"Нетребко співає ще більше, ніж перед війною": Оксана Линів розповіла про скасування російських артистів за кордоном

"Нетребко співає ще більше, ніж перед війною": Оксана Линів розповіла про скасування російських артистів за кордоном

Українська диригента Оксана Линів
Українська диригентка Оксана Линів. Oksana Lyniv / Facebook

Українська диригентка Оксана Линів заявила, що намагається уникати співпраці з артистами з проросійськими поглядами. Однак наголошує, що, виступаючи за кордоном, важко не перетинатися з росіянами. Водночас, за словами Линів, відмова від виступів через росіян насамперед негативно впливає на українців.

Про це вона розповіла в інтерв'ю "УП. Культура".

"Росіяни, хочеш не хочеш, присутні у світі. І їх дуже багато. Вони давно виїхали з Росії, але їх нікуди одним махом ця війна не поділа", — каже Линів.

Вона розповідає, що хоч і вдалося скасувати діяльність російського диригента Валерія Гергієва, який є другом президента Росії Володимира Путіна, однак низка інших російських артистів продовжує працювати на Заході. Так, Линів згадала російську оперну співачку Анну Нетребко.

"Подивіться на її розклад: вона зараз співає ще більше, ніж перед війною. Звісно, після повномасштабного вторгнення з Метрополітен-опери в Нью-Йорку Нетребко звільнили і її тоді замінила українська сопрано Людмила Монастирська. Але ви порівняйте зараз рівень запрошень від міжнародних театрів і фестивалів Нетребко та Монастирської! Перша буквально не сходить зі сцени театру Ла Скала", — наголошує Оксана Линів.

Також диригентка згадала російського баса Ільдара Абдразакова, який брав участь і у пропагандистських концертах у Росії, і відкривав сезон театру Ла Скала, співав у Баварській державній опері. Линів додає, що є і російські артисти, які публічно підтримали Україну: Євгеній Кісін, Володимир Юровський, Кирило Петренко, Семен Бичков.

Линів наголосила, що їй вдавалося уникати співпраці з росіянами із сумнівною політичною репутацією.

"Я намагаюся, наскільки можна, уникати спільної роботи з артистами з проросійськими поглядами. Навіть не через хейт в Україні, а з особистих переконань... Взагалі, коли ти виступаєш за кордоном, немає гарантії, що там не буде якогось росіянина чи на маленькій, чи на великій ролі", — зазначає українська диригентка.

За її словами, росіяни "лізуть у всі дірки", натомість українці за кордоном змушені "виборювати собі місце в психологічно складних умовах війни".

"А взагалі є враження, що ідея, щоб українці відмовлялися від участі або через репертуар, або через присутність російських колег насправді працює на те, щоби зменшити кількість наших артистів на важливих закордонних майданчиках", — каже Линів.

Линів та "Євгеній Онєгін"

У березні стало відомо, що Линів стала музичною керівницею опери російського композитора Петра Чайковського "Євгеній Онєгін" у Саксонській державній опері Дрездена. Диригентка стикнулась із критикою, однак вона наголосила, що твори російських композиторів-класиків є обов'язковими в репертуарі кожного диригента чи диригентки на міжнародному рівні.

В інтерв'ю Линів заявила, що її б більше не запрошували на важливі посади, якби вона відмовилася від опери.

"В цілому демократичному світі є дві дуже важливі цінності — свобода мистецтва і свобода слова. Якби я десь публічно сказала, що відмовляюсь виконувати твори російських класиків, які померли 150 років тому, і я вважаю цих композиторів винними у тих подіях, які зараз відбуваються в Україні, я мусила би тут же скласти валізу і поїхати з Італії, де я є головним диригентом, і з Німеччини. І моя кандидатура більше б не розглядалась на жодну важливу посаду в жодному театрі чи оркестрі світу. І від цього в підсумку ніхто не виграє. Хіба моїм хейтерам стане легше", — сказала Оксана Линів.

Вона апелює також до належності Чайковського до української культури і того, що його так сприймали українські сучасники. Вона пригадала, що Лисенко в листуванні з Франком називає Чайковського "нашим", а Соломія Крушельницька співала партію Тетяни в опері "Євгеній Онєгін" та інший російський репертуар.

Скасування виступу росіянина у Відні

У лютому Віденський фестиваль скасував концерт грецького диригента з російським громадянством Теодора Курентзиса, зокрема після заяви Линів.

"Виявилося, що вони мали таку ідею: ось дві країни у війні, і ось у нас на фестивалі є двоє артистів, які репрезентують для всього світу кожну зі своїх країн. І ми поставимо цей «подвійний реквієм», де Курентзис буде диригувати Реквієм Бріттена, а Линів буде диригувати Реквієм Станковича. А ще ми заплануємо дебати між ними у Відні на тему «Мистецтво під час війни». І найголовніше, що я про це нічого не знала", — сказала Линів.

За словами диригентки, одразу як вона дізналася про концепцію організаторів, її агенція зв'язалася з фестивалем і сказала, що Линів відмовляється від участі.

Популяризація українських композиторів

Українська диригентка також поділилась, що поставила собі за мету вносити в програми оркестрів, якими диригує, твори українських композиторів. Так, у 2023 році з-поміж 38 симфонічних концертів, у яких Линів брала участь, у 23 звучала українська музика.

Зокрема, це були твори Валентина Сильвестрова, "Татусева книга" Євгена Оркіна, присвячена дитячому письменнику Володимиру Вакуленку, якого вбили російські військові. Також Линів розповіла, що на Люцернському фестивалі звучатиме твір, присвячений Максиму Кривцову, авторства Євгена Оркіна.

Що відомо про Оксану Линів

Оксана Линів народилась у місті Броди Львівської області. Українська диригентка, засновниця та художня керівниця фестивалю LvivMozArt. Вона також заснувала та є художньою керівницею Молодого симфонічного оркестру України.

Вона стала першою жінкою — головною диригенткою опери та філармонійного оркестру в місті Грац (Австрія), а також першою жінкою-диригенткою за 145 років історії Байройтського фестивалю. У жовтні 2021 року Линів призначили музичною директоркою оперного театру Болоньї (Італія): упродовж 260 років до того цю посаду обіймали лише чоловіки.

Диригентка нагороджена численними міжнародними титулами й преміями, включно з Фестивальною премією Баварської державної опери у 2015 році та престижною Міжнародною премією TREBBIA в категорії "За художню діяльність" (Чеська Республіка) у 2019 році. У 2023 році Оксана Линів отримала відзнаку Oper!Awards 2023 "за вагомий внесок". А у 2024 році їй було вручено Баварський Конституційний орден — найвищу державну нагороду в Баварії, Німеччина, "за її видатну творчу діяльність, зокрема як першій жінці-диригентці Байройтського фестивалю, та за її наполегливу працю задля поширення класичної музики та підтримку молодих талантів у цій сфері".

Линів співпрацює з провідними оркестрами світу: Мюнхенською філармонією, Віденським симфонічним оркестром, Симфонічним оркестром Баварського радіо, Philharmonia Orchestra London та іншими.

У квітні 2022-го українські митці почали бойкотувати Линів. Платформа збереження та поширення традиційної культури "Ковчег Україна" заявила про розірвання співпраці з диригенткою. А все тому, що вона готувала прем'єру опери "Іоланта", створеної Чайковським, російською мовою. Після скандалу прем'єра відбулась, та все ж без української диригентки.

Тоді вона заявила: "Я спеціально зараз залишила у своїх програмах твори тих російських композиторів, творчість яких має тісний зв'язок з Україною, позаяк це створює привід порушувати це питання в публічному просторі, на пресконференціях, численних інтерв'ю, які я даю перед кожним проєктом, писати й публікувати тексти до концертної програми й т. д.".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок