"Своєрідний зв'язок з минулим": захоплива історія повернення втраченої збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни

"Своєрідний зв'язок з минулим": захоплива історія повернення втраченої збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни

Ексклюзивно
Олімпіада Лаврентіївна Якубова
Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

Видається неймовірним вийти почитати в парк, а знайти сімейну реліквію. Але це реальність.

Ця історія трапилася на початку червня: дівчина прогулювалася в "Самосаді" на Подолі, де випадково почула розмову пари на побаченні. Хлопець розповідав, що колекціонує старі українські книжки, а найцікавіша в його колекції збірка поезій Павла Тичини з підписом жінці, на ім'я Олімпіада Лаврентіївна.

Суспільне Культура поговорило з комунікаційницею Олександрою Амброз, яка випадково знайшла книжку з підписом для її прабабусі.

Про захопливу зустріч Олександра розповіла в X — тред зібрав понад 900 тисяч переглядів та більше ніж 14 тисяч вподобайок.

Історія почалася увечері 3 червня, коли вона вийшла почитати в "Самосад" на Подолі. Поруч ще невідомий хлопець розповідав дівчині про своє захоплення — збирати старі українські книжки, видані за кордоном діаспорою або тут.

А найулюбленішою книжкою незнайомець вважав збірку з дарчим підписом від поета Павла Тичини — жінці з "таким цікавим іменем: Олімпіада Лаврентіївна", тож він поділився, що мріє дізнатися хоча б щось про неї.

"Я повертаюсь до них і кажу: вибачте, я випадково почула вашу розмову, але Олімпіадою Лаврентіївною звали мою прабабусю. Він дивиться на мене, як на навіжену, питає: а як її прізвище було? Якубова — кажу. Він сміється і каже: так у мене книжка вашої прабабусі".
книжка з підписом тичини для бабусі
Книжка з підписом для Олімпіади Лаврентіївни від Павла Тичини. Х/@Sasha_Ambroz

Уже 8 червня Олександра знову зустрілася з колекціонером — і книжка повернулася до правнучки власниці.

Пізніше на сайті онлайн-аукціону Violity розповіли, що цю збірку Павла Тичини "Тополі арфи гнуть", видану Державним видавництвом художньої літератури в 1963 році накладом 8 тисяч примірників, продали на сайті у жовтні 2022 року.

Там додають, що аукціон був запеклим — загалом було зроблено 32 ставки, а перемогла пропозиція у 1230 гривень.

Олександра розповідає, що ця знахідка дуже важлива для її родини, оскільки це повернення втраченої реліквії, про яку ніхто навіть не здогадувався. А крім того, це стало чудовою можливістю дізнатися більше про прабабусю, оскільки та померла у 2003  році.

"Я знала, що вона була лором, вона ще навіть мене із моїм молодшим братом трохи встигла полікувати, коли ми хворіли в дитинстві. Але я не знала, що вона була буквально пластичним хірургом, рятувала обличчя військових, які отримали поранення", — ділиться дівчина.

"Ця історія — своєрідний звʼязок із минулим": захоплива історія повернення збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни
Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

Вона додає, що нині сама волонтерить в одному з київських медичних закладів, де разом із благодійним фондом "Доступ" допомагає військовим, що проходять ВЛК, але їй складно уявити, як молода прабабуся працювала у надскладних умовах у госпіталі в Уфі під час Другої світової війни.

"І для мене ця історія — це своєрідний звʼязок із минулим, це знак, що у своєму житті я роблю щось правильно, щось, що вже робили свого часу у моїй родині".

То хто ж така Олімпіада Лаврентіївна

Олександра розповідає, що її прабабуся мала медичну освіту, під час війни працювала в евакуаційному госпіталі в УфіУфа — місто в Росії, столиця Башкортостану. Нині одне з дванадцяти найбільших міст РФ з чисельністю понад мільйон осіб., а у 1943 році переїхала у Київ разом із чоловіком. Тут продовжила працювати в лікарні на вулиці Чикаленка, у відділенні щелепно-лицьової хірургії.

"Робила операції з відновлення зовнішності військовим, які отримали поранення обличчя. Моя бабуся Ірина, її донька, розповідала, що вдома було багато фотографій облич з пораненнями, які прабабуся Олімпіада Лаврентіївна приносила з роботи", — додає вона.

"Ця історія — своєрідний звʼязок із минулим": захоплива історія повернення збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни
Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

Пізніше жінка стала оториноларингологинеюОториноларингологія — це медична спеціальність, що спеціалізується на діагностиці й лікуванні патологій вуха, горла, носа, а також голови та шиї. Лікарів за цією спеціальністю називають оториноларингологами або скорочено ЛОР-лікарями. і у неї лікувалося багато тогочасних українських відомих людей. Серед них — поети Павло Тичина, Максим Рильський, співаки київського Оперного театру, зокрема Борис Гмиря.

"Мій тато згадує, як бабуся Ліля — так її звали в родині — брала його із собою на виклик до Рильського додому", — розповідає Олександра.

Вона додає: у родині нині впевнені, що Тичина подарував книжку як подяку за медичну допомогу, яку Олімпіада йому надавала.

А от як книга зникла, а потім опинилася на аукціоні — ніхто не знає.

Олімпіада Лаврентіївна мала велику бібліотеку і завжди уважно стежила за тим, щоб вчасно повертали позичені томи. Тому в сім'ї підозрюють, що книжка могла зникнути у час, коли квартиру здавали, але жодних підтверджень немає.

"Ця історія — своєрідний звʼязок із минулим": захоплива історія повернення збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни
Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок