Чи був прозорим відбір комісії, яка проведе конкурс до Ради з підтримки кіно: кіноспільнота звернулась до Кабміну і НАЗК

Чи був прозорим відбір комісії, яка проведе конкурс до Ради з підтримки кіно: кіноспільнота звернулась до Кабміну і НАЗК

Кіноспільнота оприлюднила відкритий лист до Кабміну і НАЗК щодо дій Держкіно
Кіноспільнота оприлюднила відкритий лист до Кабміну і НАЗК щодо дій Держкіно.

Кіноспільнота оприлюднила відкритий лист до Кабінету Міністрів та Національного агентства з питань запобігання корупції з вимогою скасувати наказ Держкіно про затвердження складу комісії, яка має обрати новий склад Ради з державної підтримки кінематографії та провести відкритий конкурс.

Лист ініціювали аналітичний центр "Інститут законодавчих ідей" (Анастасія Пеценчук та Лариса Покальчук) і ГО "Об'єднання кінодокументалістів Вавилон 13" (Володимир Тихий).

Кіноспільнота у листі зазначає, що попри заклики провести чесний та відкритий конкурс Держкіно суб'єктивно, без консультацій та публічних обговорень оприлюднило наказ про затвердження персонального складу комісії, яка обиратиме раду.

До комісії потрапили представники самого відомства (т. в. о голови Юлія Шевчук і Андрій Халпачі), від Спілки кінематографістів (Сергій Борденюк), від Української кіноасоціації (Вікторія Ярмощук) та від громадської організації (Дарина Трегубова).

У спільноті впевнені, що введення Шевчук до складу конкурсної комісії "викликає серйозне занепокоєння у її заангажованості", оскільки саме вона підписала незаконне продовження повноважень складу попередньої ради.

Щобільше, Держкіно розширило перелік вимог до кандидатів, порушивши статтю 9 Закону України "Про державну підтримку кінематографії".

За законом, кандидати повинні мати не менше ніж три роки досвіду роботи у сфері кіно як продюсери, кінодраматурги, режисери, юристи, економісти тощо.

Однак Держкіно також вимагає, щоб кандидати після початку повномасштабного вторгнення вели діяльність, "спрямовану на підтримку країни та її популяризацію за кордоном".

Але ця норма, на думку кіноспільноти, не лише звужує перелік імовірних кандидатів, але і є дискримінаційною, оскільки не всі кінематографісти мають змогу виїздити на кордон. Тим більше лишається незрозумілим, чому розвиток українського кіно в межах України менш важливий, ніж за кордоном.

Саме тому кіноспільнота просить Кабмін скасувати наказ Шевчук та переспрямувати заплановані на 2024 рік кошти для підтримки кіно на потреби Сил оборони. А у НАЗК просить надати оцінку прозорості проведення конкурсу на обрання нових членів ради.

Лист уже підписали:

  • гендиректорка "Довженко-Центру" Олена Гончарук;
  • режисерка, засновниця платформи Takflix Надія Парфан;
  • представниця JS Films, продюсерка та співзасновниця Української кіноакадемії Юлія Сінькевич;
  • начальниця відділу зв'язків із громадськістю "Довженко-Центру" Марія Глазунова;
  • художник, учасник Українського павільйону на Венеційській бієнале 2024 Андрій Достлєв;
  • голова правління Української кіноакадемії, членкиня Європейської кіноакадемії Ольга Бесхмельниціна;
  • програмна директорка Docudays UA Юлія Коваленко;
  • кінокритик, представник Суспільного Мовлення Лук'ян Галкін;
  • засновник проєкту Ukraїner та член УКФ Богдан Логвиненко;
  • режисер Наріман Алієв;
  • продюсер Денис Іванов;
  • кінокураторка Ольга Бірзул та інші.

Про Раду з підтримки кінематографії: історія конфлікту

Рада з державної підтримки кінематографії (РДКП) — орган Держкіно, що вирішує, які фільми отримають фінансування. Це відбувається за допомогою процедури пітчингу: експерти оцінюють проєкти за 5-бальною шкалою і передають результати раді, за якою залишається останнє слово щодо фінансування стрічки.

Конфлікт через неї уже триває давно: термін дії повноважень її членів збіг ще у березні 2023 року, але тоді Кабмін на клопотання держкіно продовжив її діяльність до кінця воєнного стану. Натомість Спілка кінематографістів подала до суду і зрештою, аж у червні 2024 року, виграла усі суди. Тому Держкіно таки було змушене почати підготовку до проведення нового конкурсу.

Наприкінці червні кіноспільнота оприлюднила відкритий лист, де вимагала провести чесний і відкритий конкурс та вчергове закликала керівництво Держкіно піти у відставку.

Але 10 липня на сайті Держкіно з'явився перелік новообраних членів комісії за підписом т. в. о. голови Юлії Шевчук.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок