Кіно як зброя та засіб зцілення: як пройшла церемонія відкриття 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю

Кіно як зброя та засіб зцілення: як пройшла церемонія відкриття 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю

15-й Одеський міжнародний кінофестиваль
15-й Одеський міжнародний кінофестиваль. Фото: Odesa International Film Festival

12 липня у Києві розпочався 15-й Одеський кінофестиваль (ОМКФ). Фестиваль триватиме до 20 липня і вперше відбувається у Києві через повномасштабне вторгнення.

Церемонія відкриття фестивалю відбулася у КВЦ "Парковий", а її ведучими стали акторка Дар'я Трегубова та коментатор і телеведучий Тімур Мірошниченко. Церемонія відкрилась хвилиною мовчання, якою гості вшанували полеглих героїв. Під час заходу згадали, зокрема, кінематографістів, які загинули внаслідок російської агресії.

Журналістка Суспільне Культура Альона Шилова відвідала церемонію відкриття та розповідає, чим запам'яталася ця подія і що варто очікувати від фестивалю.

Вперше Одеський кінофестиваль проходить у Києві, відзначаючи свій ювілей у 15 років. Ця церемонія відкриття суттєво відрізнялася від тих, що були за попередні роки. Не було фільму-відкриття, а також звичної червоної доріжки. Основний акцент зроблено на програмі фестивалю та важливості виживання кіно під час війни.

Незважаючи на святковий настрій події, ані гості, ані організатори не забували про війну та її наслідки. Церемонія відкрилася хвилиною мовчання після згадки про трагедію в дитячій лікарні "Охматдит", яку росіяни обстріляли 8 липня, а також подяк лікарям, пожежникам, волонтерам, військовослужбовцям та усім, хто захищає українців і бореться за незалежність держави.

Після хвилини мовчання зі сцени пролунали імена відомих гостей, які за минулі роки відвідали ОМКФ: Катрін Денев, Даррен Аронофскі, Даніель Брюль та інші.

Хоча цього року фестиваль не проходить біля моря, перед гостями також демонстрували відеопривітання мера Одеси Геннадія Труханова.

Вступне слово також говорить президентка ОМКФ Вікторія Тігіпко. У своїй промові вона згадала про Олега Сенцова та українських кінематографістів, які захищають Україну на фронті.

"Вже третій рік в Україні триває повномасштабна війна. Це війна і за нашу культурну ідентичність зокрема. Одеський міжнародний кінофестиваль є важливою частиною цієї культури. І попри всі виклики ми будемо продовжувати її підтримувати, розвивати й підсилювати. Як всередині країни, так і нести цей меседж глобально у світ — до перемоги і після неї", — зазначила Тігіпко у вітальному слові, йдеться у пресрелізі ОМКФ.

Також Вікторія Тігіпко вручила почесну нагороду "Дюк" за внесок у кінематограф відомому британському режисеру і сценаристу Майку Фіггісу, який цьогоріч є членом журі національного конкурсу ОМКФ.

"Я згоден з тезою, що кіно може бути зброєю. Але воно також може бути й ліками. І саме в цій ролі кінематограф набув значущості у XXI сторіччі — став тим, що рятує людські душі. Я вважаю, що важливо, щоб на світовій арені Україну бачили як країну, яка рухається вперед попри все, зокрема в кіноіндустрії, в мистецтві”, — сказав Майк Фіггіс (пресреліз ОМКФ).

Цьогоріч не було фільму-відкриття, а проте замість цього організатори влаштували музичний виступ Євгена Хмари та співачки Odara.

"Наша команда майже рік працювала над тим, щоб Одеський міжнародний кінофестиваль відбувся, щоб протягом дев'яти днів глядачі, учасники, наші іноземні гості могли зануритись в атмосферу кінофестивалю. Адже незважаючи на всі ті виклики, з якими нас зіштовхує війна, наші кінематографісти продовжують знімати українське кіно, а ми продовжуємо проводити кінофестивалі — під обстрілами, без світла, в умовах обмежених ресурсів, з постійною тривогою за кожного нашого гостя, але продовжуємо. Так, наш ворог добивається саме того, щоб ми зупинились, перестали творити і жити. Але ми українці і здаватись ми не вміємо", — цитує пресреліз ОМКФ слова генеральної директорки фестивалю Анна Мачух наприкінці церемонії відкриття.

Гості фестивалю

Загалом подію відвідало близько 500 людей, а гостями церемонії відкриття стали Ахтем Сеітаблаєв, Тарас Цимбалюк, Наталка Денисенко, Ніна Набока, Тарас Томенко, Антон Птушкін, Олексій Гладушевський, Коля Серга, Андрій Різоль, Альона Тимошенко, Олексій Тритенко, Монро, Юрій Горбунов, Тоня Ноябрьова, Андрій Халпахчі, Людмила Горделадзе, Аліса Коваленко, Марина Кошкіна та інші.

Окрім Майка Фіггіса, серед іноземних гостей також були:

  • Ліза Марі Руссо — співпродюсерка українського документального фільму "Поема для маленьких людей" і заступниця члена журі Європейського фонду солідарності з українським кіно.
  • Сахра Карімі — кінорежисерка, сценаристка і викладачка університету родом з Афганістану.
  • Ванда Адамік Грицова — власниця компаній Wandal Production і Alluvium Production, раніше працювала генеральною директоркою Media Pro Entertainment Group Slovakia та була президенткою Словацької академії кіно і телебачення. Зараз вона працює над фільмом "Виліт з Кабула", історичною драмою "Кригою вниз" і телесеріалом "Три береги Дунаю".
  • Мачек Гамела — польський режисер та продюсер кіно та радіо. Його дебютний повнометражний документальний фільм "Звідки куди" висували на премію "Оскар", світова прем'єра відбулась на Каннському кінофестивалі, а також стрічка отримала головні призи на Sheffield DocFest, Zurich Film Festival, Hamburg FilmFest і приз у категорії "Найкращий документальний фільм" 14-го ОМКФ. Мачек також є співавтором короткометражного документального фільму "Будь здоровий".
  • Анна Роса де Сауса — португальська акторка та режисерка, яка навчалась у Лондонській кіношколі, де поставила свої перші короткометражні ігрові фільми та документальні стрічки. У 2020−2021 роках її дебютний ігровий повнометражний фільм "Послухай" мав прем'єру на кількох міжнародних кінофестивалях, зокрема у Бусані, Raindance, на кінофестивалі Санта-Барбари, та здобув приз Lion of the Future і спеціальну відзнаку журі програми "Горизонти" 77-го Венеційського міжнародного кінофестивалю.
  • Ерік Голланд — креативник зі США, який зараз живе в Берліні та отримав визнання за свою роботу в секторі розваг і непохитну відданість створенню фільмів, орієнтованих на конкретні проблеми. Серед його останніх досягнень — переможець на Series Mania, а також VONA — новаторський документальний серіал.
  • Мардж Ліске — колишня програмерка кінофестивалю, координаторка мережі Europa Cinemas, помічниця продюсера, менеджерка проєктів на Естонському національному телебаченні (ETV) та керівниця MEDIA Desk Estonia; є керівницею програм індустрії на Талліннському кінофестивалі "Темні ночі" в Естонії.
  • Сімона Бауманн — виконавча директорка German Films із 2019 року. Як продюсерка Сімона Бауманн відповідала за всі документальні фільми LE Vision, зокрема новинні репортажі, телевізійні документальні фільми, докудрами тощо. У 2003 році Сімона Бауманн стала членкинею рад AG DOK та MFFV.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок