Тихоокеанські кити та дельфіни отримали статус юридичної особи — це має сприяти їхньому захисту та виживанню

Тихоокеанські кити та дельфіни отримали статус юридичної особи — це має сприяти їхньому захисту та виживанню

Триває дискусія, чи дійсно допоможе цей договір припинити браконьєрство
Кит. Whit Welles Wwelles14, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Кити і дельфіни отримали статус юридичної особи. Такий договір уклали лідери корінних народів Тихого океану з Островів Кука, Французької Полінезії, Аотеароа (Нова Зеландія) і Тонга.

Про це розповідає The Conversation.

За словами віцепрезидентки природоохоронної організації Conservation International Aotearoa Мере Такоко, договір He Whakaputanga Moana ("Океанська декларація маорі") повинен сприяти захисту та виживанню цих тварин як національного надбання та легендарного предка корінного народу маорі.

Теоретично, країни Тихоокеанського регіону зможуть застосовувати до порушників кримінальні покарання. Також надання юридичного статусу може допомогти впровадити альтернативні судноплавні маршрути, знизити швидкість кораблів та загалом запобігти іншим діям людини, які призводять до смертності тварин.

Поки невідомо, як саме працюватиме цей захист та які потенційні покарання чекають на кривдників китів, оскільки сам цей договір не зупинить незаконну або шкідливу діяльність проти китоподібних (китів і дельфінів).

Але оскільки тіканга маорі (звичаєве право маорі) набуває все більшої ваги в загальній правовій системі Аотеароа, цей договір може ознаменувати зміни в екологічній політиці Тихоокеанського регіону.

Які проблеми можуть виникнути

Видання зазначає, що договір можуть розкритикувати західні інституції, які історично чинили опір екологічним правам. А деякі організації можуть стверджувати, що він є економічно каральним або таким, що не підлягає виконанню.

Невідомо також, наскільки ефективними будуть ці зміни для всіх груп і громад корінних народів, оскільки для деяких з них полювання на китів є як важливою культурною практикою, ритуальною діяльністю, так і джерелом засобів до існування.

Заклики надати такий статус китам першим висловив король корінного народу маорі у Новій Зеландії Тухеітіа Потатау Те Фероферо VII у березні. Він заявив, що морські ссавці повинні отримати невіддільні права людини, як-от право на здорове довкілля, що дасть змогу відновити їхні популяції.

Раніше лідери корінних народів зініціювали надання річці Вангануї в Новій Зеландії статусу живої людини. Тоді визначили, що "закон тепер не бачить різниці між заподіянням шкоди племені чи заподіянням шкоди річці, оскільки це одне й те саме".

Що відомо про китів

Кити є одними з найбільших ссавців на Землі: сині кити досягають 30,5 метрів і важать до 200 тонн. Проте їхній розмір не захищає їх.

Багато популяцій китів і дельфінів або живуть у водах тихоокеанських островів протягом частини року, або мігрують через них. Серед них сині кити, кашалоти (які занесені до списку вразливих видів) і дельфіни Гектора.

Нині шість із 13 видів великих китів класифікують як такі, що перебувають під загрозою зникнення, або вразливі, згідно з даними природоохоронної групи Всесвітнього фонду дикої природи.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок