"Це те, що роблять справжні митці": оскарівську промову Джонатана Ґлейзера підтримав музей Аушвіц-Біркенау

"Це те, що роблять справжні митці": оскарівську промову Джонатана Ґлейзера підтримав музей Аушвіц-Біркенау

Фільм "Зона інтересу" відзначили у категорії "Найкращий міжнародний фільм"
Джонатан Ґлейзер отримав "Оскар" за фільм "Зона інтересу". Photo by Arturo Holmes/Getty Images

Оскарівську промову режисера фільму "Зона інтересу" Джонатана Ґлейзера розкритикував Американський фонд допомоги жертвам Голокосту, однак знайшлися й ті, хто підтримали митця. Зокрема, організація Jewish Voice for Peace та меморіальний центр Аушвіц-Біркенау.

Про це 20 березня розповідає The Guardian.

"Наш фільм показує, до чого дегуманізація веде в найгіршому випадку. Вона сформувала все наше минуле і сьогодення. Чи жертви 7 жовтня в Ізраїлі, чи напад на Сектор Гази — усі жертви цієї дегуманізації. Як нам протистояти цьому?" — сказав режисер у своїй промові.

Представники меморіального центру Аушвіц-Біркенау та американські єврейські групи, зокрема Jewish Voice for Peace, виступили на захист режисера.

Пйотр Цивінський, директор Державного музею Аушвіц-Біркенау, зазначив, що Ґлейзер зробив "універсальне моральне застереження проти дегуманізації". Він додає, що метою режисера було не було опуститися до рівня політичного дискурсу: "Критики, які очікували чіткої політичної позиції або фільму виключно про геноцид, не зрозуміли глибини його послання".

Водночас в організації Jewish Voice for Peace розповіли, що ті, хто критикує Ґлейзера, "намагаються привласнити собі єврейську ідентичність і спадщину Голокосту, щоб виправдати гноблення, окупацію і геноцид палестинців з боку ізраїльського уряду".

Схвально на промову відгукнулася і співзасновниця організації IfNotNow Сімоне Ціммерман.

"Істерика і брехня щодо чесної, гуманної і сміливої промови Джонатана Ґлейзера на церемонії вручення «Оскара» лише підтверджує його думку, що «Зона інтересу» була створена, щоб апелювати до нас теперішніх; не для того щоб сказати: «Подивіться, що вони робили тоді», а для того щоб сказати: «Подивіться, що ми робимо зараз»",сказала вона.

Асіф Кападіа, британський мусульманський режисер документального фільму "Емі", що отримав премію "Оскар" у 2015 році, сказав в інтерв'ю виданню Variety: "[Ґлейзер] встав і сказав правду. Це те, що роблять справжні митці. Він використав свою владу і становище, а також найбільшу світову сцену, щоб виступити на захист людей, які не мають влади, голосу або занадто бояться говорити, в індустрії, яка є дуже консервативною і несприйнятливою до ризиків, і яка має довгу історію занесення людей до чорних списків".

Раніше Суспільне Культура також розповідало, що Американський фонд допомоги жертвам Голокосту розкритикував режисера за промову. Голова фонду Девід Шектер назвав слова Ґлейзера "фактично неточними і морально невиправданими".

А 19 березня стало відомо, що понад 450 єврейських діячів мистецтва — актори, митці, режисери, продюсери — підписали відкритий лист, у якому засудили промову режисера.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок