З українських публічних бібліотек за два роки списали 66% книжок російською мовою

З українських публічних бібліотек за два роки списали 66% книжок російською мовою

Усього за 2022 та 2023 рік списали понад 26 млн книжок
Книжки. Pexels

З 2022 року з українських бібліотек списали понад 26 мільйонів книжок, 66% з яких — російською мовою. Найбільше книг позбулися фонди Полтавської області.

Про це повідомляє видання "Читомо".

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого підрахувала, скільки книжок вилучили з публічних бібліотек та їх сховищ.

Згідно з даними, тільки у 2022 році з бібліотек списали 12 мільйонів 971 тисячу книжок, а у 2023 — 13 мільйонів 165 тисяч. З них — 8 млн 653 тисячі та 8 млн 795 тисяч видань відповідно — були російською мовою.

Найбільше вилучили російських книг на Вінниччині: 644 тисячі та 543 тисячі.

А загалом найбільше книжок з фондів прибрали на Полтавщині. Область очолила списки як у 2022 році (1 млн 64 тисячі видань), так і у 2023 (927 тисячі).

А от найменше фонди змінювалися у регіонах, які були тимчасово окупованими російськими військами. Зокрема на Луганщині взагалі не списували книжки, у Донецькій області — 75 та 176 тисяч примірників відповідно. У Херсоні немає даних за 2022 рік, а от у 2023-му списали 108 тисяч книжок.

списують книжки з бібліотек
Скільки книжок списали з бібліотек у 2023 році (у тому числі й російською мовою). "Читомо"

У лютому 2023 року пресслужба апарату Верховної Ради заявляла, що з українських публічних бібліотек до листопада 2022 року вилучили понад 10 млн російською мовою.

"Списують і деякі україномовні книги радянської доби. Також є рекомендації списувати й вилучати книги, автори яких виступили з підтримкою збройної агресії проти України. Є цілий список таких авторів, які потрапили під санкції", — зазначала тоді народна депутатка, заступниця голови комітету ВР із питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.

Вона ж також розповідала, що бібліотечний фонд приблизно на 50% складається з радянських книжок. І що більша частина зараз загалом не цікавить читачів.

Про це також розповідала директора Українського інститут книги Олександра Коваль. За її словами, із бібліотек потрібно вилучити понад 100 мільйонів пропагандистських книг — це насамперед книжки антиукраїнського змісту з імперськими наративами та пропагандою насильства, проросійської, шовіністичної політики.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок