"Драматичні картини" Василя Мови (Лиманського): про що "Старе гніздо й молоді птахи" — роман із рекомендацій Забужко

"Драматичні картини" Василя Мови (Лиманського): про що "Старе гніздо й молоді птахи" — роман із рекомендацій Забужко

Оксана Забужко назвала книжку одним з кращих романів XIX-XX століття
Сторінки з видання 1907 року "Старе гнїздо й молоді птахи" Василя Мови (Лиманського). Violity/palych01k

Українська письменниця Оксана Забужко оприлюднила власну добірку найкращих українських романів ХІХ–ХХ століть. У списку опинилася драма Василя Мови (Лиманського) "Старе гніздо й молоді птахи".

Суспільне Культура зібрало все, що відомо про письменника та роман, який так вразив Забужко.

Хто такий Василь Мова

Василь Мова український письменник, мемуарист, перекладач. Він народився 1 січня 1842 року на хуторі біля Солодкого Лиману неподалік Азовського моря (нині Краснодарський край у Росії).

Навчався в Уманському окружному училищі, Катеринодарській військовій гімназії, а потім у Харківському університеті.

Великий вплив на формування майбутнього поета мало його спілкування з Яковом Кухаренком — класиком української кубанської літератури та другом Тараса Шевченка.

У квітні 1861 року опублікував свої перші вірші у журналі "Основа" та кілька статей на захист поезії Шевченка. Але поштовхом до активної творчості стала поїздка у Київ 1876 року і знайомство з перекладачем та письменником Олександром Кониським.

Твори Мови (Лиманського) друкували в галицьких газетах і журналах "Правда", "Діло", "Зоря", "Світ" та інших. Однак значна частина його текстів була опублікована лише після смерті автора.

Зокрема, драма "Старе гніздо і молоді птахи", яка змальовує життя Чорноморського козацького війська в 1860-ті роки.

Василь Мова (Лиманський). «Старе гніздо й молоді птахи»
Василь Мова (Лиманський). Public domain, via Wikimedia Commons

Творча спадщина Василя Мови

Василь Мова залишив по собі досить багато текстів.

Зокрема, він є автором:

  • незавершеного переспіву "Слова про похід Ігоря";
  • інтермедії "Куліш, Байда і козаки" до драми Пантелеймона Куліша "Байда, князь Вишневецький";
  • утрачених текстів — "Російсько-українського словаря" (доведений до літери "І"), п'єси "Тривога";
  • оповідань "Шептуха", "Сякий-такий журавель", "Сердитий поштар", "Каторжний", "Катеринщина", "Роботяги і злодії", "Горпина Погибиха і Вівдя Тараниха", "Городовик".

Він друкував твори здебільшого під псевдонімом Василь Лиманський. Але також підписував як В. Мигуцький, В. Мигученко і так далі.

Про що драма "Старе гніздо й молоді птахи"

Найвідомішим твором Мови залишається драма "Старе гніздо й молоді птахи", яка набула популярності ще на початку ХХ століття.

Олекса Ставицький називає його "інсценізованим романом", Юрій Шевельов — "романом у діалогах", а сам автор у листі до Кониського писав: "…закінчив і потрошку переписую драматичні картини: «Лихо з дітьми!»Літературознавці вважають, що ця назва – перший варіант заголовка."

Оскільки перший варіант тексту не зберігся, то датою завершення вважають 1883 рік, спираючись на цей лист Кониському.

У драмі показано життя і побут кубанського козацтва кінця 50-х років ХІХ століття, тобто в останній період його самоврядування.

У центрі сюжету — руйнування родини полковника Пилипа Загреби. На прикладі заможної козацької сім'ї Мова показує розпад "військово-патріархального укладу життя морського козацтва" через безліч зовнішніх обставин. Це і нові форми господарства, і колонізаторська політика у Російській імперії, і насаджування антинародної культури.

Вперше "Старе гніздо й молоді птахи" надрукували у журналі "Літературно-науковий вісник" за 1907 рік (майже через 25 років після написання), і того ж року видали окремою книжкою в Києві.

У 1911 вийшло друге видання у Харкові, але видавець повівся досить вільно з текстом, значно його скоротивши, через що навіть змінився фінал. У тому ж році в скороченому варіанті роман поставили на сцені театру Миколи Садовського в Києві.

Останнє перевидання книжки вийшло в 1990 році у видавництві "Дніпро". Але за часів незалежності її не друкували.

Василь Мова (Лиманський). «Старе гніздо й молоді птахи»
Сторінки з видання 1907 року "Старе гнїздо й молоді птахи" Василя Мови (Лиманського). Violity/palych01k

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок