Тарас Босак відмовився від членства, а Держкіно оприлюднило власних кандидатів: що відбувається з Радою з підтримки кіно

Тарас Босак відмовився від членства, а Держкіно оприлюднило власних кандидатів: що відбувається з Радою з підтримки кіно

Тарас Босак подав заяву на виключення зі складу Ради з держпідтримки кіно
Тарас Босак на Одеському кінофестивалі, 2021 рік. Facebook/Odesa International Film Festival

Держкіно оприлюднило імена двох кандидатів від відомства до складу Ради з держпідтримки кінематографії. Натомість обраний раніше конкурсною комісією продюсер Тарас Босак вирішив відмовитися від членства. Тому остаточний склад ради поки невідомий.

9 серпня Держкіно заявило, що визначило двох кандидатів до складу ради:

  • продюсер Андрій Осіпов;
  • журналіст і продюсер Акім Галімов.

Ще сім місць у складі ради заповнили через спеціальний конкурс, проведений у Держкіно. Згідно з голосуванням комісії, перемогли:

  • Галина Вярвельська, директорка ТОФ "Пілот Продакшнс";
  • Олександр Шпилюк, кінокритик;
  • Тарас Босак, продюсер (фільми "Щедрик", "БожеВільні");
  • Ірина Заря, керівниця мережі кінотеатрів "Оскар";
  • Аркадій Непиталюк, режисер ("Уроки толерантності", "11 дітей з Моршина");
  • Володимир Мула, продюсер ("Юкі");
  • Денис Тарасов, режисер ("БожеВільні").

Однак 9 серпня продюсер Тарас Босак у Facebook повідомив, що відмовляється від членства в раді, щоб зосередитися на виробництві кіно протягом наступних двох років.

У пості він зауважив, що попри всю його попередню діяльність у кіноіндустрії раніше "не бачив такої зацікавленості серед журналістів та представників «притомної кіноспільноти» до моєї персони, аж поки я не був обраний членом Ради з державної підтримки кінематографії".

Він також розповів про волонтерство на користь ЗСУ, а також про свої стрічки: "Я працюю на цвинтарі", "Щедрик", "БожеВільні" та "Мишоловка".

Та додав, що жоден із цих ільмів не був профінансований Держкіно під час діяльності попередньої Ради з питань кіно, "у зв'язках з якою журналісти мене пов'язують", як і не мали впливу "поважні представники влади, про яких згадують журналісти і «народні детективи»".

"Я не хочу, аби ця інформація впливала на нову Раду з державної підтримки кінематографії, яка була обрана легітимно. Не хочу, щоб мої рішення в раді для когось мали якесь політичне забарвлення чи мою діяльність там пов'язували з лобіюванням чиїхось інтересів. Українська кіногалузь заслуговує на розвиток. Нам треба об'єднати всі зусилля задля того, щоб індустрія вижила у цих дуже складних умовах. Нам всім вистачає війни і справжнього ворога, якого ми маємо перемогти".

У Держкіно тільки повідомили про заяву Босака. Як саме обиратимуть іншого члена ради, поки невідомо.

Про Раду з підтримки кінематографії: історія конфлікту

Рада з державної підтримки кінематографії (РДКП) — орган Держкіно, що вирішує, які фільми отримають фінансування. Це відбувається за допомогою процедури пітчингу: експерти оцінюють проєкти за 5-бальною шкалою і передають результати раді, за якою залишається останнє слово щодо фінансування стрічки.

Конфлікт через неї уже триває давно: термін дії повноважень її членів збіг ще у березні 2023 року, але тоді Кабмін на клопотання держкіно продовжив її діяльність до кінця воєнного стану. Натомість Спілка кінематографістів подала до суду і зрештою, аж у червні 2024 року, виграла усі суди. Тому Держкіно таки було змушене почати підготовку до проведення нового конкурсу.

10 липня на сайті Держкіно з'явився перелік новообраних членів комісії за підписом т. в. о. голови Юлії Шевчук.

У зв'язку з цим 24 липня кіноспільнота, за ініціативи аналітичного центру "Інститут законодавчих ідей" та ГО "Об'єднання кінодокументалістів Вавилон 13", оприлюднила відкритий лист до Кабміну і НАЗК з проханням перевірити чи був прозорим відбір конкурсної комісії.

У спільноті впевнені, що введення Шевчук до складу конкурсної комісії "викликає серйозне занепокоєння у її заангажованості", оскільки саме вона підписала незаконне продовження повноважень складу попередньої ради.

Також питання викликав і список кандидатів у члени Ради. Українська кастинг-директорка Алла Самойленко на своїй сторінці у Facebook зазначала, що окремі кандидати, яких Держкіно допустило до другого засідання, викликають багато запитань.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок