Майбутнє Арки Свободи українського народу: демонтаж, ЛГБТ-веселка чи залишиться без змін — пояснює голова УІНП

Майбутнє Арки Свободи українського народу: демонтаж, ЛГБТ-веселка чи залишиться без змін — пояснює голова УІНП

Арка Свободи українського народу
Арка Свободи українського народу. УНІАН

Голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович розповів, які є сценарії майбутнього для Арки Свободи українського народу (раніше — Арка дружби народів).

Про це повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Антон Дробович виокремлює три основні варіанти розвитку подій для скульптури:

  • Повний демонтаж;
  • Залишити все без змін (але тоді, за його словами, є ймовірність "самосуду" від громадськості, як було з пам'ятниками Леніну);
  • Перетворити арку на веселку — зокрема, як символ ЛГБТК+ спільноти.

Він зауважив, що варіант із веселкою — єдиний, який переосмислює цей культурний об'єкт та формує навколо нього новий контекст і дискусію.

Антон Дробович згадав і тріщину, якою доповнив арку художник Володимир Кузнєцов та інші митці й правозахисники 24 листопада 2018 року, в день 85-ї річниці Голодомору. Голова УІНП вважає, що це сильне висловлювання, але воно не змінило публічний простір так, щоб це зчитувалося — мовляв, ніхто в приватній розмові не називає її "Аркою тріщини народів".

Натомість, на думку Дробовича, "веселка працює, і вже не зчитується як радянський символ".

Водночас посадовець наголосив, що це не єдиний варіант: можливо, там зроблять водяну гірку, яка функціонально переозначить монумент.

Що відомо про Арку Свободи українського народу

Через повномасштабне вторгнення РФ в Україну 26 квітня 2022 року в Києві демонтували радянський монумент під Аркою тоді ще "дружби народів". Гранітну стелу з багатофігурною групою, присвячену Переяславській Раді, планували розібрати згодом.

Саму арку перейменували рішенням Київради 14 травня 2022 року. Тепер вона офіційно називається Арка Свободи українського народу. Тоді ж столичні депутати затвердили перелік понад 40 пам'ятників і пам'ятних знаків, які мали прибрати з вулиць і будівель столиці і передати до музею тоталітаризму.

Наприкінці березня 2024 року фахівці Українського інституту національної пам'яті проаналізували, чи поширюється закон про деколонізацію на Арку дружби народів у Києві (нині Арка Свободи українського народу). За висновком експертів, монумент символізує імперську політику Росії і підлягає демонтажу.

У відповідь на висновки Інституту в КМДА зауважили, що арка є пам'яткою історії місцевого значення і закон забороняє її зносити чи переносити. Також в адміністрації зазначили, що переносити Арку наразі немає куди, бо музею тоталітаризму чи музею "радянської історії" поки що не існує.

У квітні 2024 року з'явився наказ Міністерства культури про те, що колишня Арка дружби народів у Києві не підлягає занесенню до Держреєстру нерухомих пам'яток України і може бути знесена.

Водночас у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА заявили, що це поспішне рішення і знесення арки може бути небезпечним. Частини цієї пам'ятки утворюють підпірну стіну для запобігання зсуву.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок