Мармури Парфенону: в Туреччині не знайшли підтвердження, що античні скульптури законно вивезли до Великої Британії

Мармури Парфенону: в Туреччині не знайшли підтвердження, що античні скульптури законно вивезли до Великої Британії

Конфлікт між Афінами та Лондоном навколо мармурових скульптур Парфенону триває з XIX ст
Мармури Парфенону в Британському музеї. Steve Taylor/Sopa Images/Shutterstock

У Туреччині заявили, що не знайшли документального підтвердження, що Томас Брюс (лорд Елгін) законно вивіз мармур Парфенону з Греції до Великої Британії.

Про це 7 червня розповідає The Guardian.

Головна чиновниця турецького міністерства культури у сфері боротьби з контрабандою заявила, що немає жодних доказів того, що в Османській імперії видавали дозвіл на вивезення пам'яток V століття до н. е.

"Туреччина це країна, яка повинна була б мати архівні документи, що стосуються речей, які були продані легально в той час. Історики роками шукали в османських архівах і не змогли знайти «фірман»"Фірман" — це мандат або указ, виданим сувереном в ісламській державі. У різні періоди такі фірмани збирали і застосовували як традиційні джерела права. На більш повсякденному рівні "фірман" може бути будь-яким письмовим дозволом, наданим ісламським чиновником. , який би доводив, що продаж був законним", — йдеться у заяві.

Також турецька чиновниця зазначила, що вдалося знайти тільки указ, написаний італійською, але там не було ні підпису султана, ні печатки, які б підтвердили, що він походив від імператорського двору.

Конфлікт між Грецією та Британією через скульптури Парфенону

Колекція Британського музею містить майже половину 160-метрового фриза Парфенону, що зображує процесію до храму Панафінейського фестивалю на честь богині Афіни. Окрім цього, там є 15 скульптурних панелей і 17 фронтонних фігур, які були частиною унікального оздоблення собору.

Греція почала кампанію з повернення скульптур невдовзі після того, як держава здобула незалежність у 1832 році. А на системному рівні її ініціювали в 1980-х роках.

Після цього питання розглядали на рівні ЮНЕСКО, відбулися десятки зустрічей між сторонами конфлікту — проте поки їм так і не вдалося дійти згоди.

Після останньої заяви турецької чиновниці в Афінах повідомили, що ці слова є ключовими для того, щоб зруйнувати будь-які аргументи про те, що скульптури дозволили вивезти за згоди османської влади, як раніше заявляли у Британському музеї.

Олена Корка, почесна директорка департаменту старожитностей і культурної спадщини Міністерства культури Греції, сказала: "Вони шукали і не змогли його знайти, і це тому, що його [дозволу] ніколи не існувало".

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок