"Жіноча модель в українській культурі": Оксана Забужко про Ліну Костенко та її вплив на літературу в радянський час

"Жіноча модель в українській культурі": Оксана Забужко про Ліну Костенко та її вплив на літературу в радянський час

Оксана Забужко про ставлення до Ліни Костенко
Оксана Забужко оголошує переможця "Срібного ведмедя" за найкращий сценарій на "Берлінале-2024". Getty Images/JOHN MACDOUGALL/AFP

Українська письменниця Оксана Забужко в YouTube-інтерв'ю блогерці Еммі Антонюк поділилася своїм ставленням до творчості та впливу іншої української письменниці — Ліни Костенко.

Про це вона розповіла на YouTube-каналі "Це ніхто не буде дивитися".

Оксана Забужко, зокрема, поставила під сумнів роль Ліни Костенко як дисидентки. Письменниця зазначила, що хоча Костенко отримала Шевченківську премію в 1987 році, це було радше першою ознакою перебудови, а не дисидентської діяльності.

"Ну яка вона дисидентка? У 1987 році Шевченківська премія Ліні Костенко за часів Щербицького сприймалася тоді як перші ознаки відлиги. У Москві вже почалася перебудова, а у нас ще тільки починалися зміни. І першим дзвіночком було те, що Ліна Костенко отримала премію", — зазначила Забужко.

Також письменниця поділилася своїми спогадами про той час, коли Ліна Костенко мала величезний вплив на культурне життя інтелігенції Києва, фактично маючи "магічну владу". Забужко згадала, як складно було молодим літераторам звільнитися від впливу Костенко та знайти свій власний голос у літературі.

Письменниця наголошує, що давно перестала стежити за тим, що говорить Ліна Костенко. "Вона має — скільки? — 94 роки і може говорити все що заманеться" — каже Забужко.

"У ті роки Костенко була єдиною універсальною жіночою моделлю в українській культурі, на яку всі повинні були рівнятися, без надії досягти хоча б половини її висот", – зазначила Забужко. Вона додала, що творчо їй ближчими були твори Ірини Жиленко, і вона ідентифікувала себе більше з Жиленко, а не з Костенко.

"При тому, що мені творчо подобається більше Ірина Жиленко. Я була якраз жиленківка, а не костенківка. У перших своїх віршах та дебютних спробах мені дуже імпонувало, весь цей камерний урбанізм і воно все таке було живе і тепле".

Забужко також поділилася своїм досвідом подолання цього впливу. Вона згадала, як у 1990-х роках, після поїздки за океан, вона відкрила для себе нові жіночі рольові моделі, такі як Оксана Соловей та Оксана Міяковська-Радиш. Це дало їй можливість переглянути свій погляд на жіночність і творчість, віднайти свій культурний ідентифікатор, якого їй бракувало в роки дорослішання.

Хто така Ліна Костенко

Ліна Костенко — українська письменниця-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії (1987). У 2022 році письменниці вручили французький орден Почесного легіону.

Серед її найвідоміших творів — роман у віршах "Маруся Чурай" та поема "Берестечко". Вона також авторка шести поетичних збірок.

Коли у 2000 році з нагоди сімдесятиліття Ліни Костенко тодішній президент Леонід Кучма нагородив її орденом Ярослава Мудрого V ступеня, вона відмовилася іти на церемонію нагородження. А згодом, за президентства Віктора Ющенка, відмовилася від звання "Герой України".

"Політичної біжутерії не ношу", — вислів Ліни Костенко у відповідь на намір нагородити її відзнакою став крилатим.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок