"Нас об'єднує проблема захищеності наших фондів": Оксана Баршинова про колекцію NAMU та виклики для музеїв під час війни

"Нас об'єднує проблема захищеності наших фондів": Оксана Баршинова про колекцію NAMU та виклики для музеїв під час війни

Як живе Національний художній музей України в Києві під час війни та що з його колекцією
Горельєф на будівлі Національного художнього музею України в Києві. УНІАН

Проблема музеєфікації, збереження фондів та документування — одна з ключових, які зараз об'єднують музейників і культурних діячів в Україні.

Про це повідомила заступниця генерального директора Національного художнього музею України (NAMU) з виставкової роботи Оксана Баршинова в програмі "Культура на часі" на Суспільне Культура.

"Я думаю, що всіх нас об'єднує проблема збереженості, захищеності фондів, необхідності фіксувати поточні процеси, які сьогодні відбуваються в сучасному мистецтві", — сказала вона. Баршинова пояснила, що йдеться про музеєфікацію в широкому сенсі цього слова, що охоплює не тільки роботу та збір колекції, але й створення проєктів, дискусій, виставок, а також роботу в освітньому напрямі — підтримувати та сприяти тому, щоб суспільство розуміло, як працює зараз мистецтво у часі війни.

За словами Баршинової, "великий наголос сьогодні робиться на цифрових архівах, 3D-реконструкції".

Музейниця також зауважила, що великий виклик полягає саме в роботі з сучасним мистецтвом, адже теперішні критерії музеїв не відповідають сучасним формам, а відтак потрібно шукати можливості для зберігання, архівування та опрацювання таких форм як інсталяція, перформанс та інші.

"Ми переймаємось нашою колекцією, тому що для нас, для музеїв з великими колекціями, важливо розвивати свої збірки і працювати з ними в сьогоднішній день. Але воєнний час важливий не лише для фіксації сучасного мистецтва, але й також щодо заповнення лакун в історії мистецтва, знаходження артефактів, що залишилися від початку XX століття", — прокоментувала Баршинова.

Зазначимо, нещодавно колекція музею поповнилася двома роботами львівських модерністок Марґіт Райх-Сельської та Люни-Амалії Дрекслер, яку були представлені на виставці "Марґіт, Йоланта та інші львів’янки" (куратор — Андрій Бояров).

Оксана Баршинова також розповіла про те, що відбувається з колекцією Національного художнього музею України.

"Наша колекція схована, убезпечена, евакуйована та частково перебуває за кордоном. Вона бере участь у багатьох міжнародних проєктах. І тому, коли глядачі приходять до музею [в Києві], вони бачать порожні зали експозиції. Формами такої взаємодії з аудиторіями, звісно, є повернення до розуміння того, що таке музей та чим для нього є його колекція. Музей — це також місце спілкування. І тут форм спілкування може бути багато. [...] Ми час від часу робили презентації наших нових надходжень, буквально двох, трьох, чотирьох робіт знакових майстрів XX століття, які за цей час потрапили до колекції", — наголосила Баршинова.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок