Стрічка "Ми, наші улюбленці та війна" Антона Птушкіна вийшла на екрани: ось що про неї варто знати

Стрічка "Ми, наші улюбленці та війна" Антона Птушкіна вийшла на екрани: ось що про неї варто знати

Про фільм Антона Птушкіна "Ми, наші улюбленці та війна"
4 квітня в український прокат вийшов фільм "Ми, наші улюбленці та війна". Фото: Green Light Films

4 квітня в український прокат вийшла стрічка "Ми, наші улюбленці та війна" — документальна стрічка відомого українського тревел-блогераПоходить від англійського travel – подорож та blog – блог, щоденник. Тобто людина, яка веде блог про подорожі. Антона Птушкіна, що розповідає про стосунки людей та їхніх тварин на тлі російського вторгнення в Україну.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає про створення кіно.

Героїзм українців та історії тварин: як з'явилася ідея фільму

Фільм "Ми, наші улюбленці та війна" був створений в українсько-канадській копродукції. Після початку повномасштабної війни Росії в Україні канадський кінопродакшн Yap Films вирішив підтримати українських колег, створивши спільний проєкт. Для цього склали список молодих українських документалістів, серед яких був і Антон Птушкін.

Отримавши пропозицію співпраці, Птушкін вагався, адже не мав професійного досвіду в документалістиці.

Проте представникам Yap Films сподобалися відео на його YouTube-каналі, зокрема сюжети про роботу ДСНС, "Укрзалізниці" та пса Патрона.

"Антон перетворив відеоблог про подорожі на репортаж про війну, і ми швидко зрозуміли, наскільки він відданий документуванню життя в Києві", — розповів президент Yap Films Елліот Галперн.
Усе, що відомо про стрічку "Ми, наші улюбленці та війна"
Кадр з фільму "Ми, наші улюбленці та війна". Фото: Green Light Films

За словами самого Антона Птушкіна, першочергового конкретного задуму не було, лише головний орієнтир — зняти документальний фільм про тварин.

"Почали шукати історії, їх було багато. Спочатку була така думка, мовляв, розкажімо іноземцям ці історії — про собаку Крим або кицю Шафу — й цього буде достатньо. Утім, для мене це було нецікаво, хотілося дослідити героїв. Це інше кіно, якщо порівнювати, з чого ми починали й до чого прийшли", – розповів Птушкін.

Такий підхід імпонував і продюсерам стрічки, канадців вразили українці, які під російськими ракетними ударами не забували про тих, кого приручили — про своїх домашніх улюбленців.

"Чим більше ми дивилися, на що люди готові заради їхнього порятунку, тим більше розуміли, що хочемо розповісти цю історію", — розповіла креативна директорка Yap Films Елізабет Троджян.

Фільм і справді від початку знімався з орієнтиром на західну аудиторію, бо, за словами Антона Птушкіна, він вважав, що в Україні й так всі все знають. Проте згодом режисер зрозумів, що багато з того, що він відзняв, буде цікавим і зрозумілим саме українцям. Так народилася ідея зробити окремий фільм для українських глядачів і показати його саме в українських кінотеатрах, а не в YouTube. У міжнародному прокаті фільм вийде під назвою Saving the Animals of Ukraine.

Усе, що відомо про стрічку "Ми, наші улюбленці та війна"
Кадр з фільму "Ми, наші улюбленці та війна". Фото: Green Light Films

Тварини в кадрі та історії притулків: як проходили зйомки та яких героїв можна побачити у фільмі

Перші кадри фільму зняли 20 серпня 2022 року, а весь знімальний процес тривав півтора року. Загалом вийшло близько 85 годин відзнятого матеріалу, з яких лише 25 % увійшли у фінальний монтаж.

"Це дуже багато, як на мене, але тут немає чим хизуватися. Це через те, що я спочатку не знав, що роблю, і просто намагався знімати якомога більше. Типу знімемо зараз, а потім розберемося. У фінальний монтаж увійшла пʼята частина, можливо, навіть менше", — коментував Птушкін.

Серед головних героїв фільму не тільки собаки, коти, леви, лемури, ведмеді та інші тварини, а й люди, які йдуть на ризик заради порятунку життя: волонтери "Зоопатруля", ЗСУ, ДСНС, та звичайні небайдужі українці.

Птушкін відвідав десятки українських міст, і згодом географія зйомок розширилась до Польщі, Іспанії та Нідерландів.

Усе, що відомо про стрічку "Ми, наші улюбленці та війна"
Кадр з фільму "Ми, наші улюбленці та війна". Фото: Green Light Films

Продюсерка фільму Зоя Сошенко розповідає, що стрічка наповнена неймовірними історіями про людей і тварин. Наприклад, вона згадує про лева, якого власники тримали в клітці на вулиці й залишили з початком вторгнення. Через стрес він понівечив морду, бо бився об клітку. У стрічці можна побачити переїзд лева до центру врятованих тварин у Європі.

Ще одна цікава героїня фільму — Наталія Мазур, колишня керівниця притулку для тварин у Бородянці. У стрічці розповідається про те, як кілька сотень собак загинули у зачинених вольєрах під час наступу росіян. Мазур пояснює, що не випустила собак, бо вони могли напасти на людей, але цей вчинок викликав питання та обурення у багатьох глядачів. На питання, чому Мазур є однією з героїнь історії, Птушкін пояснив, що для нього було важливо показати усі сторони ситуації:

"Чи не найголовніше для нас питання: чи варто ризикувати людським життям, щоб врятувати життя тварини? Відповіді на це питання немає. Це жахливо, але глядач має сам зробити цей вибір".
Усе, що відомо про стрічку "Ми, наші улюбленці та війна"
Кадр з фільму "Ми, наші улюбленці та війна". Фото: Green Light Films

У фільмі можна побачити "зіркових" українських тварин — наприклад, пса Патрона чи кішку Глорію з Бородянки. Автори також висвітлюють історії кількох притулків для тварин у Київській області та київського й миколаївського зоопарків. Окрім того, до фільму також увійшли інтерв'ю із зоозахисниками й волонтерами, наприклад із засновником "Зоопатруля" Дмитром Ревнюком.

Відгуки про стрічку та трансляція за кордоном

Українська прем'єра "Ми, наші улюбленці та війна" відбулася на кінофестивалі Doc Kyiv Fest, де стрічка стала фільмом-відкриттям. Іноземна аудиторія також зможе побачити роботу. Влітку 2023-го фільм придбав найбільший американський бродкастер PBS (він же був одним із виробників фільму Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі"). Ще стрічку придбав канадський телеканал CBC.

"Наш потенційний глядач – Європа, особливо Франція, Італія, Польща та Німеччина, де багато українців. Партнери представлятимуть стрічку на фестивалях, і ми обиратимемо дистрибʼютора або бродкастера на цих територіях", — розповіла Зоя Сошенко.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок