Стінґ і Coldplay підписали лист із закликом звільнити засудженого до смертної кари іранського репера

Стінґ і Coldplay підписали лист із закликом звільнити засудженого до смертної кари іранського репера

Відкритий лист із закликом звільнити репера в Ірані підписало понад 100 митців
Протест проти смертного вироку іранському реперу Тоомаджу Салехі в Тулузі, 5 травня 2024 року. . Getty Images/Pat BATARD / Hans Lucas / AFP

Понад 100 митців з усього світу підписали заяву із закликом звільнити репера Тоомаджа Салехі, засудженого в Ірані до смертної кари. Серед них — гурт Coldplay, рок-музикант Стінґ та письменниця Марґарет Етвуд.

Про це 10 травня розповідає The Guardian.

"Як художники, музиканти, письменники та провідні культурні діячі ми солідарні з Тоомаджем Салехі. Ми закликаємо негайно скасувати його смертний вирок і негайно звільнити його з-під варти, знявши всі інші звинувачення", — йдеться у заяві.

"Мистецтво повинно мати можливість критикувати, провокувати, ставити під сумнів і кидати виклик владі. Це і наше право, і наш обов'язок як митців".

Лондонська композиторка і піаністка Тамара Барщак закликала писати пісні про Салехі та обговорювати його справу в соціальних мережах: "Той факт, що цей бідний музикант під загрозою страти за висловлення своїх переконань, — жахливий. Всі повинні говорити про це; я як музикантка почну говорити про це в інтернеті".

Заяву із закликом звільнити Салехі підготувала правозахисна група Index on Censorship. Її також підтримали Джейд Ферволл з британського жіночого гурту Little Mix, диджей Роб да Банк, письменниця та голова "Ірландського PEN" Кетрін Данн і театральна режисерка Роші Насeхі.

Виконавча директорка організації Джемайма Стайнфільд додає: "Масштаб і кількість підписантів цієї заяви надсилає чіткий сигнал від міжнародної культурної спільноти про те, що Тоомадж має бути негайно звільнений. Іран повинен дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань у сфері прав людини".

заклики звільнити іранського репера
Протести у Вашингтоні проти смертної кари іранському реперу. Getty Images/ALI KHALIGH/Middle East Images/AFP

Чому затримали й засудили репера

Репера Тоомаджа Салехі вперше заарештували у вересні 2022 року. Він провів у в'язниці рік і 21 день, зокрема 252 дні в окремій камері.

Його засудили до шести років позбавлення волі за участь у протестах після смерті Махси Аміні. Але пізніше Верховний суд постановив, що виявив недоліки в початковому вироку і репера відпустили.

Його повторно заарештували у листопаді 2023 року за те, що показав на відео, як його катували у камері. Тепер, згідно з вироком, його чекатиме смертна кара.

Салехі — не єдиний митець, ув'язнений за критику уряду. Курдсько-іранський репер Саман Ясін, який також був заарештований у розпал протестів 2022 року в Ірані, двічі потрапляв до психіатричної лікарні менш ніж за рік. Тепер суд у Тегерані засудив Ясіна до п'яти років ув'язнення.

Раніше Суспільне Культура також розповідало, що режисера Мохаммада Расулофа засудили в Ірані до восьми років позбавлення волі, побиття батогами та штрафу з конфіскацією майна. Він є одним із провідних іранських режисерів, а його фільм "Насіння священного інжиру" мають показати на Каннському кінофестивалі.

"Основна причина винесення цього вироку — це підписання заяв і зйомка фільмів та документальних фільмів. На думку суду, ці дії були прикладами змови з метою вчинення злочину проти безпеки країни", — зазначив адвокат.

Також адвокат заявив, що режисера звинувачують у створенні "Насіння священного інжиру" без отримання дозволу відповідних органів, а ще в тому, що акторки неправильно одягали хіджаб або знімалися без нього.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок