Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки

Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки

Капітан Америка
"Капітан Америка": історія коміксу. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Від першого месника до "найкращих сідниць Америки" — Капітан Америка є культовою постаттю коміксів та фільмів Marvel і одним з найпопулярніших персонажів у всесвіті супергероїв.

У цивільному житті Капітан Америка — це Стів Роджерс, чоловік, що не мав великої фізичної сили, проте мав високі моральні якості: сміливість, гідність, самопожертву.

За сюжетом коміксу експериментальна "сироватка суперсолдата" підсилила Роджерса до піку людської фізичної досконалості, після того як він вступив до армії США, щоб допомогти країні у Другій світовій війні.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає історію Капітана Америки — від першої появи героя у коміксах і до драматичної арки персонажа на кіноекранах.

Капітан Америка проти Гітлера: історія виникнення персонажа

Капітан Америка
Обкладинка коміксу CAPTAIN AMERICA #109. MARVEL

Капітана Америку створили письменник Джо Саймон та художник Джек Кірбі. Його перша поява відбулася в першому випуску коміксі "Капітан Америка" у березні 1941 року, опублікованому видавництвом Timely Comics (яке пізніше перетворилося на Marvel Comics). Тоді редактор Timely Comics Мартін Гудман звернув увагу на популярність коміксів про супергероїв, яка стрімко зростала, а також на фігуру Супермена у видавництва конкурента — National Comics Publications (корпоративного попередника DC Comics). Гудман найняв фрилансера Джо Саймона створити нового супергероя для компанії.

Під час розробки супергероя Джо Саймон шукав, хто може стати заклятим ворогом нового персонажа. Саймон вірив, що найуспішніших супергероїв визначала їхня боротьба з переконливими та харизматичними лиходіями. Зрештою автор зупинився на постаті Адольфа Гітлера, обґрунтовуючи це тим, що Гітлер був "найкращим лиходієм з усіх", оскільки його "ненавиділи всі у вільному світі".

Також це був би унікальний підхід до історії супергероя, адже він би зіткнувся з реальним, а не з вигаданим ворогом.

"Це був час глибокої напруги. Гітлер захоплював всю Європу, у нас були нацисти в Америці, нацисти проводили масові мітинги в Медісон-сквер-гарден. [...] Капітан Америка був створений у цій атмосфері, він був природним породженням пристрасних настроїв країни", — розповідав Джек Кірбі.

Персонаж Капітана Америки був створений як патріотичний суперсолдат, який боровся проти Гітлера та країн ОсіКраїни осі, Нації осі, Об'єднання осі, Країни фашистського альянсу, гітлерівська коаліція — об'єднання країн в часи Другої світової війни. Трьома головними партнерами в альянсі Осі були Німеччина, Італія та Японія. Ці три країни визнавали німецьке та італійське домінування в континентальній Європі, а також панування Японії над Східною Азією. під час Другої світової війни. Такий підхід був навмисно політичним.

Джо Саймон рішуче виступав проти дій нацистської Німеччини та підтримував втручання США у Другу світову війну, і задумав героя як відповідь на американський рух невтручання. На обкладинці свого першого номера Капітан Америка бив Гітлера по обличчю.

Капітан Америка
Обкладинка Captain America Comics #1. Timely Comics

Спочатку Джо Саймон розглядав ім'я героя "Супер-Американець", але, на його думку, існувало вже достатньо багато персонажів коміксів з приставкою "супер" в іменах. Зрештою герой отримав звання Капітан Америка, а цивільним іменем героя стало Стів Роджерс, яке походить від телеграфного терміна roger (що означає "повідомлення отримано").

Хоча не існує жодної реальної особи, яку можна було б назвати прототипом Капітана Америки, цього персонажа часто розглядають як символ американських ідеалів і патріотизму, що втілює дух Сполучених Штатів під час війни.

Перші історії у коміксах про Капітана Америку були простими та прямолінійними. Головними лиходіями виступали такі химерні персонажі, як Голлівудський Горбань, Чорна Жаба та Іван Грозний. Головним серед них був Червоний Череп — нацист, чиє обличчя буквально виглядало як червоний череп.

Комікс швидко став одним із найпопулярніших видань так званої золотої доби коміксів (1938–1954 роки). Ідентифікація аудиторії з Капітаном Америкою була ключовою частиною успіху. Наприклад, у першому ж випуску було оголошено про створення фан-клубу "Вартових Свободи" — охочі молоді читачі могли вступити до нього всього за 10 центів, що давало право на членський квиток і металевий значок. Клуб виявився настільки популярним, що випуск значків довелося припинити через воєнні норми видачі металу.

Капітан Америка
Заклик приєднатися до клубу в Captain America Comics #1. Timely Comics

Капітан Америка
Значок та членський квиток. Timely Comics

До моменту нападу на Перл-Гарбор у грудні 1941 року комікси про Капітана Америку стали найбільш продаваним виданням Timely Comics. Історія Стіва Роджерса — звичайного американця із золотим серцем, який зголошується стати добровольцем для експерименту, внаслідок якого отримує надлюдську силу — підкорила серця читачів. А його щит та костюм у кольорах прапора Америки стали культовими атрибутами героя.

Після 10 успішних випусків творців коміксу (Джо Саймона та Джека Кірбі) переманили до компанії-конкурента DC Comics. Тож відповідальність за персонажа Капітана Америки перейшла до їхнього наступника — початківця письменника-редактора Стена Лі.

У 1944 році Капітан Америка отримав власний серіал — "Капітан Америка" компанії Republic Pictures, що стало підтвердженням його культового статусу.

Капітан Америка
Кадр з серіалу "Капітан Америка". Republic Pictures

Коли війна закінчилася, ринок патріотичних супергероїв почав скорочуватися. Капітан Америка та його помічник Бакі були буквально заморожені. В історії, що розгортається в останні дні війни, пара намагається знешкодити бомбу на безпілотнику, але літак вибухає над холодною Північною Атлантикою, що спричиняє складний ланцюг подій, які закінчуються зникненням Бакі, а Роджерс плаває у воді, здавалося б, мертвий.

Капітан Америка
Комікс The Avengers #4. Marvel

На початку 1960-х супергерої Marvel отримали нове життя, коли знову привернули до себе велику увагу аудиторії. Цей період в історії коміксів називають срібним віком (1956—1970 роки) та "переродженням". Причини нової хвилі популярності супергероїв пов'язують з проблемою поширення злочинності неповнолітніхЗлочинність неповнолітніх (Juvenile delinquency) — це участь у протиправній поведінці неповнолітніх або осіб, які не досягли встановленого законом повноліття. Ці дії вважалися б злочинами, якби особи, що їх вчиняють, були старшими..

У 1954 році видавці запровадили Кодекс коміксів (Comics Code Authority) для регулювання коміксів. На хвилі цих змін видавці почали наново представляти історії про супергероїв. Ця мода почалося з представлення нової версії "Флеша" від DC Comics у жовтні 1956 року. У відповідь на значний попит, DC почало публікувати більше видань про супергероїв, включно з "Лігою Справедливості Америки", що спонукало Marvel Comics наслідувати цей приклад, починаючи з "Фантастичної четвірки" № 1.

Здавалося, настав час знову представити Капітана Америку. У "Месниках" № 4 (1964) було показано, що Стів Роджерс (Капітан Америка) не загинув у крижаних водах Північної Атлантики. Він опинився у крижаній пастці й був "законсервований" у стані анабіозу. Новостворені Месники знаходять тіло Роджерса, що відтануло, і повертають його до життя. Капітан Америка одразу ж приєднується до Месників і стає їхнім лідером. За рік після відродження Капітан Америка отримав власну сюжетну гілку в антології Tales of Suspense, яку розділив із Залізною Людиною, і був на шляху до того, щоб знову стати іконою.

Незважаючи на повернення Джека Кірбі як художника новому Капітану Америці не вдалося досягти колишньої популярності. Його історія була на піку під час Другої світової війни, і тому відродження героя майже одразу вдалося до "нерозказаних історій" про війну. Проте Капітан Америка був наріжним каменем всесвіту Marvel у 1960-х роках, а за часів Стена Лі та Джека Кірбі, які були на піку своєї майстерності, історії про Стіва Роджерса були захопливим чтивом.

Популярність Капітану Америці повернув кіновсесвіт Marvel, який почався з історії Залізної Людини і породив моду на супергеройське кіно.

Капітан Америка у кіно

У 1944 Капітан Америка вже з'являвся у власному серіалі від Republic Pictures. П'ятнадцятисерійний проєкт суттєво відрізняється від коміксів — цивільним іменем Капітана Америки було Грант Гарднер і він був окружним прокурором, а не рядовим армії США. Також змінилася історія походження його надлюдських здібностей, нацистські лиходії зникли, а замість щита герой використовував пістолет.

Timely Comics не брали творчої участі у створенні фільму і заперечували проти того трактування персонажа, яке створило Republic Pictures.

Серіал "Капітан Америка" був знятий за 222 906 доларів (еквівалент 3 858 086 доларів у 2023 році), що зробило його найдорожчим серіалом студії Republic Pictures, а також останнім серіалом про супергероїв цієї компанії.

У 1953 році Republic Pictures перевипустили серіал у форматі фільму під назвою "Повернення Капітана Америки".

Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
"Капітан Америка", серіал 1944 року. Republic Pictures

У 1979 році на американському телеканалі CBS також вийшли два фільми "Капітан Америка" з Ребом Брауном у ролі Стіва Роджерса. Потім, у 1984 році продюсери Менахем Голан та Йорам Глобус із The Cannon Group придбали права на Капітана Америку і оголосили свої плани створити фільм про супергероя в тому ж році. Виробництво застопорилося через фінансові проблеми в компанії.

Продюсер Менахем Голан покинув компанію в 1989 році і передав права на персонажа 21st Century Film Corporation, де він продюсував Капітана Америку в 1990 році з Альбертом Пюном в режисерському кріслі.

Фільм зі Меттом Селінджером у ролі Стіва Роджерса розповідає про те, як Капітан Америка під час Другої світової війни стикається з лиходієм Червоним Черепом (Скотт Паулін), замерзає в льоду і відроджується через десятиліття, щоб знову зіткнутися з Червоним Черепом.

Хоча спочатку планували широкий кінотеатральний реліз, "Капітан Америка" отримав лише короткий кінотеатральний реліз у Великій Британії в 1990 році, а згодом вийшов на екрани США у 1992 році.

Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Фільм "Капітан Америка" 1990. 21st Century Film Corporation

Але культовий образ Капітана Америки, який асоціюється у мільйонів глядачів із Крісом Евансом, закріпився у попкультурі саме завдяки фільмам кіностудії Marvel.

  • Перший месник (2011)
Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Перший месник. Marvel

"Капітан Америка: Перший месник" вийшов у 2011 році як частина першої фази кіновсесвіту Marvel. Дія фільму розгортається в розпал Другої світової війни, де народилася ідея Капітана Америки.

Стів Роджерс перетворився на героя після експерименту з сироваткою суперсолдата доктора Авраама Ерскіна, яка покращила фізичні та тактичні якості Роджерса, що дало йому змогу перемогти Червого Черепа (лідера нацистського угрупування HYDRA).

Наприкінці "Першого месника" Роджерс прокинувся в сучасній епосі, що веде по таймлайну до "Месників" 2012 року. Хоча відчуття позачасовості буде пронизувати усі наступні пригоди Стіва Роджерса в кіновсесвіті.

  • Месники (2012)
Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Кадр з фільму "Месники". Marvel

Після п'яти сольних проєктів у першій фазі кіновсесвіту, "Месники" (2012) вперше об'єднали всіх головних героїв під пильним оком організації "Щ.И.Т." та Ніка Ф'юрі. Месники об'єдналися для боротьби з братом Тора, Локі, який відкрив портал над Нью-Йорком, дозволивши ордам Чітаурі сіяти хаос.

Командна робота, сила та майстерність Месників зробили їх знаменитими героями у майбутньому кіновсесвіту, і Капітан Америка відіграв у цьому ключову роль, оскільки він став фактичним лідером команди — він єдиний, хто мав досвід участі у війні.

  • Перший месник: Друга війна (2014)
Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Перший месник: Друга війна. Marvel

Коли Месники розійшлися після порятунку Нью-Йорка, Стів Роджерс приєднався до агенції "Щ.И.Т." як найдосвідченіший солдат організації, але це тривало недовго.

Фільм "Капітан Америка: Зимовий солдат" ознаменував розпад організації "Щ.И.Т.", після того як було виявлено, що HYDRA все ще зростає всередині неї, але повернення Бакі Барнса — тепер відомого як Зимовий Солдат — друга дитинства Роджерса, змінює фокус самого Капітана Америки.

"Капітан Америка: Зимовий Солдат" став першим шпигунським трилером у кіновсесвіті, надихнувши на створення наступних проєктів, і вважається одним з найсильніших проєктів "Саги про нескінченність".

  • Месники: Ера Альтрона (2015)
Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Месники: Ера Альтрона. Marvel

Після "Месників" та "Капітана Америки: Зимовий Солдат" Месники знову об'єдналися, щоб знищити аванпости HYDRA по всьому світу, але повернення викраденого скіпетра Локі допомогло Старку і Беннеру створити Альтрона. Спочатку розроблений як миротворчий штучний інтелект, Альтрон незабаром зрозумів, що єдиний спосіб зберегти мир — це знищити людство.

Хоча "Еру Альтрона" часто вважають гіршою за "Месників", глобальні ставки в цій історії були відмінними. "Ера Альтрона" почала формувати тріщини у стосунках між Стівом Роджерсом і Тоні Старком, які стануть важливими в "Капітані Америці: Громадянська війна".

  • Перший месник: Протистояння (2016)
Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Перший месник: Протистояння. Marvel

Фільм 2016 року "Перший месник: Протистояння" став псевдофільмом про Месників, оскільки в ньому знялися практично всі герої кіновсесвіту (окрім Тора й Галка), а також з'явилися нові герої — Чорна Пантера та Людина-павук.

У "Громадянській війні" Роджерс і Старк зіткнулися через виконання Соковіанських угод після трагічної місії Месників у Лагосі, а Бакі Барнс опинився в епіцентрі подій, коли його звинуватили у вбивстві короля Ваканди.

Громадянська війна ознаменувала кінець поточної ітерації Месників, яка привела безпосередньо до окремих сюжетних ліній "Месники: Війна нескінченності", а Стів Роджерс тимчасово відмовився від псевдоніма Капітан Америка, ставши втікачем.

  • Месники: Війна нескінченності (2018)
Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Месники: Війна нескінченності. Marvel

"Сага про нескінченність" від Marvel Studios привела до епічних подій фільму "Месники: Війна нескінченності", коли Танос нарешті розпочав свою подорож, щоб зібрати шість каменів нескінченності та знищити половину населення всесвіту.

Після того як Месники розпалися в "Протистоянні", у "Війні нескінченності" розгорталися кілька окремих історій, бо багато маленьких команд намагалися перешкодити Таносу в різних точках його подорожі. Однак зрештою вони зазнали невдачі й Божевільний Титан отримав бажане, внаслідок чого багато наймогутніших людей Землі перетворилися на пил, а Стів Роджерс, який все ще не виконував роль Капітана Америки, та решта Месників намагалися зібрати уламки.

  • Месники: Завершення (2019)
Боротьба з Гітлером, фан-клуб під час Другої Світової та нове життя у фільмах: історія Капітана Америки
Месники: Завершення. Marvel

Дія фільму відбувається через п'ять років після перемоги Таноса у "Війні нескінченності". "Месники: Завершення" збирає решту Месників, які вирушають в подорож у часі, щоб зібрати Камені нескінченності та зупинити руйнування. Коли їм це вдається, версія Таноса з 2014 року потрапляє в майбутнє і стикається з Месниками в епічній і кінематографічній битві з Капітаном Америкою на чолі.

У "Завершенні" Стів Роджерс нарешті подарував глядачам довгоочікуваний момент щасливого фіналу для героя, який завершився подорожжю Капітана Америки в минуле, щоб вийти на пенсію з Пеґґі Картер, отримати щасливе життя, про яке він завжди мріяв, і передати щит Сему Вілсону.

За свою восьмирічну кар'єру в Marvel Studios Кріс Еванс знявся загалом в одинадцяти проєктах кіновсесвіту, хоча не всі з них були головними ролями, а деякі лише епізодичними (камео).

Як один з найвідоміших і найприбутковіших героїв франшизи, Капітан Америка Стіва Роджерса був в основі кожного проєкту Месників, а його сольні фільми суттєво змінили статус-кво кіновсесвіту. Тепер щит перейшов до Сема Вілсона, який дебютує в ролі героя "Капітана Америки" у п'ятій фазі кіновсесвіту: "Прекрасний новий світ" — перший проєкт про Капітана Америку, в якому не буде Стіва Роджерса у виконанні Кріса Еванса.

З початку свого існування персонаж Капітана Америки став одним з найбільш культових і незмінних супергероїв коміксів Marvel, який уособлює хоробрість, героїзм і боротьбу за справедливість. У коміксах його символ (щит із зіркою) переходить різним героям, підтверджуючи ідею (яку так уподобали фанати) про те, що Капітан Америка — це про гідність та сміливість, а не соціальний статус, колір шкіри чи стать.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок