Нагородження переможців літературної премії PEN America скасували після бойкоту від письменників

Нагородження переможців літературної премії PEN America скасували після бойкоту від письменників

Нагородження премії PEN America скасували після бойкоту від письменників
Церемонії нагородження літературною премією PEN America у 2024 році не буде. Getty Images

PEN America оголосив, що скасовує щорічну церемонію нагородження вручення літературної премії. Це сталося після того, як письменники розкритикували організацію за нібито недостатню підтримку палестинських письменників та відкликали свої тексти з премії на знак протесту проти війни в Газі.

Про це йдеться у заяві організації від 22 квітня.

За словами програмної директорки PEN America Клариси Розаз Шаріф (Clarisse Rosaz Shariyf), це було дуже складне рішення: "Ми з великою повагою ставимося до того, що письменники пішли за своїм сумлінням. Ми шкодуємо, що ця безпрецедентна ситуація відвернула увагу від надзвичайних робіт".

Письменницька організація, яка займається захистом свободи слова, заявила, що із 61 номінанта і номінантки на премію, 28 вирішили відкликати свої книги з розгляду.

Церемонія нагородження мала відбутися 29 квітня.

"Це улюблена подія, до якої докладається величезна кількість зусиль, тому ми всі шкодуємо про такий результат, але зрештою дійшли висновку, що неможливо провести святкування так, як ми сподівалися і планували", сказала виконавча директорка клубу Сюзанна Носсел.

За що критикують PEN America

Серія відкритих листів, підписаних номінантами PEN-клубу за останні тижні, критикує позицію організації за те, що вона нібито стала на бік Гази у війні, яка почалася після нападу ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня.

"У контексті війни Ізраїлю в Газі ми вважаємо, що PEN America зрадив відданість організації миру і рівності для всіх, а також свободі й безпеці письменників у всьому світі", — йдеться в одному з листів.

Крім того, автори стверджували, що клуб не надав "жодної суттєвої скоординованої підтримки" письменникам у Газі або палестинській літературі загалом, та засудили "мовчання" клубу про "палестинських журналістів, письменників і поетів, убитих Ізраїлем".

У відповідь на звинувачення PEN America заявив, що "стоїть пліч-о-пліч із письменниками Гази", закликав до негайного припинення вогню і підтвердив, що розширює підтримку палестинських письменників через надзвичайний фонд клубу.

Спадкоємці покійної американської письменниці Джин Стайн також доручили організації пожертвувати 75 000 доларів (2,9 млн гривень) з премії її імені до Палестинського фонду допомоги дітям — на честь дев'яти з десяти номінованих письменників, які відкликали свої роботи для участі в конкурсі.

Водночас у PEN America повідомили, що фіналістів та переможців у номінаціях уже обрали судді — до того, як деякі автори повідомили про рішення відкликати свої тексти. В організації зазначили, що переможці, чиї кандидатури залишилися у списку, отримають свої грошові призи, але якщо текст було відкликано, то переможців не буде оголошено.

Усіх фіналістів та переможців 2024 року можна знайти тут.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок