"Об'єкт не має історичної або культурної цінності": представник власника садиби Зеленських розповів про демонтаж споруди

"Об'єкт не має історичної або культурної цінності": представник власника садиби Зеленських розповів про демонтаж споруди

Власник садиби Зеленських стверджує, що споруда не має культурної та історичної цінності
Садиба Зеленських до 19 липня 2024 року. Дмитро Перов/Facebook

Активісти в Києві стверджують, що садибу Зеленських почали зносити незаконно, з ними погоджується Мінкульт, а правоохоронці розпочали кримінальні провадження. Водночас власник будівлі не погоджується з цим та вважає, що це було не знесення, а демонтаж, і він має на це повне право.

Про це у програмі "Культура на часі" на телеканалі Суспільне Культура розповів представник співвласника будівлі Михайло Литвиненко.

За його словами, демонтаж будівлі законний, а згідно з висновками кількох комісій об’єкт жодної культурної архітектури архітектурної або історичної цінності для громади Києва не має взагалі.

Згідно зі звітами, перепланування та надбудови будинку "повністю знівелювали його характеристики як типологічного об'єкта", тому він "не відповідає критеріям відбору для пам'яток історії".

Литвиненко розповів, що спочатку споруда була одноповерховою, але попередній власник будинку вирішив зробити надбудову та знести цокольний поверх — він сам створював малюнки будівлі та погоджував у адміністрації міста.

Литвиненко додає, що вперше бажання перебудувати будинок у нинішніх власників з'явилося у 2021 році, і до того моменту споруду навіть не розглядали як історичний об'єкт. Щобільше, експерти нібито визнали, що він перебуває в аварійному стані, слід знести стіни та укріпити фундамент, і тільки потім робити реконструкцію.

На його думку, тоді ще можна було реконструювати будівлю без демонтажу, але оскільки КМДА довго тягнула з рішенням, об'єкт потроху руйнувався.

Але вже нині, за його словами, на руках власників є всі дозвільні документи, які дають повне право на демонтаж.

Об'єкт не має жодної історичної або культурної цінності: представник власника садиби Зеленських про демонтаж споруди
Зруйнована садиба Зеленських в Києві. Cуспільне/Анна Сергієць

"Що ми маємо сьогодні? Ми маємо чинні документи, які дають повне право, відповідно до права власності на об'єкт, на реконструкцію в межах фундаменту без зміни геометричних форм. Тобто це не самоуправство", — додає Литвиненко.

На його думку, Мінкульт та КМДА стверджують, що це не так і роботи проводять незаконно, бо активісти висвітлюють історію з вигідного їм боку, замовчуючи реальні факти та не підкріплюючи власні слова доказами.

Щодо закидів про будівництво на місці знесеної садиби житлового комплексу "Тургеневъ", Литвиненко зазначив, що таких планів у власників немає, як і статусу забудовника щодо цього об'єкта.

Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві

Увечері 19 липня 2024 року в поліцію повідомили, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили.

Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.

У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.

Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.

Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ століття. Це мало б зберегти її від знесення.

Пізніше у Мінкульті визнали садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури.

Садиба Зеленських — дерев'яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.

Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження псує інвестиційний клімат міста.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок