Як МОК придумав Культурну олімпіаду, потім її скасував, та згодом знов повернув культурні події

Як МОК придумав Культурну олімпіаду, потім її скасував, та згодом знов повернув культурні події

Що таке "Культурна Олімпіада"
Що таке "Культурна Олімпіада"?. Суспільне Культура/Ніка Назарєнко

Олімпійські ігри походять із Давньої Греції, де культивувалася краса та досконалість тіла і розуму. 1896 року П'єр де Кубертен відновив Олімпійські ігри, але, на його думку, змагання мали відволікти людство від воєн та принести мир.

Проте чи пов'язані спортивні змагання з культурою, що таке "Культурна Олімпіада" та яка культурна програма запланована на Олімпійських іграх 2024 у Франції — Суспільне Культура розповідає у цьому матеріалі.

Ідея Мистецьких олімпійських ігор

Французький громадський діяч П'єр де Кубертен виступив за створення як спортивної, так і культурної Олімпіади. На його думку, люди мають змагатися у спорті та мистецтві, а не на полі бою.

Хоча перші Олімпійські ігри відбулися ще в 1896 році в Афінах, мистецької програми в них не було. Кубертен провів зустріч із представниками мистецьких асоціацій лише в 1906 році. Там узгодили пропозицію до Міжнародного олімпійського комітету провести Мистецькі олімпійські ігри з п'яти дисциплін:

  • архітектура;
  • література;
  • музика;
  • живопис;
  • скульптура.

Основною вимогою до робіт було те, що вони мали надихатися спортом або зображати його.

Впровадження Мистецької олімпіади

1908 рік мав стати першим для проведення Мистецьких олімпійських ігор у Римі (Італія). Проте через недостатність коштів у країні змагання перенесли до Лондона, організатори побоювалися, що в митців недостатньо часу, щоб надіслати роботи, тож Мистецьку олімпіаду так і не провели.

В 1912 році за ініціативою Кубертена в Стокгольмі вперше провели Мистецьку олімпіаду в синергії зі спортивною.

Кубертен під псевдонімом Georges Hohrod and Martin Eschbach написав поему "Ода спорту", що отримала золоту медаль з літератури. Всього участь у першій Мистецькій олімпіаді взяли 35 митців.

Чи можливий спорт без культури: які були мистецькі Олімпійські ігри та що таке культурна Олімпіада?
"Ода спорту" — поема П'єра Кубертена, написана під псевдонімом. olympics/olympics

1924 року в Парижі провели літні Олімпійські ігри разом із мистецькими. 193 митці надіслали свої роботи для конкурсу. В 1928 році уже надіслали понад 1100 мистецьких робіт, без врахування музики, літератури та архітектури. Мистецькі твори виставляли в Муніципальному музеї Амстердама. Митцям дозволили продавати свої роботи на закритті експозиції.

В 1932 році на Олімпіаді в Лос-Анджелесі експозицію мистецької програми в Музеї історії, науки та мистецтва відвідали 384 тисячі людей.

Вимоги до конкурсантів і їхніх творів

Вимоги до учасників змагань і їхніх творів були такими: витвір має бути присвячений спорту, він повинен бути самобутнім та не бути опублікованим раніше проведеної Мистецької олімпіади. Призерів нагороджували золотими, срібними й бронзовими медалями відповідно.

Учасникам було дозволено висувати на конкурс по декілька творів.

Учасники архітектурних змагань могли оприлюднювати свої проєкти до безпосереднього конкурсу. В 1928 році золоту медаль з архітектури отримав Ян Вільс за втілення проєкту стадіону, на якому того ж року провели Олімпійські ігри в Амстердамі.

Зі скульптури до 1928 року була одна-єдина категорія. Проте в Амстердамі відбулося розділення на скульптуру та іншу категорію, що охоплювала рельєфи й медалі.

Того ж року секцію живопису розділили на малюнок, графічний дизайн та живопис.

Музика мала такі категорії: оркестрова музика, інструментальна, сольний і хоровий спів.

Література теж була в Амстердамі розділена на драму, лірику й епос. Мова участі могла бути будь-якою, проте обов'язково повинен був бути англійський і французький переклад. Тексти мали обмеження за обсягом — 20 тисяч слів.

Визначні учасники Мистецької олімпіади

Люксембурзький живописець Жан Жакобі отримав дві золоті медалі в 1924 році за малюнок Étude de Sport, а в 1928 році він уже отримав золоту медаль за малюнок "Регбі". Він став єдиною людиною у світі, що має дві золоті медалі Мистецьких олімпійських ігор

Лише одна людина у світі здобула золоті медалі спортивної й мистецької Олімпіади. Американець Волтер Вінанс отримав у 1908 році золоту медаль зі стрільби. Він також в 1912 році отримав золоту медаль за скульптуру An American Trotter.

Найбільше медалей за час проведення мистецьких змагань отримала Німеччина — 23 нагороди, з них 7 золотих, 7 срібних та 9 бронзових. Слідом за нею — Італія, що отримала 14 нагород: 2 бронзи, 7 срібних та 5 золотих медалей. Трійку лідерів замикає Франція, що отримала теж 14 медалей: 5 бронзових, 4 срібні та 5 золотих.

Скасування Мистецької олімпіади

В 1949 році в Римі відбулося засідання МОК: на зустрічі оприлюднили доповідь, в якій йшлося про те, що всі учасники Мистецької олімпіади — професіонали, тобто отримують за цю роботу кошти. В доповіді також пропонували замінити Мистецьку олімпіаду виставкою без нагород і медалей. Це мотивували розбіжностями цінностей Олімпіади: в той час в ній брали участь спортсмени-аматори.

Врешті в 1954 році МОК на сесії в Афінах вирішив скасувати проведення Мистецької олімпіади. Водночас олімпійська хартія зобов'язує країну, що приймає змагання, проводити культурні заходи для "сприяння гармонійним відносинам, взаєморозумінню та дружбі між учасниками та іншими людьми, які відвідують Олімпійські ігри".

Концепція культурної Олімпіади

Попри те, що митці перестали брати участь в олімпійських змаганнях, культура залишилася представленою під час Олімпіади. У 2010 році у Ванкувері під час зимових Олімпійських ігор представили Cultural Olympiad Digital Edition. Це був перший спортивний захід, що містив мистецькі цифрові твори.

У 2012 році в Лондоні проводили серію культурних заходів, присвячених Олімпіаді. Також провели World Shakespeare Festival та інші заходи. В Ріо-де-Жанейро в Бразилії культурні заходи були урізані через економічну кризу, проте відбувалися флешмоби. В Токіо у 2021 році культурна програма Олімпійських ігор була обмежена через пандемію COVID-19, тож заходи проводили онлайн.

"Культурна Олімпіада 2024"

Франція святкує 100 років від проведення Олімпіади в Парижі. Тож під час цьогорічних змагань також дається належна данина ідеалам Кубертена про те, що потрібно розвивати тіло і розум. До літньої Олімпіади 2024 року Франція презентувала концепцію "Культурної Олімпіади".

Заходи й виставки присвячені Олімпійським іграм та намагаються дослідити зв'язок атлетики та мистецтва. Програма зосереджується на темах спільних цінностей: досконалості, інклюзивності, культурного розмаїття та універсалізму.

Програма триває з 1 червня 2023 року до завершення Паралімпійських ігор у вересні 2024-го. Наразі відомо про понад 1000 заходів, які ще відбудуться, найбільше у Парижі та регіоні Іль-де-Франс.

Проєкт розробив Париж із міністерством культури Франції та регіоном Іль-де-Франс. Програма передбачає культурні події, мистецькі заходи, виставки та лекції, присвячені історії спорту й Олімпійських ігор. Вони також представлятимуть надбання французької культури для гостей Олімпіади.

"Програма «Культурна Олімпіада» дасть країні — господарці ігор змогу об'єднати спорт і культуру на своїх територіях, — сказав Тоні Естанге, президент літніх Олімпійських ігор 2024. — Сотні проєктів по всій Франції об'єдналися під назвою «Культурна Олімпіада» завдяки цій прекрасній спільній роботі. Разом ми зробимо "Ігри широко відкритими"Games Wide Open — слоган цьогорічних Олімпійських ігор., і мільйони людей відчують неймовірні емоції завдяки спорту та культурі".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок