"У законі буде прописано цілу низку правопорушень": Гришина про закон щодо академічної доброчесності

"У законі буде прописано цілу низку правопорушень": Гришина про закон щодо академічної доброчесності

Юлія Гришина
Юлія Гришина, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. Пресслужба політичної партії "Слуга народу"

Голова підкомітету з питань вищої освіти профільного парламентського комітету Юлія Гришина прокоментувала законопроєкт № 10392 про академічну доброчесність, який Верховна Рада ухвалила в першому читанні безпрецедентною кількістю голосів ― 304. Гришина наголосила, що законопроєкт прописує конкретні види порушень, які стосуються академічної доброчесності, та встановлює види відповідальності за це.

Про це Гришина заявила в інтерв'ю на Радіо Культура.

"Законопроєкт прописує конкретні види порушень, які чітко кваліфікуються як порушення академічної доброчесності, та встановлює види відповідальності за ці порушення. Окрім того, робиться акцент на вибудовуванні цілої системи цінностей академічної доброчесності ― від дитячого садочка до університету. Ще в дитсадку та школі дітям треба розповідати, що роботи потрібно виконувати самостійно. Тому що банальне списування, з якого ми починаємо своє навчання, — це початок, і далі все продовжується. Цю систему цінностей потрібно вибудовувати", — наголосила держслужбовиця.

"У законі буде прописано цілу низку правопорушень у цій сфері, щоб людям було зрозуміло ― від школи і далі на різних етапах навчання та наукової діяльності. Можливо, колись ми прийдемо до того, що такий закон нам не буде потрібен", — зазначила вона.

Депутатка стверджує, що дуже складно боротися з недоброчесністю, зокрема контролювати написання наукових робіт на замовлення через незаконні оголошення про надання таких послуг. Для того щоб змінити становище, вже ввели зміни до закону про рекламу, де передбачили конкретну норму про те, що заборонено рекламувати написання наукових робіт на замовлення.

"Що стосується безпосередньо відповідальності осіб, то ми розробляли законопроєкт про відповідальність за конкретно цей вид порушень ― написання робіт на замовлення. Законопроєкт зареєстровано, але далі він поки не йде, бо маємо величезну кількість запитань, як ми можемо це доводити. Будемо обов'язково його доопрацьовувати, адже коли ми запроваджували відповідальність за булінг, то також говорили, що це неможливо буде довести, але норми вже введені й працюють. Навіть саме обговорення законопроєкту вже впливає на поведінку суб'єктів освітньої діяльності", — пояснила вона.

Гришина зауважила, що аналогів закону у світі немає, та для українського середовища він потрібний, адже репутація науковців є дуже важливою.

"Цей законопроєкт поширюється на освітню, наукову та творчу діяльність, тобто він стосуватиметься тих людей, які займаються такою діяльністю. Йдеться про вчителів, школярів, студентів, викладачів, науковців, професорів тощо. Глобальна мета законопроєкту ― встановлення культури академічної доброчесності в країні, звернення уваги суспільства до певних правил, тобто щоб був дороговказ. Крім того, метою є забезпечення якісної освітньої та наукової діяльності, яка буде використовувати наявні досягнення та відкриття науки і техніки у межах культури академічної доброчесності ― із посиланням на інших авторів, із забороною видавати результати діяльності інших людей за свої", — пояснила вона.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок