Харківський літмузей хоче розмістити в місті кінетичну скульптуру Павла Макова "Фонтан виснаження"

Харківський літмузей хоче розмістити в місті кінетичну скульптуру Павла Макова "Фонтан виснаження"

"Фонтан виснаження" Павла Макова може зʼявитися у Харкові
"Фонтан виснаження". Фото: Саша Маслов

У публічному просторі Харкова може з'явитися інсталяція "Фонтан виснаження" Павла Макова, яка представляла Україну на Венеційському бієнале у 2022 році. Зараз скульптуру можна побачити у музейному кварталі Відня та в харківському "Єрмілов-центрі".

Про це митець розповів у інтерв'ю для LB.ua.

За словами митця, розмістити "Фонтан виснаження" у Харкові прагне Харківський літературний музей.

"Це складна конструкція, її треба буде доглядати, періодично чистити. Є загроза, що можуть покрасти лійки — це ж бронза, «цвєтмєт». Щоб запобігти вандалізму, можна було б повісити його на брандмауер, тоді працюватиме, як фонтан під час дощу", розповідає Маков.

Але, за словами автора, у нього є сумніви, чи нормально сприймуть назву, оскільки існує стереотип, що "Харків — залізобетон". Але Маков вважає, що ця концепція хибна, бо у місті живуть люди "з плоті і крові, вони гинуть".

"Тож я не проти поставити свій «Фонтан», і не тому, що хочу якось відзначитися ні, моє его вже цілком задоволене і преміями, і виставками. Я хочу зробити це для Харкова, і мені не потрібні ніякі гонорари лише гроші на продакшн. Готовий зліпити нові лійки напевне, потрібні будуть більшого розміру, зроблю все нове безкоштовно, ви тільки повісьте його"
фонтан виснаження у харкові
"Фонтан виснаження". Архітектурна студія "Форма"

Що відомо про проєкт "Фонтан виснаження"

Це кінетична скульптура, де вода поступово спадає через каскад із 78 мідних лійок, розташованих у формі трикутника. Ця композиція символізує виснаження природних ресурсів та людства.

Цей проєкт Павла Макова Україна представила на Венеційській бієнале 2022 року.

Концепція у митця зародилася у 1990-х роках на тлі чергового зникнення водопостачання у Харкові через аварію.

Для Макова лійки є символом влади, тоді як порожня лійка втілює безвладдя. Тож наявність води у фонтані символізує владу, але слово "виснаження" натякає на її відсутність, що підкреслює відчуття знесилення, втрати довіри та розчарування.

Арткритик Борис Філоненко розповідав у ефірі Радіо Культура, що архітектурна студія "Форма" розробила замкнену структуру, в якій вода перебуває завжди всередині, циркулює з такого басейна, ванни, і завжди підіймається вгору.

Інсталяцію можна побачити до 29 червня у головному дворі музейного кварталу Відня.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок