Судний день: коли він буде — невідомо, але ось 5 картин, на яких зображали Страшний суд

Судний день: коли він буде — невідомо, але ось 5 картин, на яких зображали Страшний суд

Як іконописиці та сакральні митці зображали Страшний суд з Біблії?
Фрагмент ікони з села Мшанець, Львівська область, початок XV століття, дошка, левкас, позолота. ikonopys.malva.tv

У християнських уявленнях достеменно невідомо, коли саме відбудеться Судний день, якому передуватиме Друге пришестя Ісуса Христа, описаний в Євангелії. За біблійними переказами цей день може тривати тисячу років і він відділятиме людей на грішників та праведників.

Судний день став сюжетом, який надихав багатьох іконописців і сакральних митців, особливо в XV–XVI століттях.

Суспільне Культура розповідає, як зображали Страшний суд на іконах та мистецтві з релігійною тематикою в Європі та Україні.

"Страшний суд", Мікеланджело Буанарроті, фреска, Сікстинська капела, Ватикан 1537–1541

Бог не вийшов з пресрелізом: ось як зображали апокаліпсис
Фреска Сікстинської капели "Страшний суд", 1541 рік, Мікеланджело Буанарроті, Ватикан. wikimedia.org

Фреска розміром понад 13 метрів на понад 12 метрів перебуває в Сікстинській капелі в Ватикані.

Замовлення цієї фрески зробив Папа Климент VII у 1534 році. Мікеланджело призупинив роботу після смерті Папи 25 вересня 1534-го і продовжив роботу над фрескою 1536 році. А відкрили її 31 жовтня 1541 року.

У сакральнійЦя фреска не є іконою, оскільки ікона обмежує творчу свободу іконописця. Ікони пишуть за строгим каноном: малий ніс, великі очі, беземоційне зображення лиця, ікона спостерігає за людиною, що на неї дивиться. Зображені на іконі не є схожі на звичайну людину, а на вищу сутність. Ікони узгоджені з біблійними описами.Натомість у сакральному зображенні більше людиноподібності. На ікону моляться, натомість сакральне зображення виконує скоріше естетичну функцію. Сакральні зображення можуть бути натуралістичними, показувати оголеність, як є в Мікеланджело, та виходити за межі канону. фресці Мікеланджело не робив видимих розмежувань, а малював фреску цілісно, щоб повністю використати склепіння капели.

Крім того, люди на сакральній фресці Мікеланджело — голі. Композиція має три нерозділені частини: зверху розташовані лютени, посередині — Христос, Діва Марія, святі, знизу — воскресіння мертвих, падіння грішників, пекло та хрест-розп'яття.

Під Ісусом, який зображений нетипово, розташовані ангели, що сурмлять і сповіщають про початок Страшного суду. Справа праведники підносяться до раю, а зліва є сцена падіння грішників.

Уже після смерті художника в 1564 році у Ватикані набрав чинності закон, який уможливив цензуру фресок Сікстинської капели, а італійському митцю Даніеле де Вольтері доручили "одягнути" зображених на композиції людей, але після наступних реставрацій це цензурування було зняте.

"Страшний суд", Рогір ван дер Вейден, Бонн, Франція

Бог не вийшов з пресрелізом: ось як зображали апокаліпсис
Сакральний вівтар "Страшний суд", в місті Бонн, Франція, дошки й олія, 1450 рік, Рогір ван дер Вейден. wikimedia.org

Композиція, також відома як Боннський вівтар, наразі зберігається в Бонні, Франція. Сакральне зображення написане олією на дубових дошках в проміжку між 1445 і 1450 роком. Його створив нідерландський митець Рогір ван дер Вейден. Композиція є вівтарем боннського храму, намальована на дев'яти дошках.

У центрі композиції зображений Ісус — більш наближено до канонічного зображення, ніж у Мікеланджело. Поруч із ним є ангели-сурмачі, архангел Михаїл, що тримає терези, якими зважує людські душі, що очікують розподілення в пекло (зліва від Ісуса) або до райських воріт праворуч.

Люди на композиції теж зображені оголеними, їм домальовували одяг вже після завершення роботи ван дер Вейдена. Святі сидять по обидва боки Ісуса, поруч із ними зображені меценати храму.

Диптих "Розп'яття і Страшний суд", Ян Ван Ейк, приблизно 1504 рік

Бог не вийшов з пресрелізом: ось як зображали апокаліпсис
Диптих "Розп'яття і Страшний суд", Ян ван Ейк, олійні фарби на полотні, 1504. metmuseum

Сакральний диптих зображує розп'яття Ісуса Христа зліва і Страшний суд справа. За композицією ангели тримають хрест зверху зображення Страшного суду, вони літають і з сурмами сповіщають про початок Страшного суду. Під ними перебуває Ісус, який заступає собою хрест, у нього світиться німб і стигматиРани, отримані внаслідок розп'яття.. Ісуса оточують по обидва боки Марія та Іоанн Предтеча.

Під ним сидять апостоли, серед яких проглядається Святий Петро з ключами від раю. Архангел Михаїл стоїть на уособленні смерті, яка розмежовує землю і пекло, куди падають грішники.

"Страшний суд", Мшанець, Львівська область, кінець XV — початок XVI століття

Бог не вийшов з пресрелізом: ось як зображали апокаліпсис
Ікона "Страшний суд" із села Мшанець Львівської області, XV–XVI століття. Невідомий майстер, дошка, левкас, темпера, золочення. wikimedia/Dobrogroza

Ікона написана невідомим майстром для церкви в селі Мшанець. Вона створена за візантійським каноном. Ікона має розділення по горизонталі: зліва зверху зображений хрест-розп'яття, а справа — христова церква і святі. Два ангели з крайнього верху композиції згортають сувій, що може розцінюватися як символ кінця світу, як пише Релігійно-інформаційна служба України. Під ними у вогняному колі, де проглядаються серафими, сидить Ісус, якого оточують ангели.

До п'яти Адама простягнулася паща змія-спокусника, який з'являється з пащі двоголового міфічного звіра. Він є містком між терезами суду і пеклом. У центрі композиції є також чорти, які тримають сувої перед ангелами. Крім того, на нижній середині картини є міфічні звірі: грифони, чотирилапа істота з хвостом-змією, крилата чотирилапа істота.

Справа від Ісуса в нижній частині композиції розташовується рай, в центрі якого сидить Діва Марія, а з ключами сидить апостол Петро, який вирішує: пускати чи не пускати до раю. Велика частина композиції зображує різноманітні страждання грішників у пеклі.

"Страшний суд", Долина, Івано-Франківська область, приблизно 1560-ті роки

Бог не вийшов з пресрелізом: ось як зображали апокаліпсис
Ікона Страшного суду з Долини, Івано-Франківська область, невідомий майстер. ikonopys.malva.tv

Ця ікона Страшного суду вже не належить до візантійського канону, а тяжіє до західного. На небі проглядаються зодіакальні зображення. Сувої неба згортаються, між ними є символічне кругле зображення Бога-Отця, яке оточують по обидва боки серафими — найближчі ангельські істоти до Бога. По обидва боки трішки вище центру ікони зображені святі та апостоли.

Рай уже не в колі, як його описували у візантійському каноні, а в мурах замку.

Більшу частину ікони займає змій-спокусник, який вилазить із пащі звіра. Сцена пекла розташована не навпроти раю, а під ним.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок