Переяславська рада — найголовніший міф: історик прокоментував демонтаж пам'ятника у Києві

Переяславська рада — найголовніший міф: історик прокоментував демонтаж пам'ятника у Києві

Демонтаж скульптури під "Аркою дружби народів" в Києві
Демонтаж скульптури під "Аркою дружби народів" в Києві. Демонтаж скульптури під "Аркою дружби народів" в Києві. Фото: Тарас Ібрагімов / Суспільне

Історія про Переяславську раду — найголовніший міф, який був присвячений Україні за радянських часів, адже насправді "возз'єднання" України і Росії насправді не відбулося.

Про це зауважив начальник відділу аналізу українського державотворення Українського інституту національної пам'яті Ігор Каретніков у етері на Радіо Культура.

Коментуючи демонтаж скульптурної композиції на честь Переяславської ради під Аркою Свободи українського народу в Києві, він додав, що не варто шукати компромісів у переосмисленні історії.

"Це найголовніший міф, який був присвячений Україні – Переяславська рада 1654 року, «возз'єднання» України і Росії. Ми знаємо, що як такого возз'єднання не відбулося. Різні трактування є того, що тоді, у січні 1654 року відбулося, підписання якого акта. Бо ми знаємо, що сам акт як такий не зберігся. Залишилися якісь списки з оригіналу, або, можливо, взагалі якісь інші підроблені документи, які засвідчували те, що треба було Москві. І постійні висловлювання Путіна про те, що «ми один народ» — це якраз «підтверджує» цей пам'ятник. Це підтвердження слів Путіна про те, що ми нібито «возз'єдналися», «стали одним народом»", — зазначив він.

Він також додав, що Переяславська рада залишається в історії, існуватимуть різні трактування цієї події як в Україні, так і в Росії. Він також наголосив:

"Мені здається, у цьому випадку не треба шукати компромісів. Монумент же нікуди не зникає, його буде виставлено у музеї Антонова. Якщо буде бажання подивитися на нього, то треба прийти у музей Антонова і подивитися. Він не буде знищений. Він просто демонтується, прибирається із цього публічного простору і переноситься до іншого місця, де він буде доступний для огляду", — зауважив він.

Каретніков додав, що Інститут національної пам'яті неодноразово наголошував на потребі переосмислення пам'ятника та самої Арки.

"Ми її назвали Арка Свободи українського народу, а тріщина, по-моєму, залишилася. Так що, у нас свобода із тріщиною виходить? Треба й надалі продовжувати обговорення і переосмислення тих сенсів, які ми маємо відносно цієї арки... Я виступаю якраз за переосмислення. Нехай вона стоїть. Знаєте, її може спіткати доля Ейфелевої вежі. Колись французи, парижани не любили її, а потім вона стала символом", — прокоментував він.

За його словами наразі в Україні потрібна пропаганда у "доброму значенні цього слова". І переосмислення арки може бути саме таким жестом.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок