Застрягнути в лісі з чоловіком чи ведмедем: TikTok-тренд про насильство над жінками

Застрягнути в лісі з чоловіком чи ведмедем: TikTok-тренд про насильство над жінками

Новий тренд у TokTok: чоловік чи ведмідь?
Новий тренд у TokTok: чоловік чи ведмідь?. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

З початку квітня користувачі та користувачки відеоплатформи TikTok активно обговорюють питання: "З ким би ви обрали застрягнути в лісі — з чоловіком чи ведмедем?".

Дискусія під назвою A Man or a Bear стала вірусною, особливо в англомовному сегменті соцмережі: гіпотетична ситуація перетворилася на майданчик для висвітлення теми насильства, якого зазнають жінки від чоловіків протягом життя.

Суспільне Культура розбирає, у чому суть цього тренду.

Все почалося з ролика, опублікованого на новинному акаунті Screenshot Hq 10 квітня. У ньому перехожим жінкам поставили питання: "З ким би ви обрали застрягнути в лісі — з чоловіком чи ведмедем?". 7 з 8 респонденток обрали ведмедя: мовляв, "чоловіки лячні", "ведмеді ж не завжди нападають", "100 % ведмедя, як би жахливо не було це казати". Через це відео завірусилося: станом на 3 травня воно назбирало вже 15,2 мільйона переглядів.

Застрягнути в лісі з чоловіком чи ведмедем: TikTok-тренд про насильство над жінками
Скриншот з ролика Screenshot Hq у тренді A Man or a Bear. screenshothq/TikTok

Гіпотетична ситуація порушила цілком реальну тему: чому жінки бояться чоловіків навіть у сучасному світі, з усіма його феміністичними здобутками. Люди в коментарях (а їх під відео майже 67 тисяч!) розділилися: одні висловлюють свій смуток через стан суспільства, а інші жартують про цю ситуацію.

"Я боюся ведмедів. У мене з дитинства був страх перед ведмедями. ВОНИ ЛЯКАЮТЬ МЕНЕ ДО ГЛИБИНИ ДУШІ. І я все одно виберу ведмедя", — каже користувачка під ніком @d d. Її репліку вподобало понад 5 тисяч людей.

"Я розумію це: ви знаєте, чого очікувати від ведмедя", — підтримує дівчат-респонденток користувач @miksa8vgr.

"Можна стояти на місці, поки ведмідь не піде геть, або відлякати його. Чоловік не зупиниться, поки не розправиться з тобою", — пояснює свою думку @fossilbean.

У дискусії взяли участь і українські користувачі TikTok. Наприклад, @nepozbuvna_bentega іронізує, мовляв, "а в що ти була вдягнена, коли на тебе напав ведмідь?". Подібні запитання часто ставлять жертвам сексуального насильства, натякаючи, що вони самі спровокували напад зовнішнім виглядом. А @t_kvitochka ділиться, що попереднє відео в її стрічці рекомендацій було про охоронця, який зґвалтував єгипетську мумію — мовляв, точно не варто очікувати нічого хорошого наодинці в хащах із чоловіком.

"Най мене краще БарніБісквітне тістечко у формі ведмедика, яке виготовляє продуктова компанія "Монделіс Україна". з'їсть", — гірко жартує користувачка @karley.too.

Жінки також почали запитувати своїх знайомих чоловіків, що обрали б вони для себе або своєї доньки, і публікували їхні відповіді. Ті теж здебільшого віддавали перевагу ведмедю.

Скриншот з ролика @thearndtfamily у тренді A Man or a Bear
Скриншот з ролика @thearndtfamily у тренді A Man or a Bear. thearndtfamily/TikTok

Втім, деяких чоловіків приголомшила така позиція. Зокрема, @john_cannon_ заперечив статистичні дані, які просувають "прихильники" ведмедів: що кожна шоста жінка протягом життя зазнає нападів з боку чоловіків, тоді як всього одній людині на мільйон доводиться зіткнутися з ведмедем. Він вважає такі аргументи некоректними:

"За життя ти зустрічаєш сотні тисяч чоловіків, але, ймовірно, ніколи не перетнешся з ведмедем. Я ніколи не знущався з жінок, не застосовував щодо них сексуального насильства. Ти припускаєш, що чоловіки страшніші за ведмедів? Крихітко, ти бачила недостатньо документалок про ведмедів".

A Man or a Bear
Скриншот з ролика @john_cannon_ у тренді A Man or a Bear. john_cannon_/TikTok

Коментатори назвали це висловлювання "ред флегом""Тривожні дзвіночки", які транслює людина, викликаючи осторогу.. @dustinpoynter, своєю чергою, розібрав позицію @john_cannon_. Він пояснив, що ведмеді віддають перевагу рослинам та ягодам — натомість запах людей цих тварин відштовхує, тож вони їдять їх лише "у відчаї".

"Ведмеді дуже рідко атакують, якщо їх не провокувати. Вони як ніндзя — не застосовують своєї сили без крайньої необхідності. З 2018 по 2020 рік у Північній Америці зафіксували понад 50 тисяч випадків зіткнення людини з ведмедем — і тільки 5 з цих людей загинули. З 1784-го ж були мільйони таких ситуацій, але звідтоді загинуло лише 180 людей. Жінки обирають ведмедів, бо чоловіки набагато більше виграють від того, що кривдять їх. Ведмеді нічого не виграють, і єдиний спосіб завдати шкоди людям — це з'їсти", — каже TikTok-блогер.

Скриншот з ролика @dustinpoynter у тренді A Man or a Bear
Скриншот з ролика @dustinpoynter у тренді A Man or a Bear. dustinpoynter/TikTok

Дискусія A Man or a Bear також стала популярною темою для мемів.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок