Війна на екрані ноутбука: як створювали фільм "Лишайся онлайн", який виходить у прокат 28 березня

Війна на екрані ноутбука: як створювали фільм "Лишайся онлайн", який виходить у прокат 28 березня

Як проходили зйомки фільму "Лишайся онлайн" та з якими викликами стикалася команда
28 березня в український прокат виходить стрічка "Лишайся онлайн". Фото: пресслужба стрічки "Лишайся онлайн"/Film.ua Distribution

28 березня в український прокат виходить стрічка "Лишайся онлайн" — драматичний фільм у форматі "скринлайф" режисерки Єви Стрєльнікової про вторгнення Росії в Україну.

Події фільму розгортаються у 2022 році в Києві. До волонтерки Каті випадково потрапляє ноутбук, який передали на підтримку військових. Раптом їй надходить відеодзвінок від хлопчика, що розшукує батька — попереднього власника пристрою. Ховаючись від обстрілів удома, вона намагається знайти власника ноутбука.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає цікаві факти про створення "Лишайся онлайн", як проходили зйомки та з якими викликами стикалася команда.

Залишайся онлайн факти
Фільм Єви Стрєльнікової "Лишайся онлайн". Фото: пресслужба стрічки "Лишайся онлайн"/Film.ua Distribution

Як проходили зйомки та "чи на часі?"

Робота над сценарієм розпочалася у березні 2022 року, самі ж зйомки — вже у червні. На питання, чи не зарано почали працювати над стрічкою, режисерка Єва Стрєльнікова відповідає так:

"Ми почали писати сценарій десь у середині березня. Уже тоді я не відчувала, що це зарано. І зараз я не відчуваю так, і на запитання «Чи фільм на часі?» у мене є відповідь. Для мене це на часі. Для мене це спосіб усе прожити. Я писала в той момент для себе, але коли ця історія нам здалася влучною, ми зрозуміли, що хочемо її розказати, зрозуміли, що вона має потенціал і що нас почують. Звичайно, можна просто сісти й зачекати, коли війна зупиниться і тільки після цього висловлюватися. Я ж хочу діяти зараз і діяти так, як вмію. Насправді кіно — дуже сильний інструмент впливу в усьому світі".

За словами режисерки, вона й команда не хотіли, щоб історія лежала: воліли знімати, емоційно її відчуваючи, одразу виговоритися, щоб цю роботу побачив світ.

Залишайся онлайн факти
Фільм Єви Стрєльнікової "Лишайся онлайн". Фото: пресслужба стрічки "Лишайся онлайн"/Film.ua Distribution

Ще на початку написання сценарію команду консультували волонтерки, щоб історія була максимально правдивою. На самих зйомках групу супроводжували військові.

В один зі знімальних днів група ми не встигла завершити зміну до комендантської години, і військові розвозили кінематографістів по домівках (на щастя, команда мала офіційний дозвіл на пересування містом у цей час).

Про цей епізод режисерка згадує у своєму інтерв'ю виданню "Ти Київ":

"У нас була сцена з російськими військовими — масовкою з п'яти хлопців у російській військовій формі. До моменту фільмування їхньої сцени їх попросили не виходити на вулицю, щоб не тригерити людей, навіть не курити — вони сиділи в бусику. Але коли вони вийшли на майданчик, навіть попри те що у супроводі, водій автівки, яка хотіла зупинитися, різко натиснув на газ і рвонув далі. Дідусь, що виходив із двору, в який ми заходили, розвернувся й почав дуже швидко йти назад. Я його наздогнала, почала заспокоювати: «Вибачте, це знімання, це наші українські актори, ніхто сюди не заходив, все добре». Він: «Так, так… А то я злякався». Малий, що стояв у дворі з мамою, говорив: «Мамо, мені страшно, в мене болить животик». Оце було жахливо — бачити ці перелякані очі. Вони вже навчилися жити з тим, що є, і коли в них з'являється ось такий тригер — в їхніх очах можна було побачити все, через що вони пройшли кілька місяців тому".

За словами Стрєльнікової, найбільшим викликом під час зйомок став психологічний стан акторів. Сама режисерка згадувала, що багато людей з акторського складу не були готові зніматися чи продовжувати бути в процесі. "Емоції — це була найсерйозніша перешкода", — підсумувала вона в інтерв'ю Moviegram.

Про формат скринлайф та технічні аспекти

У мережі "Лишайся онлайн" називають першим у світі воєнним скринлайфом.

Сам візуальний формат історії — коли всі події фільму відбуваються на екрані комп'ютера, планшета або ж смартфона — є доволі цікавим технічним рішенням, який Стрєльніковій запропонував її брат Антон (він же згодом став співавтором сценарію і продюсером стрічки).

Залишайся онлайн факти
Фільм Єви Стрєльнікової "Лишайся онлайн". Фото: пресслужба стрічки "Лишайся онлайн"/Film.ua Distribution

"По-перше, скринлайф все ж менш дорогий, ніж звичайний формат кіно, по-друге, в перші дні війни ми все спостерігали через екрани наших ноутбуків, телефонів, з ними засинали, постійно перевіряли, хто з рідних на зв'язку, постійно читали новини — війна проходила через наші екрани", — розповідала режисерка.

Саме тому команда фільму вирішила, що це доречний формат, адже так творці стрічки могли показати не лише тих героїв, які виходять на вулиці, воюють і волонтерять, а навіть тих, хто боялися вийти з дому, але теж дуже допомагали, перебуваючи онлайн.

Окрім того, актуальним залишався і фінансовий аспект. Коли брат Стрєльнікової запропонував їй ідею та формат втілення стрічки, в авторів ще не було повного розуміння, чи знайдуть вони кошти на фінансування. Тому роботу над фільмом розпочали у дешевому форматі, адже все, що можна виділити, йшло на ЗСУ.

Під час роботи над "Лишайся лнлайн" етапи препродакшну, продакшну та постпродакшну йшли паралельно: запис екрана, підготовка до запису, постпродакшн, зйомки, підготовка до інших зйомок. Загалом знімальний процес тривав близько 16 днів, включно з перезйомками.

"Ми взялися створювати скринлайф і не розуміли, як це знімається, адже його не тільки в Україні, а й у світі не особливо використовують. Ми на ходу, умовно кажучи, знаходили рішення, як правильно підступитися до цього формату", — ділилася думками Стрєльнікова.
Залишайся онлайн факти
Як відбувалися зйомки фільму "Лишайся онлайн". Фото: пресслужба стрічки "Лишайся онлайн"

Режисерка зазначає, що під час зйомок найбільше часу зайняв запис екрана. Члени знімальної групи не могли їздити одне до одного, бо всі жили за межами Києва, тому чотири людини з команди приїхали до Стрєльнікової в будиночок під столицею — там вони жили разом і працювали над фільмом. Вона згадує, як знімали у будинку в Ірпені:

"Було дуже важко емоційно: в Ірпені не було жодної нерозбомбленої будівлі. А люди жили, ходили по магазинах, посміхалися — вони вже звикли, це захисна реакція психіки. Коли ми приїздили до Ірпеня вдруге-втретє, наші емоції теж були менш гострими, а бачити все це вперше було нереально боляче. Ти потрапляєш в якийсь постапокаліпсис, не можеш повірити, що це відбувається у твоїй країні".

Так, наприклад, режисерка розповідає, що для зйомок команда зайшла в місцевий ресторан, який був зруйнований, а всередині простору лежав розплавлений посуд. Дитяча зона закладу з маленькими стільчиками та дитячими малюнками була в попелі. Тому, за словами творців фільму, їм не довелося шукати страшні місця чи додавати реквізит — сцени жаху були серед міста.

Про кастинг та пошуки акторів

Пошук акторів тривав довго, а весь кастинг відбувався онлайн — адже містом було важко пересуватися і саму історію створювали в онлайн-форматі, тому було важливо перевірити, як актори взаємодіють на екрані.

На роль хлопчика Сави розглядали близько 80 дітей, та зрештою роль відійшла Гордію Дзюбинському.

Залишайся онлайн факти
Фільм Єви Стрєльнікової "Лишайся онлайн". Фото: пресслужба стрічки "Лишайся онлайн"/Film.ua Distribution

"Нам потрібна була дитина, що вірить у супергероїв, казки, перебуває у фантазійному світі. А Гордій — саме такий, він ще не пропустив через себе все, що відбулося", — розповіла режисерка.

Іншу головну роль у фільмі — дівчину Катю — втілила Єлизавета Зайцева. Її обрали з близько 30 претенденток, а сама акторка була вагітна на момент зйомок.

"Насправді моя вагітність, незважаючи на 5 місяців токсикозу, була прекрасна. Я була постійно у гарному настрої, усі гормони робили мене найщасливішою, я була дуже спокійна, я абсолютно довіряла всесвіту, я просто знала, що все буде добре і так і було. Все всередині нас, що випромінюєш, те й отримуєш", — розповіла в одному зі своїх інтерв'ю Зайцева.

За словами Стрєльнікової, попри те що актори під час знімання між собою не контактували (всі працювали без партнерів, текст їм підказував другий режисер), Гордій та Ліза класно працювали в парі, тож можна припустити, що саме їхній акторський тандем стане однією з головних переваг стрічки.

До того ж у фільмі також можна побачити таких українських акторів, як Олеся Жураківська, Олександр Рудинський, Катерина Кістень та інші.

Показ стрічки за кордоном

15 лютого 2024 року в журналі Variety розповіли про те, що права на міжнародний показ "Лишайся онлайн" купила компанія K5 International.

"Відданість справі та динамізм нашої команди в К5 абсолютно гарантують світовий успіх «Лишайся онлайн», — сказав співзасновник Української асоціації продюсерів Ігор Сторчак. — У ці складні часи дуже важливо співпрацювати з кимось, хто дійсно захоплений своєю роботою, і ми повністю впевнені, що Деніел Баур та відділ продажів K5 забезпечать, щоб наш фільм побачили глядачі по всьому світу".

Права на прокат компанія купила у межах Європейського кіноринку.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок