Перейти до основного змісту
World Press Photo 2024: серед переможців — українська фотографка та світлина, присвячена зруйнованій росіянами ГЕС

World Press Photo 2024: серед переможців — українська фотографка та світлина, присвячена зруйнованій росіянами ГЕС

Важливо
Журі World Press Photo Contest відзначило проєкт Юлії Кочетової War in Personal
Частина проєкту Юлії Кочетової War Is Personal. Скриншот із сайту War Is Personal

Оголосили переможців конкурсу World Press Photo 2024 року. В європейському регіоні відзначили світлини фотографки Юлії Кочетової, а також фотографії з України від Йоганни-Марії Фріц, присвячені зруйнованій росіянами Каховській дамбі.

Список опублікували 3 квітня.

Організатори конкурсу зауважують, що переможців обрали з понад 61 000 заявок, і ці роботи є "потужними, сміливими та відважними прикладами фотожурналістики й документальної фотографії з усього світу, які свідчать про події, що вплинули на формування світу минулого року".

Проєкт Кочетової має назву War Is Personal ("Війна — це особисте").

"На тлі десятків тисяч жертв серед цивільного населення та військових і фактичної патовj] ситуації, що триває вже кілька місяців, на горизонті не видно жодних ознак миру в російській війні в Україні. У той час як ЗМІ інформують свою аудиторію статистикою та картами, а міжнародна увага прикута до іншого, фотографка створила сайт, який поєднує фотожурналістику з особистим документальним стилем щоденника, щоб показати світові, як це — жити з війною як повсякденною реальністю".

На сайті зазначено, що проєкт поєднує світлини з поезією, аудіокліпами та музикою.

World Press Photo Contest 2024
Робота Юлії Кочетової War Is Personal. Скриншот із сайту World Press Photo Contest 2024

"Боляче, але вдячна. За всіх, хто дозволили мені розповісти свої історії. За всіх, хто обіймали мене в темні часи і не давали впасти. За всіх, кого я втратила. За всіх, кого я знайшла завдяки цій війні. За всіх українських бійців, які з 2014 року продовжують захищати мене і весь світ від російського вторгнення", написала Кочетова в Instagram.

Журі у своєму коментарі зазначають, що ці "емоційні зображення" виділяються серед багатьох робіт про російське вторгнення в Україну, тому вони відзначили інсайдерську перспективу цієї історії та співпрацю з українським ілюстратором (Олександр Комяхов) і диджейкою (Дар'я Коломієць).

Юлія Кочетова — українська фотожурналістка та режисерка-документалістка. У своїй роботі зосереджується на методі оповіді з перших вуст, досліджує теми покоління війни, посттравматичного стресового розладу та фемінізму. У 2023 році Кочетова стала лауреаткою премії "Еммі" за висвітлення новин.

Також журі відзначило світлину Йоганни-Марії Фріц — "Каховська дамба: Повінь у зоні бойових дій" (Kakhovka Dam: Flood on a War Zone).

На сайті конкурсу вказано: вибухи пошкодили стіну контрольованої Росією Каховської дамби, що спричинило масштабні повені в Херсоні, а також затопило в близько 17 500 будинків. А Україна згодом почала готувати справу про екоцид проти Росії для Міжнародного кримінального суду.

"Підхід фотографки розкриває людський вплив мілітаризації на довкілля", — йдеться у описі.

На думку журі, проєкт спонукає глядачів замислитися над питаннями використання ландшафту в цілях озброєння та техногенних катастроф, а також привертає увагу до війни в Україні.

World Press Photo Contest 2024
Kakhovka Dam: Flood on a War Zone. Скриншот із сайту World Press Photo Contest 2024

У цій категорії також відзначили проєкти:

  • Адема Алтана — A Father’s Pain ("Біль батька");
  • Даніеля Шатара — No Man’s Land ("Нічия земля");
  • Рени Еффенді— Looking for Satyrus ("У пошуках метелика Satyrus effendi").

Росіянка серед членів журі World Press Photo 2024

У грудні 2023 року оголосили п'ятьох членів журі європейської частини конкурсу, серед них опинилася російська фотографка Марія Гельман. Українська асоціація професійних фотографів закликала організаторів усунути Гельман зі складу журі.

У своїй заяві УАПФ наголосили, що участь представниці Росії "викликає багато етичних питань". Водночас в асоціації зазначили, що ставлять під сумнів не особистість фотографки та її професійність, а загалом доречність такого призначення, оскільки на конкурсі, очевидно, буде представлено багато робіт з України.

Однак директор із комунікацій World Press Photo Ендрю Девіс у коментарі для Суспільне Культура повідомив, що змінювати нічого не будуть: "Її усунення на такій пізній стадії було б і практичною, і моральною проблемою".

Сама Гельман писала у Facebook, що "обіцяє бути чесною, неупередженою, вдумливою, відкритою та вкладати якомога більше серця у вибір історій і фотографій".

Крім того, у World Press Photo наголосили, що "повністю поважають ризики та складнощі, з якими стикаються фотографи, котрі документують жорстокі атаки Росії на Україну, а також роботу, яку вони виконують".

У 2023 році в категорії Photo of the Year відзначили українського фотографа Євгена Малолєтку за фотографії з оточеного Маріуполя.

Також у тогорічному конкурсі в журі була Катерина Радченко — засновниця фестивалю Odesa Photo Days, фотографка та кураторка.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок