12–20 липня у Києві пройде 15-й Одеський міжнародний кінофестиваль: яка його програма, фокус та головні фільми

12–20 липня у Києві пройде 15-й Одеський міжнародний кінофестиваль: яка його програма, фокус та головні фільми

Важливо
12–20 липня у Києві пройде 15-й Одеський міжнародний кінофестиваль
Одеський міжнародний кінофестиваль. Фото: Odesa International Film Festival

З 12 по 20 липня у Києві пройде 15-й Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ). Раніше фестиваль проводили в Одесі, але через повномасштабне вторгнення цього року його перенесли до Києва.

Уперше ОМКФ відбувся у 2010-му й перші два роки позиціонував себе як фестиваль фільмів для глядачів з особливим почуттям гумору. Зараз же ОМКФ є одним із найбільших глядацьких кінофестивалів у Східній Європі та головним фестивалем національного кіно.

На цей момент вже відома низка програм та подій, які відбудуться на кінофестивалі. Також згодом анонсують повні програми національного та європейського конкурсів.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає про оприлюднену наразі програму Одеського міжнародного кінофестивалю та чого очікувати від цьогорічної події.

Одеський кінофестиваль
Постер до Одеського кінофестивалю. ОМКФ

Програма "Гала-прем'єри"

До програми належать національні й світові стрічки, що невдовзі з'являться у прокаті. Тож глядачі матимуть можливість ексклюзивно побачити фільми до їхньої широкої прем'єри у кінотеатрах.

Конотопська відьма (2024)

Режисер: Андрій Колесник

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Конотопська відьма". FILM.UA

Спеціальний ексклюзивний показ "фільму-помсти" — режисерського дебюту в повному метрі Андрія Колесника.

За сюжетом, прадавня відьма з Конотопу завдає мученицької смерті загону російських окупантів, які вбили її коханого. Охоплена жагою до помсти, відьма розпочинає свій кривавий шлях розплати. Кожна наступна смерть жорстокіша за попередню – відьма упивається пекельним болем кривдників — але чи вдасться їй протистояти мороку, що поглинає її, та залишитися на боці світла?

Народ проти Космо (2024)

Режисерка: Летиція Дош

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Народ проти Космо". Adastra Cinema

Судова драмеді, прем'єра якої відбулася на цьогорічному Каннському кінофестивалі, режисерський дебют акторки, яка виконує роль адвокатки Ейпріл у фільмі. Ейпріл погоджується захищати Космо — пса, який покусав трьох людей, що призвело до першого в історії суду над собакою. Головній героїні не лишається нічого, окрім як виграти справу, інакше її нетипового клієнта чекає розправа.

Види милосердя (2024)

Режисер: Йорґос Лантімос

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Види милосердя". Kinomania Film Distribution

Притча-триптих, що складається з різних історій. Перша історія розповідає про чоловіка, який намагається взяти під контроль власне життя. Друга – про поліціянта. Він непокоїться, що дружина, яка повернулась після зникнення у морі, стала зовсім іншою людиною. А третя історія оповідає про жінку, яка заповзялась знайти особливу людину з унікальними здібностями і єдиним призначенням – бути видатним духовним лідером. Прем'єра фільму відбулася на кінофестивалі в Каннах.

Граф Монте-Крісто (2024)

Режисери: Александр де Ла Пательєр, Матьє Делапорт

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Граф Монте-Крісто". Green Light Films

Пригодницька сага знята на основі відомого однойменного роману Александра Дюма. Вона розповідає історію молодого чоловіка Едмона Дантеса, якого незаконно ув'язнили за злочин, що він не скоював. Після 14 років у в'язниці герой організовує втечу, а життя обертається так, що до Франції він повертається непристойно багатим. Беручи собі кілька імен, одне з яких "граф Монте-Крісто", Едмон прагне помститися своїм кривдникам… Прем'єра фільму відбулася на цьогорічному кінофестивалі в Каннах.

Субстанція (2024)

Режисерка: Коралі Фаржа

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Субстанція". Cannes Film Festival

Прем'єра стрічки відбулася на цьогорічному кінофестивалі в Каннах. За сюжетом, Елізабет Спаркл (Демі Мур) — справжня суперзірка та володарка премії "Оскар" — веде неймовірно популярне фітнес-шоу, аж допоки продюсер не вирішує, що прийшов час для передчасної "пенсії". Тоді в житті Елізабет з'являється "Субстанція" – загадковий препарат для реплікації клітин, що тимчасово створює молодшу, кращу версію людини. Так народжується прекрасна Сью (Марґарет Кволлі). Наслідки існування двох жінок з однією свідомістю стають непередбачуваними…

Програма "Фестиваль фестивалів"

Програма охоплює спеціальні покази фільмів, до яких належать стрічки — учасниці провідних міжнародних кінофестивалів.

Мовчання (2023)

Режисер: Йоахім Лафос

Світова прем'єра фільму "Мовчання" відбулася на 71-му Міжнародному кінофестивалі в Сан-Себастьяні. За сюжетом дружина відомого адвоката Астрід, яка зберігала мовчання протягом 25 років, стає свідкою руйнування своєї сім'ї, коли її діти починають шукати справедливість. Стрічка заснована на реальній справі заплямованого бельгійського адвоката Віктора Гісселя.

Маленькі любові (2024)

Режисерка: Селія Ріко Клавельїно

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Маленькі любові". ОМКФ

Фільм презентували в березні 2024 року на 27-му кінофестивалі в Малазі, Іспанія. "Маленькі любові" — історія про двох жінок різних поколінь, які обрали, здавалося б, протилежні життєві шляхи, проте знову опинилися в одному місці, переживаючи гіркий досвід кохання та самотності.

Сини (2024)

Режисер: Ґустав Мьоллер

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Сини". ОМКФ

Фільм презентували на 74-му Берлінському міжнародному кінофестивалі. Головна героїня — Єва, тюремна офіцерка. До в'язниці, де вона працює, переводять молодого чоловіка з її минулого. Єва, не розкриваючи своєї таємниці, просить перевести її у відділення, де заґратований цей юнак, — найсуворіше й найжорстокіше у в'язниці. Це тривожний психологічний трилер, в якому протагоністка ризикує поступитися як своїми моральними цінностями, так і своїм майбутнім.

Їппі більш немає! (2023)

Режисерка: Марґієн Роґаар

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Їппі більш немає!". ОМКФ

Фільм відкривав Cinekid Film Festival 2023. Це історія про жвавого 16-річного хлопця, який із нетерпінням готується до весілля своєї старшої сестри в заміському будинку їхнього улюбленого дідуся. У той час, коли сім'я готує ідеальне свято, юнак вперше закохується. І саме ці переживання можуть стати на заваді успіху найважливішого дня в житті його сестри.

Друга премія (2024)

Режисер: Ісакі Лакуеста

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Друга премія". ОМКФ

Фільм презентували в березні 2024 року на 27-му кінофестивалі в Малазі, Іспанія. "Друга премія" — музична драма, натхненна історією музичного гурту Los Planetas. Кінець 1990-х — час розквіту мистецтва й культури в Гранаді. На цьому тлі інді-гурт планує змінити музичну сцену в Іспанії. Втім, незадовго до створення нового альбому колектив переживає турбулентні часи.

Мовчання Марії (2024)

Режисер: Давіс Сіманіс

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Мовчання Марії". ОМКФ

Світова прем'єра фільму відбулася на 74-му Берлінському міжнародному кінофестивалі. Стрічка заснована на реальній історії латвійської зірки театру та німого кіно Марії Лейко, яка 1937 року, дізнавшись про новонароджену онуку, їде до Радянського Союзу. Невдовзі після цього Марія опиняється віч-на-віч із жорстокістю НКВС, що загрожує як її сім’ї, так і кар'єрі.

Ув'язнена з Бордо (2024)

Режисерка: Патриція Мазуї

За сюжетом, Альма, яка живе одна у своєму великому будинку, та Міна, мати-одиначка, що мешкає в соціальному житлі в іншому місті, організували своє життя навколо візитів до в'язниці, де перебувають їхні партнери. Коли дві жінки зустрічаються у кімнаті для відвідувачів, починається несподівана дружба…

Прощення (2024)

Режисер: Ален Ґіроді

За сюжетом, Жеремі повертається до рідного міста на похорони колишнього начальника, сільського пекаря. Головний герой вирішує залишитися на кілька днів у Мартіни, вдови чоловіка. Загадкове зникнення, погрозливий сусід і дивний священник наповнять несподіванками недовге перебування Жеремі в селі.

Дівчина зі спицею (2024)

Режисер: Маґнус фон Горн

Копенгаген, післявоєнний період, вагітна молода фабрична робітниця Кароліна намагається вибратися зі злиднів, найнявшись на роботу до Даґмар – харизматичної жінки, яка керує кондитерською. Втім, за цим бізнесом приховано агенцію з усиновлення: Даґмар допомагає бідним матерям знаходити прийомні домівки для їхніх небажаних дітей. Між двома жінками виникає міцний зв'язок, проте світ Кароліни згодом руйнується…

Спеціальна програма для дітей

До спеціальної програми для дітей увійшла вищезгадана стрічка "Їппі більше немає!", а також:

Ерік Кам'яне Серце (2022)

Режисер: Ільмар Рааґ

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Ерік Кам'яне Серце". Amrion Production

Ерік (11 років) переконаний, що у нього кам'яне серце. Тому він не переймається тим, що батьки не мають для нього часу, або тим, що у нього немає справжніх друзів. Коли сім'я переїжджає до вілли, яку вони успадкували від тітки Брунгільди, він виявляє, що там живе інша сім'я — Марія (11 років) та її тато, яких батьки Еріка хочуть виселити на вулицю. Поки сім'я отримує повідомлення про виселення, Марія активує свій секретний план, щоб повернути назад зниклу матір та врятувати їх. Разом вони потрапляють у фантастичну подорож до Світу між Світами, і Ерік розуміє, наскільки складно мати справжнє кам'яне серце.

Також до програми мала належати повнометражна українська анімація "Віктор_Робот", однак, через відсутність погодження прав на покази, фільм було знято.

Зняті з програми фільми

26 червня Одеський міжнародний кінофестиваль повідомив, що знімає з ретроспективних та спеціальних програм вісім українських фільмів, дистриб'ютором яких на території України є компанія "Артхаус Трафік".

"Причиною стала претензія правовласника, компанії «Артхаус Трафік», щодо відсутності погодження прав на фестивальні покази продюсерами", — йдеться на сайті фестивалю.

З програми усунули такі фільми:

 • "Українські шерифи", реж. Роман Бондарчук;
 • "Додому", реж. Наріман Алієв;
 • "Атлантида", реж. Валентин Васянович;
 • "Погані дороги", реж. Наталка Ворожбит;
 • "Віктор_Робот", реж. Анатолій Лавренішин;
 • "Забуті", реж. Дар'я Онищенко;
 • "Герой мого часу", реж. Тоня Ноябрьова;
 • "Євродонбас", реж. Корній Грицюк.

Натомість компанія "Артхаус Трафік" оприлюднила свою позицію, зазначивши, що представники ОМКФ відмовилися укладати угоду з ними, обґрунтовуючи це тим, що українські фільми мають показувати безкоштовно. Такі кроки ОМКФ зазнали критики у соцмережах, проте самі представники фестивалю ніяк ситуацію не коментували.

Через цю ситуацію найбільше фільмів було прибрано з програми "10 років. Україна у вогні".

Програма "10 років. Україна у вогні"

Ретроспектива присвячена історичним подіям 10-річної війни, що триває: від Революції Гідності, воєнних дій на сході України до сучасної російсько-української війни.

Кіборги (2017)

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Кіборги". UFD

У фільмі зображено історію захисників Донецького аеропорту під час кількох тижнів у вересні 2014-го. Українські військові четвертий місяць відбивають атаки супротивників, які прагнуть отримати одну з ключових точок для базування й перекидання військ. В аеропорті перебувають три типи військових: добровольці, військові служби України, мобілізовані. Тут їхні долі міцно переплітаються…

Маріуполіс (2016)

Режисер: Мантас Кведаравічюс

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму Маріуполіс". Takflix

Фільм, знятий литовським режисером-документалістом, який загинув у Маріуполі у квітні 2022-го року. У стрічці задокументовано життя Маріуполя — морського міста, що опинилося за два кроки від зони бойових дій на сході України. Глядачі мають змогу побачити повсякдення жителів оточеного міста у 2015 році. Чоловік лагодить рибальську сітку і виходить в море. Для робітників на фабриці організовано невеликий концерт — щира гра скрипаля розчулює їх до сліз. Бомби падають в море, але люди вже звикли…

Ми були рекрутами (2023)

Режисер: Любомир Левицький

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Ми були рекрутами". B&H Film Distribution Company

Це фільм-послання, фільм-мотивація та фільм-маніфест про героїв нашого часу. Фільм розкриває характери восьми бійців 3 ОШБр: не лише як професійних військових, але і як людей, філософів, звичайних хлопців, які мають мрії про сім'ї та мирне життя у своїй країні. Історію розповідає рекрут, який опинився біля найкрутіших "тигрів" у день збору на завдання. Подорож розпочинається на базі підрозділу, а згодом провадить глядачів на лінію зіткнення.

Міф (2018)

Режисери: Леонід Кантер, Іван Ясній

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Міф". Takflix

Історія Василя Сліпака — оперного співака зі світовим ім'ям та унікальним голосом. Василь народився у Львові, але прожив у Франції 19 років, де мав успішну кар'єру на світових оперних сценах, вірних друзів та кохання. Під час Революції Гідності він очолював акції протесту у Франції, волонтерив на потреби України. Здавалося б, робив більш ніж достатньо. Утім, коли до його країни прийшла війна, він вирішив покинути сцену та приєднатися до лав добровольців. Василь (Мій) Сліпак загинув від кулі снайпера.

Наші котики (2019)

Режисер: Володимир Тихий

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Наші котики". B&H

2014-й, розпал гібридної війни Росії проти України. Інженер, актор, футбольний тренер і продавець квітів їдуть добровольцями на Схід. На позиціях до четвірки приєднується амбітна журналістка для виконання секретного завдання. Ніхто з героїв не має бойового досвіду, нічого не знає про наміри командування й не надто орієнтується на місцевості. Утім, саме вони стають причиною грандіозного провалу масштабної операції ворога…

Сильніше ніж зброя (2014)

Українське кінооб'єднання "Вавилон'13"

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Сильніше ніж зброя". Вавилон 13

Це розгорнуте полотно драматичних подій Революції Гідності та російсько-української війни: від стихійної спроби захоплення будівлі президентської адміністрації 1 грудня 2013 року до кривавих боїв у руїнах Донецького аеропорту восени 2014-го. У стрічці немає жодного неправдивого чи симульованого кадру: фільм нагадує сплав, у якому показ драматичних подій перетікає в осмислення шляхів творення нового суспільства, а мистецьке переживання зафіксованої документальної реальності для глядачів є потужнішим та впливовішим, аніж ігрове кіно.

Програма Doc Kyiv Fest

Спеціальна програма щорічного міжнародного кінофестивалю глядацького документального кіно, започаткована ГО "Кінофест" за підтримки Одеського міжнародного кінофестивалю та Starlight Media.

Matrix: Generation (2023)

Режисер: Бенджамін Клавель

Одеський кінофестиваль
Кадр з Matrix: Generation. MUBI

Наприкінці минулого сторіччя сага "Матриця" сколихнула ціле покоління й очолила світові касові збори. Фільм став переломним моментом у жанровому кіно. Документальна стрічка Matrix: Generation досліджує феномен культового фільму Вачовскі та його вплив на світову попкультуру.

Кипарис (2024)

Режисер: Микола Носок

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Кипарис". Doc Kyiv Fest

Коли у 2017 році Україна підписує безвізовий режим з Європейським Союзом, 79-річному художнику-самоуку Валерію випадає шанс здійснити давню мрію і вирушити у свою першу подорож до Греції, яку до того він міг уявляти лише з образів у кіно та книгах.

Крим. Остання цитадель (2024)

Режисер: Андрій Мозговий

10 років тому Росія анексувала Кримський півострів. Документальний фільм, над яким працювала команда проєкту "Факти тижня" та Андрій Мозговий, розповідає про джерела незламності звичайних українців і про те, чи можна було уникнути анексії Криму, з якою фактично розпочалась велика війна Росії проти України. Автори фільму знайшли моряків знаменитого тральщика "Черкаси", який лишився єдиним, що упродовж кількох тижнів чинив опір, заважаючи російським загарбникам оголосити Крим захопленим. Остання цитадель України на морі…

Ми, наші улюбленці та війна (2024)

Режисер: Антон Птушкін

Одеський кінофестиваль
Кадр з фільму "Ми, наші улюбленці та війна". Фото: Green Light Films

Кіно про життя, людяність, а також неймовірно тісний зв'язок між людьми та тваринами, що став іще помітнішим під час великої війни в Україні. Головні герої фільму — це не тільки коти, собаки, ведмеді, леви, лемури та єменський хамелеон Ігорьок, але й люди, що їх рятують, ризикуючи власним життям. Це історії військових і волонтерів, іноземців і українців, що допомагають тваринам у бомбосховищах та на лінії фронту, вдома та за кордоном.

Додаткові події

Літня кіношкола

Проєкт для студентів профільних вищих закладів освіти від "Української Кіношколи", який вдруге проводять у партнерстві з ОМКФ. "Літня Кіношкола" є серією зустрічей, майстеркласів та дискусій із провідними українськими та міжнародними кінопрофесіоналами.

Відвідувачі "Літньої Кіношколи" мають можливість отримати доступ до зустрічей з професіоналами індустрії, дізнатися інсайти про створення визначних кінострічок та безпосередньо поспілкуватися з українськими кінозірками.

Спікерами подій стануть провідні українські кінематографісти: режисери, актори, сценаристи, оператори, продюсери, які ділитимуться своїм досвідом із початківцями та іншими зацікавленими в кіно.

Основною локацією "Літньої Кіношколи" стане "Український дім", де впродовж двох днів, 19–20 липня, відбуватимуться зустрічі й кінопокази.

Спецпоказ документального проєкту "Культура vs війна"

Фільм "Культура vs війна" створили у межах документального проєкту, ініційованого Асоціацією "Дивись українське!" у квітні 2022 року, щоб фікмсувати та доносити правду про війну Росії проти України крізь історії боротьби відомих митців.

Проєкт складається із семи документальних фільмів, виставки документальних військових фото та артбука. Режисером стрічок став Кадім Тарасов, оператор-постановник – Юрій Грузінов.

До спецпоказу на 15-му Одеському МКФ увійшло чотири короткометражні фільми проєкту:

 • Культура vs війна. Сергій Михальчук

Стрічка про відомого українського кінооператора, володаря "Срібного ведмедя" Берлінського кінофестивалю. Сергій Михальчук зняв близько 40 фільмів, чотири з яких висували на номінацію премії "Оскар". Герой фільму є лауреатом першої премії за найкращу операторську роботу кінофестивалю в Сан-Себастьяні, лауреатом премії "Золота Дзиґа" в номінації "Найкращий оператор-постановник". Оператор-постановник таких відомих фільмів: "Мамай", "Поводир", "Дике поле", "Довбуш". Наразі Сергій Михальчук є військовослужбовцем ЗСУ. Задокументовані ним наслідки війни Росії проти України є доказами злочинів російської армії на Військовому трибуналі Гааги.

 • Культура vs війна. Ахтем Сеітаблаєв

Фільм про кримськотатарського режисера, актора та продюсера, очільника "Кримського дому" в Україні. Ахтем Сеітаблаєв зрежисував такі стрічки: "Захар Беркут", "Кіборги", "Чужа молитва", "Мирний 21", "Хайтарма" та інші. Нагороджений нагрудним знаком головнокомандувача Збройних сил України "Золотий Хрест". Герой є лауреатом театральної премії "Київська пектораль" та премії імені Василя Стуса. Із початком повномасштабного вторгнення служить у лавах Територіальної оборони.

 • Культура vs війна. Сергій Жадан

Історія про відомого українського поета, прозаїка, драматурга, сценариста, перекладача й музиканта. Сергій Жадан — найбільш перекладений іноземними мовами сучасний український письменник, триразовий лауреат премії "Книга року BBC", 2017-го отримав премію імені Василя Стуса. 2022 року митця висунули на Нобелівську премію з літератури. Окрім цього, він є засновником та учасником популярного українського гурту "Жадан і Собаки". Із початком великої війни Росії проти України Сергій Жадан активно займався волонтерством для допомоги воїнам, цьогоріч вступив до лав 13 бригади НГУ "Хартія".

 • Культура vs війна. "Антитіла"

Фільм про музикантів українського гурту "Антитіла", учасники якого з першого дня повномасштабного вторгнення змінили свої музичні інструменти на зброю, ставши на захист України у складі бойового батальйону. Музиканти брали безпосередню участь у боях за Харківську область. Від весни 2023 року гурт виступає з концертами по всьому світу, привертаючи увагу до подій в Україні та збираючи гуманітарну допомогу й кошти для Збройних сил України.

Спецпоказ "Сентиментальна подорож до планети Параджанова"

З нагоди 100-річчя Сергія Параджанова (справжнє ім'я — Саркіс Параджанян) в межах фестивалю відбудеться спеціальний індустрійний показ документального фільму з використанням лялькової анімації "Сентиментальна подорож до планети Параджанова" режисера Тараса Томенка ("Будинок слова. Нескінчений роман").

Фільм створено ТОВ "Іллєнко Фільм Продакшенс" на замовлення Суспільного Мовлення України.

12–20 липня у Києві пройде 15-й Одеський міжнародний кінофестиваль: яка його програма, фокус та головні фільми
Сергій Параджанов. Колаж: Ніка Назаренко / Суспільне Культура

Фільм є омажем Сергію Параджанову — великому кінорежисеру та геніальному митцю з нагоди сторічного ювілею від його народження. У цій захопливій подорожі у світ творця унікальні архівні матеріали поєднуються із сюрреалістичними ляльковими сценами, що плавно стирають межі між уявою та реальністю.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок