У КМДА не згодні з рішенням Мінкульту щодо колишньої Арки дружби народів, бо демонтаж може бути небезпечним: Соловйова

У КМДА не згодні з рішенням Мінкульту щодо колишньої Арки дружби народів, бо демонтаж може бути небезпечним: Соловйова

Демонтаж колишньої Арки дружби народів дорогий, важкий і небезпечний: Соловйова
Арка Свободи українського народу (колишня назва — Арка дружби народів) у Києві. УНІАН

У Міністерство культури та інформаційної політики заявили, що колишню Арку дружби народів у Києві можуть демонтувати. Але директорка департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова вважає, що це поспішне рішення і знесення арки може бути небезпечним.

Про це вона розповіла у коментарі Суспільному для програми "Культура на часі".

Соловйова нагадала, що у 2022 році Київська міська адміністрація перейменувала Арку дружби народів на Арку Свободи українського народу. Відповідно, департамент підготував облікову документацію і передав у Мінкульт.

Але міністерство в односторонньому порядку вирішило зняти пам'яткоохоронний статус із пам'ятки — тепер відомство хоче, щоб КМДА проводила демонтаж.

Втім, за словами Соловйової, КМДА і її департамент не погоджуються з таким рішенням.

"Знаєте, арка символізує толерантність українського народу. Взагалі український народ був дуже толерантним і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот. Сьогодні саме таке бачення є у суспільства. До мене в департамент приходили люди, які казали, що арка розташована поруч з Європейською площею, тому мають бути європейські цінності, саме толерантність", — додає вона.

Крім того, Соловйова додала, що це може бути небезпечно, адже частини цієї пам'ятки утворюють підпірну стіну, щоб там не було зсуву. Тому демонтаж об'єкта — дуже важкий, дорогий і небезпечний.

Вона зазначила, що попри перейменування Арку продовжують називати "Аркою дружби народів", але це лише сила звички: "Спочатку вулиця Артема була Артема, потім перейменували в Січових стрільців. І сьогодні вже всі забули, яка була назва, і всі звуть її Січових стрільців".

Тому, на її думку, варто провести публічні обговорення, оскільки переосмислення ідеї та долю пам'ятки мають визначати кияни.

Також Соловйова поділилася, що за чутками на місці арки хочуть влаштувати меморіал загиблим героям, але поки що відповідної документації щодо планів на цю територію немає.

Що відомо про Арку Свободи українського народу

Арку дружби народів встановили в 1982 році з нагоди відзначення 60-ї річниці утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року.

Арка зв'язувала дві скульптурні композиції: робітників — росіянина та українця, що тримали стрічку з орденом "Дружби народів", та стелу з багатофігурною групою, що символізує Переяславську раду 1654 року.

Фігури росіянина та українця з орденом "Дружби народів" демонтували у квітні 2022 року.

Утім, як наголошують в Інституті національної пам'яті, архітектурний комплекс залишається втіленням міфу про "возз'єднання" України з Росією у 1654 році. Цей комплекс УІНП називає символом російської імперської політики, що має бути цілковито демонтований.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок