В українських кінотеатрах 1 серпня вийшов фільм жахів "Довгоніг". Події розгортаються у 1990-х роках. Коли розслідування низки вбивств зайшло у глухий кут, до нього залучають молоду агентку ФБР Лі Гаркер (Майка Монро).
Добре розвинена інтуїція вже допомагала дівчині у роботі, тож керівництво розраховує на здібності Лі й цього разу. Злочинець, якого вони шукають, діє не один рік. А можливо, і не один десяток років. Його мотиви страшні та не зрозумілі на перший погляд. Щоразу на місці злочину він залишає дивні послання. Лише розшифрувавши їх, можна буде зупинити чергове вбивство. Агентці ФБР доведеться поринути у світ, який створює своїми діями серійний вбивця.
Після трьох тижнів прокату окультний трилер зібрав у Північній Америці 58,6 мільйона доларів, що зробило його найкасовішим інді-фільмом жахів за останнє десятиліття.
"Довгоніг" також став найкасовішим фільмом студії Neon за всю її історію, випередивши найкращий фільм і володаря кількох "Оскарів" стрічку "Паразити" ($53,3 млн).
Суспільне Культура розповідає, у чому полягає феномен "Довгонога" та чим саме фільм вразив критиків і глядачів.
Сайт "Вбивства на день народження": (не)реальна історія в основі та джерела натхнення
У центрі сюжету "Довгонога" — молода жінка Лі Гаркер, агентка ФБР з явними екстрасенсорними здібностями, яка займається давно закинутою справою про серійні вбивства, що пов'язані з однією загадковою фігурою — Довгоногом.
Під час розслідування Лі усвідомлює, що у неї є власний, давно похований зв'язок із дивним чоловіком, який протягом трьох десятиліть якось впливає на батьків, щоб ті вбивали своїх рідних, а потім вбивали себе — і все це при тому, що сам він тримається якомога далі від місця злочину.
Багато фільмів жахів часто надихаються чи закладають в основу своїх сюжетів реальні історії злочинів. Однак чи є "Довгоніг" одним із них?
Для промоції свого фільму студія-дистриб'ютор Neon створила неймовірний ажіотаж навколо фільму, роблячи ставку на сильну промокампанію. Вона охоплювала серію загадкових візуальних образів і відеотизерів, які чудово передавали відчуття напруги та тривоги, не розкриваючи жодних деталей сюжету чи персонажів. Насправді навіть не було зрозуміло, що це фільм про серійного вбивцю, а жоден із промоматеріалів не розкривав роль Ніколаса Кейджа.
Частиною маркетингу також був вебсайт "Вбивства на день народження", стилізований під вебсторінку 1990-х років (події "Довгонога" відбуваються в 1995 році). Вбивства 11 сімей у фільмі об'єднані тим, що дочка в кожній родині має день народження 14-го числа певного місяця, а також наявністю записки, підписаної Довгоногом на кожному місці злочину.
Усі 11 справ детально описані на сайті, проте жодна з них не є реальною і не базується на злочині, що колись стався.
При цьому режисер Осгуд Перкінс розповідав, що під час роботи над "Довгоногом" він надихався фільмом "Мовчання ягнят".
За словами Осгуда, він зняв свій фільм у 1990-х роках "як обман, щоб змусити людей відчути, що вони знову дивляться «Мовчання ягнят», в якому так само йшлося про агентку ФБР, яка заплуталася в загадковому, дуже моторошному серійному вбивці". Серед інших фільмів-референсів режисер також згадав "Мій особистий штат Айдахо" Ґаса Ван Сента, "Сім" Девіда Фінчера та "Психо" Гічкока.
Іншими джерелами натхнення стали книга "Золота гілка: Дослідження з порівняльного релігієзнавства" Джеймса Джорджа Фрейзера та справа про вбивство Джонбенет Ремсі.
У фіналі стрічки виявляється, що Довгоніг — лялькар, який поклоняється Сатані та власноруч виготовляє ляльок у натуральну величину, схожих на дочок кожної родини, яку він вбиває. Всі ці ляльки мають дивну металеву кулю в голові, яка діє як канал, що дозволяє демонічній сутності володіти нею і здійснювати контроль над сім'ями, спонукаючи їх до вбивства.
Цей елемент режисер запозичив із книги Фрейзера, де автор детально описував, як можна магічно впливати на людей, діючи на них через ляльок вуду, маріонеток та інші опудала.
Джонбенет Ремсі була 6-річною королевою конкурсу краси, яку знайшли мертвою в підвалі її родинного будинку в Боулдері, штат Колорадо, в 1996 році. Її вбивця так і не був знайдений. Примітно, що на місці злочину Ремсі також була знайдена довга рукописна записка з вимогою викупу. Цей елемент також відображено у фільмі "Довгоніг" через схильність головного героя залишати зашифровані записки на місці злочину.
Реальне вбивство Ремсі сталося напередодні Різдва, а одним із подарунків, які батьки купили для Джонбенет, була лялька в натуральну величину, одягнена в одну з її конкурсних суконь.
"Вона лежала в картонній коробці в підвалі, за 15 футів від місця, де її вбили, і в цьому було щось настільки божевільне, що я вніс це до сценарію", — розповів режисер.
"Я була у кімнаті з Довгоногом": про перевтілення Ніколаса Кейджа у вбивцю-сатаніста
Як вже зазначалося, Ніколас Кейдж не з'являвся у промоматеріалах фільму "Довгоніг", що тільки ще більше підігрівало інтерес глядачів. У самому фільмі його персонаж також майже не з'являється в кадрі — є сцени, де його поява раптово обривається прямо перед тим, як він повністю показує своє обличчя. Проте навіть через ці невеликі сцени глядачі можуть розгледіти, що персонаж Кейджа застосовує щось для відбілювання обличчя і навіть носить червону помаду на губах. Актор також носить довгий протез носа, що додає його персонажу моторошного вигляду.
Режисер Осгуд Перкінс спеціально зробив так, щоб Ніколас Кейдж та виконавиця головної ролі Майка Монро не перетиналися під час зйомок для створення відчуття напруги між героями.
"Уся підготовка до цього була божевільною. На той момент вони знімали з Кейджем п'ять днів, і це був його останній день, ймовірно, через три тижні після початку зйомок. Режисер хотів, щоб я нічого не бачила, не зустрічалася з ним, не бачила, як виглядає його обличчя. Він створив цього персонажа, тому я дуже нервувала", — розповідала Монро.
Герої зустрічаються наприкінці фільму, і це була перша та єдина сцена, де Монро могла повністю розгледіти новий образ Кейджа.
"Мене підводять до дверей, які ведуть до кімнати, де він перебуває. Камери починають знімати мене, і режисер дає команду «Мотор». Я відчинила двері, і ті емоції, які ви бачите у фільмі, вони були дуже реальним, і це було неймовірно. Його неможливо було впізнати, тому я не відчувала, що перебуваю в кімнаті з Ніком Кейджем. Я була у кімнаті з Довгоногом", — поділилася акторка.
Монро також розповіла, що після того як вони закінчили знімати цю сцену, Кейдж нарешті міг вийти з образу. Вони сиділи одне навпроти одного, і тоді Кейдж нахилився до акторки, повністю в гримі й сказав: "О, я твій великий фанат".
"Для нас із режисером було важливо, щоб ми з Майкою не проводили багато часу разом у соціальному сенсі. Режисер хотів, щоб сцена була сюрпризом для нас обох, і я вважаю, що це була мудра режисура. Я прийшов на зйомки як фанат, і я сказав їй про це, тому що стежив за її роботою, і вона була дуже милою. Ми перекинулися лише двома-трьома репліками, які не були діалогом, просто коротко поспілкувалися", — розповів Кейдж.
Відгуки критиків та глядачів
"Довгоніг" став справжньою сенсацією та улюбленцем кінокритиків і глядачів — стрічку хвалять буквально за усі складники. Кропіткий режисерський підхід Осгуда Перкінса до створення напруги та атмосфери горору відзначають як ключову силу фільму. Візуальний стиль, робота зі світлом і тінню, операторська робота — з технічного погляду все ефективно працює для створення глибокого кінематографічного досвіду та занурення в сюжет, який тримає глядачів у напрузі протягом усього фільму.
Фільм також заглиблюється у такі складні теми, як травма, родинні зв'язки та природа зла. Дослідження окультної символіки й сатанинських ритуалів додає стрічці екзистенційного шару жаху, порушуючи питання про межі між свободою волі та зловмисним впливом, що ще більше утримувало увагу глядачів.
Виконання Майкою Монро ролі агентки ФБР Лі Гаркер позитивно сприйняла аудиторія, особливо за те, як вона передає внутрішню боротьбу персонажки та її зв'язок з убивцею.
Акторська гра Кейджа у ролі Довгонога також отримала широку похвалу та популярність. Його вміння перемикатися між спокійними, загрозливими моментами та вибуховим насильством робить його персонажа одночасно жахливим і захопливим. Гру Кейджа називають одним із найяскравіших моментів фільму, який приносить на екран незабутню і по-справжньому жаску сутність.
На порталі IMDB рейтинг фільму становить 7,1 з 10, а на Rotten Tomatoes — 85 % від критиків та 60 % від глядачів.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]