У Саудівській Аравії фемактивістку засудили до 11 років в'язниці за пости в соцмережах про права жінок

У Саудівській Аравії фемактивістку засудили до 11 років в'язниці за пости в соцмережах про права жінок

Манаель аль-Отайбі
Саудівська активістка Манаель аль-Отайбі. AFP

Саудівську активістку Манаель аль-Отайбі, яка пропагувала в соціальних мережах розширення прав і можливостей жінок, заарешували на підставі "антитерористичних" законів.

Про це повідомляє The Guardian.

Саудівські офіційні особи підтвердили в заяві Верховному комісару ООН з прав людини, що Манаель аль-Отайбі засудили 9 січня за те, що уряд Саудівської Аравії назвав "терористичними злочинами". Вирок — 11 років ув'язнення.

Жінку судили на таємному слуханні за антитерористичним законом, який криміналізує використання вебсайтів для "трансляції або публікації новин, заяв, неправдивих або зловмисних чуток тощо з метою вчинення терористичних злочинів".

Зокрема, влада Саудівської Аравії звинуватила аль-Отайбі у використанні хештегу #societyisready (#суспільство_вже_готове), який закликає скасувати правила чоловічої опіки в країні. Окрім цього, у справу додали свідчення релігійної поліції: мовляв, Манаель носила "непристойний" одяг. Як зазначає Wonderzine Україна, ймовірно, йдеться про випадки, коли жінка займалася спортом у футболці й лосинах.

Організація з прав людини Amnesty International та правозахисна група ALQST закликали саудівську владу негайно звільнити аль-Отайбі і заявили, що її ув'язнення "прямо суперечить наративу влади про реформи та розширення прав і можливостей жінок".

"Цим вироком влада Саудівської Аравії викрила порожнечу своїх широко розрекламованих реформ у сфері прав жінок останніх років і продемонструвала холодну прихильність до придушення мирного інакомислення", — сказав активіст Amnesty International у Саудівській Аравії Біссан Факіх.

Amnesty і ALQST вказали на іронію у справі аль-Отайбі: активістка була активною прихильницею "радикальних змін" спадкоємного принца Мухаммеда бін Салмана, включно із запланованим послабленням дрескоду для жінок. У 2019 році вона поділилася в інтерв'ю, що завдяки заявам принца відчуває, ніби може вільно висловлювати свої погляди і носити те, що їй подобається. Через кілька років її заарештували.

Правозахисні групи стверджують, що фемактивістка зазнала жорстокого поводження, починаючи з її насильницького зникнення на п'ять місяців з листопада 2023 року по квітень 2024 року. Коли вона повернулася до сім'ї, то розповіла, що її утримували в одиночній камері й зламали ногу. Саудівські чиновники заперечили ці твердження.

Як підкреслює The Guradian, акаунти аль-Отайбі в соціальних мережах X і Snapchat зображували її як "молоду і прогресивну жінку, яка любить фітнес, мистецтво, йогу і подорожі, а також просуває права жінок".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок