє свій DJ-сет, який поєднує голоси українців, що відповідають на питання "Як ти?".

"За допомогою кожного треку я прагну продемонструвати мужність і рішучість нашого народу, щоб наша культурна ідентичність залишалася яскравою та сильною. Наша міць полягає в єдності та непохитній відданості свободі і миру", — додає він.

Олексій Сай — український художник, який працює з різними медіа, але найбільше відомий своїм особистим винаходом — практикою Exel-Art.

Він лауреат Премії PinchukArtCentre (2009), загальнонаціональної премії в галузі сучасного мистецтва для молодих українських художників.

Роботи Сая є частиною як публічних, так і приватних колекцій, зокрема Ludwig Museum в Будапешті (Угорщина), Музею сучасного мистецтва Одеси (Україна).

У 2023 році Сай разом з архітекторкою й художницею Даною Косміною представив на фестивалі у США скульптуру Фенікса. За задумом скульптура висотою 8 метрів втілює єдність та непохитність українського духу, а перформанс зі спалюванням коробки, що приховувала її, символізує те, що сталося з Україною та українцями. Її спалили першою минулого року.

Що відомо про Burning Man

Burning Man — щорічна восьмиденна подія незалежного мистецтва, що відбувається в американській пустелі Блек-Рок у штаті Невада. Традиційно учасники готують незвичайні костюми, які мають дивувати інших людей.

Самі організатори визначають подію як експеримент зі створення спільноти радикального самовираження. У пустелю привозять твори сучасного мистецтва, а кульмінацією Burning Man є спалення величезної дерев'яної статуї людини в останній день заходу.

Теми фестивалю щороку різні: "Добро і зло", "Колесо часу", "Еволюція", "Метаморфози", "Я, робот" та інші.

У 2024 році фестиваль проходить із 25 серпня до 2 вересня.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок